کد خبر : 44890

قیر رایگان‬⁩؟!! ⁧‫

پتروتحلیل-الف) "ما در این طرح شرکت ملی نفت را موظف به دادن یک میلیون تن ⁧‫قیر رایگان‬⁩ با منبع مالی ۴۰۰۰میلیارد تومان کردیم." 

ب) "اجرای این طرح (اختصاص ⁧‫قیر رایگان‬⁩) را هم ⁧‫غیراصولی‬⁩، هم ⁧‫فسادزا‬⁩، هم حدود ٣٦درصد کل مبلغ ارزش طرح، (١هزار و ٤٤٠میلیارد تومان) رانت اتفاق می افتد. ٩درصد در بحث مالیات بر ارزش افزوده است (یعنی ٣٦٠میلیارد تومان). حدود ١٧تا ٢٠درصد، تحت عنوان حمایت از تولیدکننده و مصرف کننده (یعنی ٦٨٠میلیارد تا ٨٠٠میلیارد تومان)، ٦ درصد تحت عنوان حق العمل کاری (یعنی ٢٤٠میلیارد تومان) و ٢درصد (٨٠میلیارد تومان) هم تحت عنوان مالیات ماده اولیه قیر (⁧‫رانت‬⁩) ایجاد می کند.

ج) "⁧‫قیر‬⁩ یکی از کالاهای استراتژیک برای ⁧‫رانت خواران‬⁩ است.داریم زمینه سلطان سازی را فراهم می کنیم. ‌

د) "سالانه می تواند ١میلیارد دلار از محل صادرات ⁧‫قیر‬⁩ ⁧ارز‬⁩ به کشور وارد شود. اگر قیمت دوگانه شود همه بازار صادراتی کشور را بهم می ریزد. 

با محاسباتی که کردیم دیدم چیزی حدود ٦٠٠ تا ٦٥٠ هزار تن در جاده های اصلی بیشتر مصرف نشده است. یادمان باشد سهم قیر در آسفالت ٦ درصد است. ارزش ریالی آن هم در آسفالت ١٠ درصد است. اگر بقیه بودجه (مثلا ساخت راه) تامین نشده باشد، تامین ⁧‫قیر‬⁩ به تنهایی مشکل کشور را حل نمی کند.!

ه)میزان ⁧‫ارز‬⁩ آوری صادرات ⁧‫قیر‬⁩ از ابتدای سال ٩٩ تا الان، از میزان (کسب) ارز از ⁧‫نفت:

این نشان می دهد که کالای استراتژیک برای ارز آوری است که می تواند بازار ارز را هم کنترل کند."

و) "خارج از کشور کسانی هستند که همین حواله ها (قیر رایگان‬⁩ درسال های گذشته) را می گرفتند و تبدیل به قیر می کردند و می آوردند خارج .

ض) "کسی که ⁧‫قیر‬⁩ اولیه را تحویل می گیرد قیر با کیفیت تحویل می گیرد اما به جهت عدم نظارت و رانتی که وجود دارد ممکن است قیر با کیفیت را در بازار بفروشند و قیر کم کیفیت یا افزودنی های بی کیفتی که اضافه می شود را در پروژه استفاده کنند."

ح) "آمار گمرک می گوید که میزان صادرات ⁧‫قیر‬⁩ طی سالهای ٩٦تا٩٨به ترتیب ٣/٨ میلیون تن، ٣/٥میلیون تن و ٤/٢میلیون تن بوده است. آمار تولید سالانه قیر هم ٥/٥ تا ٦میلیون تن است. قانون بودجه گفته است که طی این سالها، ٤میلیون تن باید در طرح های عمرانی مصرف شود. کل تولید ٦ میلیون تن است.

بر اساس بودجه باید ٤میلیون تن در طرح های عمرانی مصرف می شد) پس حدود ٢میلیون تن (قاعدتا باید برای صادرات) باقی بماند. آمار گمرک می گوید در سال ٩٨، ٤میلیون و ٢٠٠هزار تن صادر شده است. یعنی ٢/٢میلیون تن از ⁧‫قیر‬⁩ی که با روش غلط به طرحهای عمرانی تخصیص یافته، صادر شده است."!!!

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار