کد خبر : 44802

نتایج مقاومت در برابر افت ارزش ریال در بازار پی وی سی؛

پتروتحلیل-با رسیدن قیمت پی وی سی در بازار ایران به محدوده ٢١ هزار و ٤٠٠ تومان در هر کیلو، حجم معاملات متاثر از عدم کشش در بازار داخلی کاهش یافته است.

گرچه فروشندگان برای فروش پی وی سی پیشنهادات زیادی مطرح می کنند، اما در مقابل خریداران تمایلی به خرید نشان نمی دهند. نرخ پی وی سی در بازار داخلی از فروردین امسال تا کنون بیش از دو برابر رشد کرده و از محدوده ٩ هزارتومان به ٢١ هزارتومان رسیده است، رقمی که حال برای تولیدکنندگان صرفه اقتصادی ندارد.

به گفته کارشناسان صنعت پتروشیمی افت ارزش ریال در برابر دلار یکی از دلایل اصلی عدم عرضه پی وی سی از سوی پی وی سی سازها در بورس کالا است، اتفاقی که در ماههای اخیر پتروشیمی ها را وادار به فروش سلف محصولات در بازار کرده است. البته خریداران هم با هجوم برای خرید پی وی سی و ثبت رقابت های بالا ترجیح دادند ریال خود را با کالا جایگزین کرده و از کاهش ارزش پول خود جلوگیری کنند. حال نرخ پی وی سی با فراز و نشیب بسیار در ماههای اخیر به بیش از ٢٠ هزارتومان رسیده است و نگرانی از افزایش قیمت باز هم وجود دارد. گرچه هفته اخیر محموله های نقدی پی وی سی سازها و عدم کشش در بازار داخلی سبب شد تا رقابت ها سبک تر باشد، اما همچنان بیشترین قیمت تمام شده برای پی وی سی در بورس کالا در محدوده ١٨ هزار و ٨٠٠ تومان قرار داشت، با وجود قرار داشتن در ماه تابستان و تعطیلات و عدم کشش بازار، معامله گران انتظار ندارند حجم معاملات افزایش یابد.

البته گفته می شود تحویل محموله های سلف فروخته شده در ماههای اخیر توسط اروند به روز و منظم شده است و کمیته تخصصی پتروشیمی برای بازدید انبار پتروشیمی ها سخت گیری های بیشتری را اعمال کرده است. با این حال به نظر می رسد پتروشیمی ها هم باوجود سخت تر شدن شرایط صادرات به دلیل شیوع کرونا و بسته بودن مرزها، علاقه ای به فروش محصولات خود در بازار داخلی ندارند؛ شاید یکی از دلایل مهم آنها افت هرروزه ارزش ریال در برابر دلار باشد و در ادامه انتظار برای بازگشایی بیشتر مرزها، تا بتوانند محصولات خود را دلاری بفروشند. البته زمزمه هایی از واردات ٥٠ هزارتنی پی وی سی نیز در بازار داخل وجود دارد، این در حالی است که ایران دو برابر مصرف در بازار داخلی قادر به تولید پی وی سی است و بعید به نظر می رسد این خبر صحت داشته باشد، با این حال اتفاقات بازار پی وی سی در ماههای اخیر نشان داد که بیش از همیشه بازارسازی در بازار ایران رونق گرفته است و شرکتهای دخیل در معاملات پی وی سی در بازار داخلی تمایلی به کنترل بازار نداشته و از افزایش قیمت ها سود می برند.

حال که دلار به حدود ٢٢ هزارتومان در بازار داخلی رسیده و در سامانه نیما هم شاهد نرخ ١٦ هزارتومانی برای دلار هستیم، وضعیت صنایع پایین دست دشوار تر از گذشته شده است. چرا که تولید محصول با دوبرابر قیمت آن هم نسبت به فروردین ماه برای همه صنایع آن هم تولیدکنندگان کوچک امکان پذیر نیست. بسیاری از تولیدکنندگان قادر به بازگرداندن ارز حاصل از صادرات به کشور نیستند، تعرفه ها و ارزش گذاری گمرک برای بسیاری از محصولات با قیمت های روز تناسبی ندارد. بیشتر صادرکنندگان کوچک با رقم های صادرات نه چندان بالا برای بازگشت ارز تحت فشار هستند که به نظر می رسد فشار بیشتر بر صنایع پایین دست، افزایش رکود در بازار داخل و تعطیلی واحدهای تولیدکننده و بیکاری کارگران را آسان تر کند.

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار