کد خبر : 45053

گشایش واقعی اقتصادی یعنی چه؟

پتروتحلیل-گشایش واقعی یعنی عبور از مشکلات ساختاری و اصلی اقتصاد امروز ایران، با این حال سه مشکل اقتصاد ایران که در حال حاضر کلیدی است، شامل موارد زیر است:

‌۱)عدم انسجام و تضاد ساختاری

‌2)بالا بودن هزینه مبادله و کمی بهره وری

‌3)فساد

‌برای حل این سه مشکل، به نظر می رسد راه حل توسعه بازار سرمایه است. اما توسعه بازار سرمایه چطور این مشکلات را حل می کند؟ اولا این توسعه به مشارکت عمومی مردم منجر شده و مزیت اقتصادی را معقول و قابل قبول توزیع می کند، با مشارکت عمومی تضاد ها کاهش یافته و با خروج دولت از بنگاهها و اقتصاد مباحث مربوط به رانت هم خاتمه می یابد، آرامش و مشارکت عمومی مشکل اول را حل می کند وقتی هدف حداکثر سازی سود باشد تضاد ناشی از اختلاف منافع و الویت دهی اهداف غیر واقعی و هزینه زا بر طرف می شود. مشکل دوم با توسعه بازار سرمایه به سادگی بیشتری برطرف می شود چون با مشارکت مردم در مدیریت بنگاهها بهره وری بالا می رود و توسعه ابزارها هزینه مبادله را به میزان زیادی می کاهد. با توسعه بازار سرمایه و انتخاب مدیران توسط سهامداران موضوعاتی نظیر تنظیم بازار و قیمت گذاری قابل حل است مثلا اگر پالایشگاهها در اختیار مردم بود واقعی کردن قیمت سوخت آیا هزینه ای همانند شرایط امروز می داشت؟

‌مساله فساد هم که کاملا مشخص است به نظر شما فساد در کجا رخ می دهد در بنگاههای سهامی عام بورسی با چندصدهزار یا چند میلیون سهامدار یا بنگاه دولتی که مدیرعامل و عضو هیات مدیره و نماینده سهامدار عمده یعنی دولت یکی است و ملاک انتخاب مدیر همخونی سیاسی است تا حداکثر کردن منافع مردم و جامعه؟ به نظر می رسد گشایش در وضع امروز اقتصاد ایران در گرو توسعه واقعی بازار سرمایه است و این مسیری است که مردم را وارد اقتصاد می کند و راه خروج را به دولت نشان می دهد.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار