کد خبر : 45944

پتروتحلیل-محموله نفت خام 2 میلیون بشکه‌ای ایران از 14 فوریه در خارج از سواحل تگزاس در نزدیکی هیوستون قرار گرفته و در انتظار دستور قاضی فدرال است.

اوایل ماه جاری، وزارت دادگستری آمریکا از یک دادگاه آمریکایی درخواست کرد تا اجازه تصاحب محموله نفت ایران سوار بر نفتکش بسیار بزرگ آکلیس(تحت پرچم لیبریا) را صادر کند. این اولین باری بود که چنین اتفاقی در دولت جو بایدن رخ می‌داد.

طبق اسناد موجود در دادگاه آمریکایی، محموله آکلیس از مه 2020 و پس از بارگیری روی نفتکش سرک (تحت پرچم ایران) و نفتکش سونیا I در پایانه نفتی جزیره سیری، سه مرتبه بین کشتی‌های مختلف منتقل شده است.

واشنگتن ادعای قلمرو قضایی بر این محموله داشته است.

محموله 2 میلیون بشکه‌ای نفت سبک ایران، براساس قیمت فعلی آن برابر با 2.67 دلار در هر بشکه کمتر از قیمت نفت مدت‌دار دریای شمال، یا قیمت بدون‌مدت 62.39 دلار در هر بشکه، ارزشی در حدود 126.7 میلیون دلار دارد. این رقم پس از احتساب هزینه انتقال به سواحل خلیج آمریکا به بشکه‌ای 63.17 دلار (یا 26 سنت در هر بشکه بیشتر از قیمت دیروز نفت سبک شیرین وست تگزاس اینترمدیت در بازار منطقه‌ای واتربورن) افزایش پیدا می‌کند.

انتقال این محموله به آمریکا برای فروش، دومین نمونه از موفقیت آمریکا در تصاحب نفت ایران است.

سال گذشته، وزارت دادگستری آمریکا، 1.16 میلیون بشکه سوخت از مبداً ایران را که روی چهار نفتکش سوار و طبق ادعاها به سمت ونزوئلا در حرکت بود، پس از ضبط در اوت 2020، بفروش رساند.

در حدود 250 هزار بشکه از آن محموله در نهایت در اکتبر 2020 در نیوجرزی تخلیه شد.

نوشته لیز رامانند

مترجم: مهدی کائینی

 

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار