کد خبر : 45200

دورنمای پتروشیمی آسیا؛

پتروتحلیل-تقاضای پتروشیمی آسیا در بخش مشتقات و اولفین‌ها احتمالاً در نتیجه محدودیت عرضه به سبب اختلالات بوجود آمده در تولید ایالات متحده توسط طوفان لارا، شاهد حمایت افزوده خواهد بود. ضعف در زنجیره پلی‌استر نگران‌کننده باقی می‌ماند، بویژه برای پارازایلن، همچنان‌که صنعت پایین‌دستی پارچه بواسطه بالا بودن سطح ذخیره در انبارها در چارچوب زنجیره ارزش، تحت فشار باقی مانده است.

اتیلن:

انتظار می‌رود عرضه اتیلن آسیا در هفته 6 سپتامبر به سبب بسته شدن پنجره آربیتراژ آمریکا-آسیا و کم شدن پیشنهادهای صادراتی نقدی از کره جنوبی در این هفته همچنان محدود باشد؛ همچنان‌که فرمول مبادلات پایه در حال حاضر همزمان با جو صعودی، مورد ترجیح فروشندگان است.

در این میان محتمل است که تقاضای اتیلن وضعیت مناسب خود را حفظ کند زیرا نرخ‌های عملیاتی پلیمر پایین‌دستی بالا باقی مانده است.

پلی‌اتیلن:

پلی‌اتیلن آسیا به سبب حرکت صعودی اخیر در قیمت‌های آتی چین و انتظارات از افزایش تقاضا باتوجه به فرارسیدن فصل اوج تولید محصولات نهایی در سپتامبر، آماده تقویت شدن است.

احتمال می‌رود عرضه جهانی در انتظار کاهش عرضه در چندین هفته آتی در نتیجه طوفان لارا، محدود باقی بماند.

مونومر وینیل کلراید:

احتمال می‌رود در این هفته مونومر وینیل کلراید به سبب انتظارات از بالا رفتن قیمت‌های پیشنهادی پلی وینیل کلراید پایین‌دستی همزمان با اختلال در تولید پی‌وی‌سی آمریکا، مورد تقویت قرار بگیرد.

پروپیلن:

پروپیلن آسیا آماده تقویت بیشتر در هفته 6 سپتامبر است زیرا بنابر شنیده‌ها خریداران در حال مسابقه بر سر محموله‌های اکتبر هستند که طبق گزارشات محدودتر هستند. قیمت‌های نقدی از فروشندگان کره جنوبی پراکنده بود زیرا آن‌ها همچنان در حاشیه قرار دارند و منتظر دریافت پیشنهاد خرید از سوی Lotte برای پوشش کسری‌های باقی مانده‌اش از تعطیلی قبلی هستند.

عملکرد قوی‌تر پلی‌پروپیلن پایین‌دستی در بازار آتی چین می‌تواند منجر به ایجاد جو صعودی برای خوراک پروپیلن شود.

پلی‌پروپیلن:

معامله‌کنندگان، بویژه خریداران، از اوایل سپتامبر و پس از جهش قیمتی پایان اوت در بازار پلی‌پروپیلن چین، بطور فزاینده‌ای محتاط شده‌اند.

طبق گفته منابع، دو تولیدکننده جدید پلی‌پروپیلن (بورا لیندل‌بازل، و پتروشیمی و پالایشگاه ژانگکه) فروش پلی‌پروپیلن بدون مشتری با مقیاس محدود را در بازار آزاد شروع کردند.

تولیدکنندگان پلی‌پروپیلن آسیا باتوجه به جو صعودی و افزایش تقاضا از آمریکای لاتین به سبب اختلال طوفان لارا در تولید ایالات متحده، روی قیمت‌های بالای خود ماندند.

پارازایلن:

وضعیت بنیادین بازار پارازایلن آسیا باتوجه به تداوم دست به گریبان بودنش با عرضه روی دست مانده، ضعیف باقی می‌ماند. به گفته منابع صنعت پتروشیمی، مشخص نیست که وضعیت صعودی در هفته منتهی به 5 سپتامبر، در این هفته نیز تداوم داشته باشد.

به گفته یک تاجر، اگرچه تقاضای پایین‌دستی نسبت به ماه‌های گذشته بهبود پیدا کرده، اما با تقاضای فصلی سال‌های قبل قابل مقایسه نیست.

علاوه بر این، به گفته منابع، بهبود وضعیت برای اثرگذاری مثبت بر این جو دائماً ضعیف کافی نیست، زیرا ذخیره انبارها در زنجیره پلی‌استر بالا باقی مانده‌اند.

اسید ترفتالیک خالص:

باتوجه به وضعیت بنیادین سردرگم، مشاهده می‌شود که اسید ترفتالیک خالص آسیا فاقد جهت قیمتی است. بطور کلی جو بازار برای پی‌تی‌اِی باتوجه به سطح بالای ذخیره انبار، صعودی بود؛ اگرچه نشانه‌هایی وجود دارد مبنی بر بهبود بخش‌های پایین‌دستی پارچه در چین و هند.

قیمت‌های پی‌تی‌اِی در صبح 7 سپتامبر عمدتاً بازه‌محور بودند؛ مشابه ارزیابی پلاتس از قیمت 447 دلاری در هر تن (معادل 3530 یوآن؛ CFRچین) که در 4 سپتامبر منتشر شد.

مونواتیلن گلیکول:

منابع آسیایی در حال رصد تأثیر تعطیلی واحد مونواتیلن گلیکول Lotte Chemical با ظرفیت تولید 700 هزار تن در سال، واحد اتیلن اکسید/مونواتیلن گلیکول Indorama با ظرفیت تولید 1 میلیون تن در سال، و دیگر مسائل لوجستیکی بوجود آمده به سبب طوفان لارا در سواحل خلیجی ایالات متحده، بر ارسال محموله‌ها به این منطقه هستند.

به گفته یک منبع در Lotte Chemical، این شرکت کره‌ای برنامه دارد تا پایان سپتامبر واحد شماره 3 مونواتیلن گلیکول خود با ظرفیت تولید 160 هزار تن در سال را در یئوسو مجدداً فعال کند؛ درحالی‌که واحدهای شماره 1 و 2 هر کدام با ظرفیت 120 هزار تن در سال، با نرخ عملیاتی 90 تا 100 درصد در حال فعالیت هستند. واحد شماره 3 در پایان مه به منظور فعالیت‌های تأمین و نگهداری کار خود را متوقف کرد.

اکریلونیتریل:

انتظار می‌رود اکریلونیتریل آسیا به سبب تعطیلی غیرمترقبه واحدهای تولیدی در کوتاه مدت بر شتاب خود بی‌افزاید.

واحد اکریلونیتریل شرکت کره‌ای Taekwang Industrial در اولسان، با ظرفیت 290 هزار تن در سال، با نرخ عملیاتی پایینی در حال فعالیت بود تا این‌که در 28 اوت به سبب مسائل تأمین برق بطور غیرمترقبه‌ای تعطیل شد. انتظار می‌رود این واحد در اوایل این هفته تا ظرفیت تقریباً کامل احیا شود.

حاشیه سود قوی پایین‌دستی نیز در حال تقویت بازار اکریلونیتریل است. طبق داده‌های پلاتس، حاشیه تولید اکریلونیتریل بوتادین استایرن در 2 سپتامبر با 3/15 دلار در تن افزایش، به رکورد صعودی 594/45 دلار در تن رسید.

 

 

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار