کد خبر : 45813

قیمت های پتروشیمی چین در ماه دسامبر روند نزولی را آغاز کردند؛ ذخیره بندر ها در طی سال انباشته شده بود، و اما این میزان برای محصولاتی همچون استایرن با سرعت بالا در حال افزایش بود، که این امر نشان دهنده این است که تمام تجارت های صادراتی مهم چین در حال از دست دادن اهمیت خود می باشند.

پتروتحلیل-به دنبال تقویت تقاضا و افزایش قیمت ها، شانس شرکت های پتروشیمی در طی سه ماه گذشته بهبود یافته است. 

خبر هایی مبنی بر واکسن کرونا روحیه ها را بالا برد، و حتی اگر تاثیری قابل توجهی بر بازار ها نداشت، دورنمای کوتاه مدت قبل از سال 2021 را مثبت کرد.

اگرچه، انعکاس دوره پس از تعطیلات، به نسبت بهبود بازار از محدودیت های مربوط به پاندمی، بیشتر بر روی روند نزولی بالقوه در سه ماهه اول تمرکز دارد. 

شاخص جهانی پتروشیمی آیسیس، پیش بینی کرد که قیمت های پتروشیمی و پلیمر در دسامبر بهبود خواهد یافت.

از آنجایی که به دنبال تقویت تولید و تقاضای بسته بندی، خریداران به دنبال محموله های کافی بودند تا مدتی خود را پوشش دهند، قرارداد های ماهانه زیادی در پایان نوامبر منعقد شد، در حالی که بازار های محصولات نقدی به رویه نزولی خود ادامه دادند. 

دوره قیمتی محصولات پلی اتیلن و پلی پروپیلن در اروپا که از اواخر سال 2020 آغاز شده، هنوز به پایان نرسیده است. 

محدودیت اتیلن و پروپیلن و مشکلاتی در تولید پلی اولفین، بازار پلیمر ها را تقویت کرده است.

این امر در آمریکا را نمیتوان نادیده گرفت که قرارداد های اتیلن ماه دسامبر در بیشترین میزان های خود از اکتبر 2018 بودند؛ تقاضای اتیلن در بازار صنایع پایین دستی آمریکا و بازار های خارجی مناسب است. 

در نیمه دوم سال 2020 و به دنبال بهبود بازار استایرنیک پلیمر ها و مشتقات آن، قیمت های بنزن با تقاضای بالای استایرن تقویت شدند.

بخش های تولیدی شامل صنعت اتومبیل، از روند نزولی رهایی یافته و تقاضای مواد شیمیایی از سکون بازار در حدود آوریل بهبود یافتند.

به دنبال فشار ها و موانع، روند صعودی بازار ها، دچار چالش شده است. 

تحلیلگران عمدتا چشم انداز اقتصاد سال 2021 را صعودی پیش بینی میکنند، اما عمیقا در مورد افزایش مجدد تعداد مبتلایان به ویروس کرونا و قرنطینه های شدیدتر نگران هستند. 

بانک جهانی پیش بینی میکند، اقتصاد جهانی در سال جاری 4 درصد صعود کند، اما بسیار پایین تر از میزان های قبل از پاندمی میباشد.

اگرچه سرعت بهبود در هر منطقه کاملا متفاوت است؛ میزان حدودی پیش بینی شده از 1/6تا 5 درصد نشان دهنده فشار ریسک های نزولی است. 

این امر همچنین شامل افزایش گستره ویروس، تعویق در دسترسی به واکسن و تاثیر طولانی مدت تر پاندمی بر اقتصاد میباشد و همچنین اسرتس های مالی که ناشی از میزان بالای بدهی ها و رشد ضعیف است.

در حال حاضر محدوده تقاضای بازار به شیوه های مختلف در حال آزمایش است. 

قیمت های پتروشیمی چین در ماه دسامبر روند نزولی را آغاز کردند؛ ذخیره بندر ها در طی سال انباشته شده بود، و اما این میزان برای محصولاتی همچون استایرن با سرعت بالا در حال افزایش بود، که این امر نشان دهنده این است که تمام تجارت های صادراتی مهم چین در حال از دست دادن اهمیت خود میباشند.

صادرات با چالش هایی مواجه شده است زیرا محموله های دریایی تحت فشار بالایی هستند و توان همپایی با تقاضا را ندارند – مسئله بار میتواند امری کوتاه مدت بوده یا تداوم پیدا کند – دورنما به همین اندازه نامشخص است. 

همچنین گزارش هایی مبنی بر خیز مجدد مبتلایان به کرونا در شمال چین موجود است.

در این میان، تقاضای پلاستیک های یکبار مصرف به دلیل محدودیت های داخلی کاهش یافته است. 

شاخص پتروشیمی آیسیس چین در 31 دسامبر در مقایسه با میزان های پایانی نوامبر 2 درصد کاهش یافت. میزان قیمت ها برای 10 محصول افزایشی و برای هفتای دیگر کاهشی بود.

 

 

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار