کد خبر : 45169

پتروتحلیل- طبق گزارش خبرگزاری ایرنا در روز پنج‌شنبه، به نقل از وزارت نفت، سرمایه‌گذاری نفت و پتروشیمی در ایران از ابتدای سال تقویمی ایرانی (در ماه مارس) به 10 میلیارد دلار رسیده است.

طبق این گزارش، دولت ایران برنامه دارد تا پایان امسال بطور رسمی 17 پروژه پتروشیمی را افتتاح کند، که انتظار می‌رود سالانه 100 میلیون تن محصول تولید کنند و هر ساله 25 میلیارد دلار آورده داشته باشند.

ایران همچنین برنامه دارد که تا پایان سال جاری تقویمی خود (21 مارس 2021)، پایانه نفتی را افتتاح کند که هدف از احداث آن دور زدن تنگه هرمز برای صادرات نفت این کشور است.

ایران می‌گوید که پیش از این ساخت یک خط لوله نفتی روی خشکی به ارزش 1/8 میلیارد دلار به مقصد پایانه‌ای آنسوی تنگه هرمز (حیاتی‌ترین گلوگاه نفتی جهان) را آغاز کرده است.

بالغ بر 700 میلیون دلار از این سرمایه‌گذاری صرف ساخت بندری در جاسک در نزدیکی شرق تنگه هرمز (مهمترین گذرگاه کشتی‌های نفتی در جهان) خواهد شد؛ تنگه‌ای که ایران از زمان خارج شدن ایالات متحده از توافق هسته‌ای و تحمیل مجدد تحریم‌ها بر صادرات نفتی این کشور، تهدید به بستن آن کرده است.

ایران قصد دارد تا مارس 2021 ساخت این خط لوله نفتی طویل را از شمال غرب خلیج فارس تا پایانه‌ای جنوبی در شرق تنگه هرمز تکمیل کرده تا بتواند با رساندن نفت خام صادراتی خود به این پایانه، حیاتی‌ترین گلوگاه نفتی جهان را دور بزند. این خط لوله به طول 1100 کیلومتر (684 مایل)، ظرفیت انتقال 1 میلیون بشکه نفت خام در روز را از پایانه نفتی گوره در شمال غرب به منطقه جاسک در دریای عمان، بدون نیاز به رد شدن تانکرهای نفتی از تنگه هرمز، ایجاد می‌کند.

ماه گذشته ایران اعلام کرد که در مجموع 13 قرارداد نفتی با 14 شرکت داخلی امضا کرده است، که ظرفیت تولید نفت جمهوری اسلامی را تا 185 هزار بشکه در روز افزایش خواهد داد.| منبع: اویل پرایس

 

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار