کد خبر : 44683

پتروتحلیل- بازار جهانی اوره، یک ماه پیش در حالی به کف تاریخی خود رسید که از سال ٢٠١٧ تاکنون قیمت ها  تا به این حد کاهش نیافته بود.

به این ترتیب قیمت اوره در خلیج فارس به محدوده کمتر از ٢١٠ دلار در هر تن رسید. سپس با شروع تحرکات در بازار اوره برزیل و آمریکا، ابتدا قیمت ها در غرب و به تبع آن با تاخیر یک هفته ای، شاهد سرایت افزایش قیمت اوره به بازارهای شرق خاورمیانه بودیم و نتیجه آن افزایش شاخص قیمت اوره در خاورمیانه بود، به طوری که قیمت اوره از ٢١٠ دلار به ٢٣٠ دلار در هر تن رسید. این تغییر جهت قیمتی و افزایش شاخص قیمت اوره در مدت ٣ هفته اخیر در بازارهای خاورمیانه رخ داد. در هفته جاری هم تندر هند برای اوره برگزار شد و نتایج حکایت دارد که قیمت اوره در محدوده ٢٣٠ تا ٢٤٠ دلار در هر تن CFR برای شرق و غرب هند قیمت گذاری شده است.

بعد از این نتایج، احتمالا حدود قیمت نت بک برای خلیج فارس و هند ٢٢٠ دلار در هر تن خواهد بود، این در حالی است که در این دو بازار معاملات برروی رقم ٢٣٠ دلار در حال انجام شدن بود و نتایج تندر هند می تواند قیمت اوره را حدودا ١٠ دلار در این بازارها کاهش دهد و احتمال سرایت افت قیمت ها به بازارهای دیگر و یا کند شدن معاملات وجود دارد.

این در حالی است که پیش بینی می شد در جولای قیمت های اوره افزایش شود، اما نتایج تندر هند ناامیدکننده بود و سبب تعجب فعالان بازار اوره شد.در بازار صادراتی ایران هم قیمت اوره همچنان در محدوده ١٨٠ تا ١٨٥ دلار در هر تن باقی مانده است.

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار