کد خبر : 44702

مدیر عامل پلیمر آریاساسول در آستانه مجمع این شرکت تشریح کرد؛

بازگشت ١٠٠ درصد ارز حاصل از صادرات به سامانه نیما/تندیس زرین و شمشیر طلایی برای آریاساسول

مدیرعامل شرکت پلیمر آریاساسول از احداث یک واحد جدید پلی اتیلن با ظرفیت تولید سالانه ۳۰۰ هزار تن تا سال ۱۴۰۱، خبر داد و گفت: تولید پلی‌اتیلن‌هایی با کاتالیست متالوسن و با ارزش افزوده بالاتر از اهداف تعریف شده برای این واحد جدید است.

بازگشت ١٠٠ درصد ارز حاصل از صادرات به سامانه نیما/تندیس زرین و شمشیر طلایی برای آریاساسول

پتروتحلیل-مدیرعامل پلیمر آریاساسول در آستانه برگزاری مجمع این شرکت، میزان تولید، ظرفیت و عملکرد مالی شرکت را تشریح و به سوالات خبرنگاران درباره وضعیت سهام این شرکت پاسخ داد.

امیرحسین بحرینی، با ارائه گزارشی در خصوص تولیدات، ظرفیت و عملکرد مالی شرکت گفت: شرکت پلیمر آریاساسول در سال گذشته با رشد حدود 12 درصدی نسبت به سال قبل در مجموع حدود 1.800.000 تن اتیلن و انواع پلی‌اتیلن سبک و سنگین و C3+‌ تولید کرده است،‌ همچنین فروش محصولات نزدیک به 90.000 میلیارد ریال بوده که رشد 52 درصدی نسبت به سال قبل را نشان می‌دهد که از این مبلغ حدود 70 درصد صادرات بوده است. وی با بیان اینکه در سال 1398 بیش از 42.000 میلیارد ریال سود خالص محقق شده، افزود: با توجه به کیفیت مناسب سود و روند پایدار و صعودی سودآوری شرکت، هر ساله حدود 90 درصد سود خالص تقسیم بین سهامداران توزیع می‌شود.

ثبت رکورد میزان تولید پلی اتیلن در کشور

وی در ادامه با تاکید بر این دستاورد مهم که شرکت آریا ساسول رکورد دار تاریخی تولید در واحدهای پلی اتیلنی 300 هزار تنی کشور را به خود اختصاص داده افزود، واحد پلی اتیلن سنگین این شرکت در سال ۱۳۹۸ با تولید بیش از 386 هزار تن و واحد  پلی اتیلن سبک آن با 370 هزار تن ، رتبه های اول و دوم تولید پلی اتیلن کشور در طول سالیان گذشته را به خود اختصاص داده اند، که این امر نتیجه اجرای مجموعه پروژه های رفع گلوگاههای تولیدی، باز تعریف تعمیرات پیشگیرانه PM، به روزسانی تجهیزات و فرایندهای تولیدی در قالب تعمیرات اساسی مجتمع و  در نهایت آموزش کادر مدیریتی و تخصصی شرکت بوده است که منجر به حفظ روند تولید پایدار و بالاتر از ظرفیت طراحی شده طی ۴ سال اخیر شده است.

افزایش سرمایه در دست بررسی

برنامه افزایش سرمایه دیگر موضوعی بود که بحرینی انجام آن را در دست بررسی عنوان کرد و گفت: با توجه به سرمایه‌گذاری جدید موضوع افزایش سرمایه در دست بررسی است که پس از نهایی شدن و  تصویب سهامداران از طریق سامانه کدال اطلاع‌رسانی خواهد شد.

یک واحد جدید در دست احداث

مدیرعامل آریاساسول در خصوص طرح های توسعه‌ای شرکت گفت:  با هدف افزایش سودآوری از طریق تکمیل زنجیره ارزش و با توجه به حاشیه سود پلی اتیلن  همچنین برخورداری از معافیت‌‌های مالیاتی، احداث یک واحد جدید پلی اتیلن با ظرفیت تولید سالانه ۳۰۰ هزار تن با رویکرد مشابه‌سازی از واحد پلی‌اتیلن سنگین موجود در دستور کار ا‌ست.

بحرینی ادامه داد: تولید پلی اتیلن هایی با کاتالیست متالوسن و با ارزش افزوده بالاتر، از اهداف تعریف شده برای واحد جدید است و راه‌اندازی این واحد جدید در سال ۱۴۰۱، درآمد، سودآوری و پایداری سودآوری شرکت برای سهامداران را تضمین می‌‌کند.

میزان تحقق اهداف شرکت از ابتدای فعالیت تاکنون، دیگر موضوعی بود که وی به آن پرداخت و تاکید کرد: شرکت پلیمر آریا ساسول با توجه به تشکیل شرکت به صورت Joint-Venture و ساختار سهامداری 50-50،  بین شرکت ملی پتروشیمی و ساسول آفریقای جنوبی با هدف تولید مستمر 1600 هزار تن تولید اتیلن و پلیاتیلن تاسیس شد و به بهره برداری رسید. تا قبل از اعمال تحریمها بین المللی که منجر به خروج ساسول آفریقای جنوبی از مشارکت شد تنها هدف تدوام تولید به اندازه ظرفیت طراحی بود که آن‌هم به نتیجه نرسید. در سال‌های اولیه ترک مشارکت از سوی ساسول نیز، بلاتکلیفی ناشی از خروج سرمایه گذار خارجی، برخی اختلافات میان سهامداران جدید از یک سو و تنگ تر شدن حلقه تحریم های بین المللی از سوی دیگر، نوساناتی را در کسب و کار سازمان ایجاد کرد، اما شرکت در پاییز سال ۱۳۹۵ با پیاده سازی سیستمی به نام نظام جامع برنامه‌ریزی اجرایی و با عنوان Performance Factory دوباره و این‌بار بسیار هدفمندتر از قبل در مسیر توسعه و پیشرفت قرار گرفت و علاوه بر تدوام تولید پایدار، برنامه هایی جهت افزایش میزان تولید از طرق مختلف، تنوع بخشی به محصولات تولیدی و همچنین اجرای پروژ‌های توسعه ای با هدف نیل به سود500 میلیون دلاری در افق ۱۴۰۳شد.

52 درصد رشد در فروش محصولات

 وی به ارائه گزارشی از سود آوری شرکت طی سنوات گذشته به ‌خصوص تا پایان سال مالی ۱۳۹۸ هم پرداخت و گفت: فروش محصولات شرکت در سال 1398 با رشد 52 درصدی نسبت به سال قبل نزدیک به 90.000 میلیارد ریال محقق شده و از این مبلغ حدود 70 درصد صادرات بوده است. در سال 1398 بیش از 42.000 میلیارد ریال سود خالص تحقق یافته است. سودآوری شرکت به نرخ خوراک و قیمت محصولات بستگی دارد اما فکر میکنم با توجه به افزایش میزان تولیدات نسبت به سال گذشته و افزایش نرخ تسعیر ارز همچنین شرایط بازارهای جهانی محصولات شرکت، سودآوری شرکت نسبت به سال قبل کاهش جدی نداشته باشد و مناسب خواهد بود.

آینده روشن برای آریا ساسول

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر میزان رشد سهم آریا از زمان عرضه اولیه تاکنون در بازار فرابورس گفت: از روز عرضه اولیه تا کنون ارزش سهام شرکت حدود 50 درصد رشد داشته و با توجه به افزایش میزان تولیدات نسبت به سال گذشته و افزایش نرخ تسعیر ارز و همچنین شرایط بازارهای جهانی محصولات شرکت تمام پیش‌بینی‌ها از آینده شرکت مثبت است.

تاثیر افزایش نرخ ارز بر درآمد و سود آوری شرکت با توجه به اینکه درصد بالایی از درآمد حاصل از فروش محصولات آریاساسول به صورت ارزی است، دیگر پرسش خبرنگاران بود که مدیر عامل آریا ساسول در تبیین آن گفت: به طور کلی افزایش نرخ ارز اثر مثبت در سودآوری شرکت دارد. افزایش نرخ ارز به طور مستقیم موجب افزایش مبلغ درآمد فروش محصولات شرکت می‌گردد. فروش صادراتی و بین مجتمعی و همچنین خوراک با نرخ تسعیر فروش ارز صنعت پتروشیمی در سامانه نیما در تاریخ معامله ثبت می‌گردند. از طرفی با توجه به مثبت بودن خالص دارائیهای ارزی شرکت، افزایش نرخ ارز موجب تحقق سود تسعیر ارز خواهد شد.

بحرینی در پاسخ به پرسشی درباره وجود تحریم‌ها و راهکارهای برون ‌رفت از آن گفت: با توجه به توان فنی موجود در شرکت و انجام تعمیرات اساسی و موجودی قطعات مورد نیاز، ریسک آثار تحریم بر تولید به گونه‌ای مناسب مدیریت و  در حوزه صادرات و محدودیت‌های کلی نقل و انتقال ارز و عملیات بانکی بین المللی راهکارها و تمهیدات لازم جهت مدیریت ریسک این حوزه اتخاذ شده است.

وی با تاکید بر کیفیت مناسب سود حسابداری و روند پایدار و صعودی سودآوری شرکت، پیش‌بینی کرد: تجربه سنوات قبل، تقسیم حدود 90 درصد سود خالص بین سهامداران بوده است.

مسئولیت پذیری اجتماعی و کسب نشان زرین صنعت

مدیرعامل آریا ساسول در بخش دیگری از سخنان خود درباره بهداشت محیط زیست و مسئولیت اجتماعی گفت: در این حوزه اقدامات بسیار ارزشمندی انجام شده که موید آن کسب عنوان پر افتخارترین صنعت کشور در حفاظت از محیط زیست با دریافت پیاپی ۳ نشان زرین صنعت سبز از سازمان حفاظت از محیط زیست کشور در سال‌‌های ۱۳۹۶،  ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ است. برای رسیدن به این مهم اقداماتی نظیر اجرای پروژه مهم ارسال گازهای خروجی احیای راکتور واحد الفین به مشعل مجتمع جهت جلوگیری از آلودگی‌های زیست محیطی و الگو بردای از این پروژه توسط سایر واحدهای الفینی کشور انجام شده است.

وی با تاکید بر اینکه یکی از راهبردهای نقشه راه بلند مدت شرکت در افق 1403 بهبود رویکردهای اجتماعی، ایمنی و زیست محیطی است، به اهم اقدامات برنامه‌ریزی شده در این راستا اشاره کرد و گفت: با اجرای سه طرح توسعه در حوزه بازیابی گازهای ارسالی به فلر،‌  بازیافت سی‌‌تری‌‌پلاس تبخیری در مرحله بارگیری کشتی،  توسعه روزافزون رویکردهای ابزار محور و رفتاری HSE با هدف به صفر رساندن شاخص نرخ حوادث قابل ثبت و تداوم حفظ جایگاه برتر شرکت به عنوان صنعت سبز و حافظ محیط زیست بخشی از این اقدامات است.

پیش بینی از روند تولید و صادرات با توجه به مشکلات ایجاد شده در دنیا به دلیل شیوع ویروس کرونا و کاهش تقاضای محصولات دیگر سرفصلی بود که بحرینی درباره آن گفت: محصولات اصلی و عمده صادراتی ما پلی‌‌اتیلن سنگین گرید فیلم و پلی اتیلن سبک گرید فیلم است که محصولات پلی اتیلنی هم از نظر تقاضای بازار و هم قیمت‌ها شرایط بسیار خوبی دارند و هم اکنون قیمت‌‌ها در بازار جهانی رو به افزایش است و شرایط بازار محصولات شرکت بسیار امیدوار کننده و مناسب ارزیابی می‌شود.

شمشیر طلایی برای آریا ساسول

 وی در ادامه به اولویت‌ مجموعه تحت امر خود برای دستیابی به استانداردهای جهانی و رقابت با بزرگان این صنعت در حوزه ایمنی اشاره کرد و گفت:

آریاساسول در حوزه های مختلفی معیار صنعت پتروشیمی است. یکی از این حوزه‌ ها، HSE است که شرکت برای نخستین بار در سال ۱۳۹۶ موفق شد علاوه بر کسب گواهینامه ۵ ستاره ایمنی از یکی از معتبرترین مراکز ممیزی HSE جهان، British Safety Council، جایزه شمشیر طلایی را نیز دریافت کند.

بحرینی افزود: در ادامه این مسیر، پروژه توسعه مستمر و پایدار برنامه بهبود ایمنی از بدو تاسیس شرکت از اواخر سال ۱۳۹۵ تبیین و  در 6 حوزه اصلی تعریف شد و براساس بلوغ سازمان به اجرا درآمد. نتیجه Road Map مذکور کسب مقام دوم بهترین تجربیات موفق(Best Practice) در بین ۳۷ طرح شرکت کننده در ششمین دوره مسابقات جهانی بهترین تجربیات موفق در ابوظبی، با معرفی پروژه توسعه مستمر و پایدار برنامه بهبود ایمنی شرکت در سال ۱۳۹۷ بوده است.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار