کد خبر : 46065

انتظار برای افزایش ادامه دار قیمت «پت» در بازار ایران؛ آیا قیمت از ۵۰ هزارتومان عبور می کند؟!

مصرف کنندگان خواستار شفاف سازی تندگویان هستند

مصرف کنندگان خواستار شفاف سازی تندگویان هستند

پتروتحلیل-در شرایطی قیمت پلی اتیلن ترفتالات بطری در بازار ایران به محدوده ۴۸ هزارتومان در هر کیلو رسیده است که همچنان مصرف کنندگان خواستار شفاف سازی پتروشیمی تندگویان در خصوص کاهش بارگیری محموله های فروخته شده هستند.

مصرف کنندگان می گویند: باوجود رسیدن به فصل مصرف پلی اتیلن های ترفتالات بطری و باتوجه به شرایط بد بارگیری انتظار می رود نرخ گرید بطری از ۵۰ هزارتومان در هر کیلو عبور کند. قیمت پایه گریدهای مختلف پت در بورس کالا در محدوده ۲۱ تا ۲۳ هزارتومان قرار دارد و نرخ در خلیج فارس هم به صورت فوب در محدوده ۹۴۵ تا ۱۰۲۹ دلار برای گریدهای مختلف گزارش می شود.این هفته با ایجاد محدودیت خرید ۲۲ تا ۲۶ تنی هر کد معاملاتی رقابت ها در محدوده ۳۶ تا ۳۸ هزارتومان قرار داشت، و تمامی محصولات تندگویان به صورت سلف عرضه شده بود. با هزینه های حمل و مالیات نرخ گرید بطری ها حدودا ۶ تا ۷ هزارتومان با بازار داخلی فاصله دارد.

اما اینکه محصولات همه به صورت سلف عرضه شده است نشانه وجود مشکلی در مجتمع تندگویان است که اکثرا خریداران در انتظار شفاف سازی آن هستند، از سوی دیگر کدهای معاملاتی خرید در بورس کالا هم همواره مورد ظن است، چرا که هیچگاه نظارت عمیقی بر آنها انجام نمی شود، اما نکته قابل توجهی که کارشناسان بازار آن را عنوان می کنند؛ امنیتی بودن بازار بطری و ورود پیش تر نهادهای نظارتی به این بازار است که سبب شده تا بسیاری از واسطه ها حاضر به ورود به معاملات این محصولات نباشند، با این وجود گویا همچنان دستان پنهانی در افزایش قیمت پلی اتیلن های ترفتالات نقش حیاتی را بازی می کنند و هنوز عده ای در حال بازی دادن بازار داخلی ایران هستند و بقیه هم نظاره می کنند!

 

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار