کد خبر : 44644

پتروتحلیل-تولیدکنندگان بوتادین آسیا در میان از میان رفتن حاشیه سود ها و ضعف میل به خرید از بخش صنایع پایین دستی سینتتیک رابر، و به دلیل تقاضای بهتر به بازار آکریلونیتریل بوتادین استایرن روی آوردند.

یکی از تاجران گفت: «تولیدکنندگان ای بی اس صنایع پایین دستی از بوتادین کمتری استفاده میکنند و توانایی پرداخت پول بیشتر را برای بوتادین دارند، بنابراین عرضه کنندگان بوتادین به دلیل کاهش شدید حاشیه سودها، محصول خود را با قیمت بالا ارائه میکنند.»

طبق گفته منابع بازار، ای بی اس در حدود 15 تا 20 درصد از بازار بوتادین را تشکیل میدهد، در حالی که سینتتیک رابر سهمی بسیار بزرگتر در حدود 70 درصد را داراست. 

تولیدکنندگان منطقه ای بوتادین، به دنبال افزایش های اخیر قیمت های نفت خام و نفتا، مایل نبودند تا محموله های خود را زیر 400 دلار در هر تن (CFRشمال شرق آسیا) ارائه کنند. 

اما عرضه در منطقه فراوان است و با رسیدن میزان تخمینی 150000 تن محموله های خارجی از اروپا و آمریکا در سه ماهه های دوم و سوم، این میزان افزایش خواهد یافت.

این شرایط میل به خرید نقدی مصرف کنندگان بزرگ در بازار های استایرن بوتادین رابر و پلی بوتادین رابر را با افزایش فاصله میان قیمت های خرید و فروش، تضعیف میکند.

طبق داده های آیسیس، در 12 ژوئن، قیمت های نقدی بوتادین با کاهش 10 دلاری نسبت به هفته گذشته در میزان 330 تا 400 دلار در هر تن (CFR شمال شرق آسیا) ارزیابی شدند.

یکی از تاجران گفت: «قیمت نفتا به قیمت بوتادین شبیه است، و تولیدکنندگان منطقه ای به دلیل از بین رفتن حاشیه سودها، تلاش خود را برای حفظ قیمت 400 دلار در هر تن به کار خواهند بست.»

طبق داده های آیسیس، در دو روز گذشته قیمت های نفتا در میزان 341 دلار در هر تن (CFR ژاپن) قرار گرفتند.

منابع بازار گفتند که، با توجه به ساختار هزینه و تدابیر فروش تولیدکنندگان بوتادین، قیمت های بوتادین باید 100 تا 150 دلار در هر تن از نفتا بیشتر باشند، تا حاشیه سود آن ها خنثی یا کمی مثبت شود.

یکی از تولیدکنندگان منطقه ای بوتادین گفت: «شرایط بازار نامناسب است، اما سرانجام به موازنه خواهد رسید.»

 

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار