کد خبر : 45943

لیوندل‌باسل، اینئوس، و فورموسا، برای تولید پلی‌اتیلن اعلام وضعیت فورس ماژور کرده‌اند؛

پتروتحلیل-در پی اخبار واصله مبنی بر تطعیلی واحدهای پتروشیمی در آمریکا و در نتیجه آن کمبود شدید عرضه پلی‌اتیلن و پلی‌پروپیلن، قیمت‌های آتی پلی‌اتیلن سبک خطی و پلی‌پروپیلن امروز در بورس کالای دالیان چین برای سومین روز متوالی از تعطیلات سال جدید قمری از 11 تا 17 فوریه شاهد رشد بوده و افزایشی 4 و 6 درصدی را تجربه کردند.

قیمت‌های آتی پلی‌اتیلن سبک خطی ماه مه در 18 فوریه - اولین روز پس از تعطیلات - سقف 8 درصد رشد را زده و در 19 فوریه نیز رشدی 4.3 درصدی به خود دیدند. پلی‌پروپیلن آتی نیز در 18 فوریه 7 درصد رشد داشت و روز بعد از آن نیز افزایشی 2.9 درصدی را تجربه کرد.

قیمت‌های نقدی نیز همراه با رشد قیمت‌های آتی و بهای نفت خام، افزایش پیدا کردند. امروز پلی‌اتیلن سبک خطی در شرق چین با افزایش 850 تا 950 یوآنی نسبت به 10 فوریه، در بازه 8850 تا 9100 یوآن (1370 تا 1410 دلار) در هر تن معامله می‌شود. طی مدت مشابه، قیمت‌های پلی‌پروپیلن در شرق چین نیز با رشد 800 یوآنی به 9300 تا 9400 یوآن در هر تن رسیدند.

فروشندگان چینی غالباً پیشنهادات خود را نگه داشته و در انتظار قیمت‌های بالاتر هستند. بازیگران بازار نگران هستند که تعطیلی‌های اخیر در آمریکا موجب کاهش عرضه وارداتی پلی‌اتیلن و پلی‌پروپیلن بشود. ظرفیت پلی‌اتیلن و پلی‌پروپیلن تحت تأثیر قرار گرفته در تگزاس به ترتیب به 12 میلیون و 7 میلیون تن در سال می‌رسد که بسیار احتمال می‌رود به سبب طوفان‌های زمستانی تعطیل یا تعدیل شوند.

هفته گذشته در ایالات متحده، شرکت‌های لیوندل‌باسل، اکسان‌موبیل، پلیمر و الفین اینئوس، و پلاستیک فورموسا، به مشتریان خود اطلاعات دادند که بهره‌برداری پلی‌اتیلن آن تحت تأثیر طوفان قرار گرفته، و از میان این شرکت‌ها، لیوندل‌باسل، اینئوس، و فورموسا، برای تولید پلی‌اتیلن اعلام وضعیت فورس ماژور کرده‌اند. به نظر می‌رسد، بالغ بر 50 درصد از تولید اتیلن نیز از خط خارج شده باشند؛ همچنان‌که حداقل 30 کراکر در سواحل خلیج آمریکا تعطیل شده که این امر نیز ممکن است بیش از پیش موجب اختلال در تولید پلی‌اتیلن شود.

سطح کمتر از انتظار ذخیره انبارهای تولیدکنندگان در چین پس از تعطیلات نیز موجب تقویت بازار پلیمر این کشور شده است. ذخیره پلی‌اتیلن و پلی‌پروپیلن در انبارهای تولیدکنندگان بزرگ و دولتی سینوپک و پتروچین امروز نسبت به مدت پیش از تعطیلات، از 350 هزار تن به 920 هزار تن رسیده است. اما این رقم نیز هنوز نسبت به آمار مدت مشابه سال‌های قبل برابر با 1 میلیون تن، بسیار پایین است.

 

 

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار