کد خبر : 44599

پتروتحلیل-در حالی قیمت پی وی سی در بازار ایران به محدوده ١٧ هزار ٤٠٠ تومان در هر کیلو رسیده است که به نظر می رسد هنوز برای رسیدن به قیمت منطقی این کالا نیازمند افت بیشتر هستیم. با اعمال محدودیت ها در خرید کدهای معاملاتی در هفته جاری و کاهش حجم درخواست های خرید، رقابت ها هم از حدود ٦٠ درصد در هفته قبل به ١٠ تا ٢٠ درصد در هفته جاری رسید، با این حال همچنان حدودا بیش از ٣ هزارتومان بین قیمت پی وی سی در بازار ایران و بورس اختلاف قیمتی وجود دارد، و به نظر می رسد با توجه به خرید محموله های پی وی سی با قیمتهای بالا در هفته گذشته، هنوز برای ادامه کاهش قیمتها مقاومت وجود دارد، با این حال ادامه عرضه پی وی سی با محدودیت خرید و عدم تغییر در حجم عرضه ها می تواند بازار را وارد فاز آرامش کند.

اما نگاهی به معاملات پی وی سی در بورس و بازار ایران نشان می دهد که در ماههای اخیر کوتاهی شرکتهای دخیل در معاملات و عدم کنترل کدهای معاملاتی که بخشی از آن عمدی بوده است به تخریب بازار منجر شده و نتیجه آن آسیب صنایع پایین دست است، البته سود فروش پی وی سی در این مدت هنگفت بوده، مثلا هفته قبل تنها برای خرید پی وی سی تنها ٧٨ میلیارد تومان رقابت به ثبت رسیده است که رقم بسیار بالایی محسوب می شود، به نظر می رسد در این مدت بیشتر بازار سازی ها و فروش محصولات با سودهای هنگفت خود خواسته بوده است.

در همین حال تولیدکننده های صنایع پایین دست از خرید محموله های پی وی سی با دانه های سیاه از یکی از پتروشیمی هایی که کیفیت بالایی در تولید محصول در سالهای گذشته داشته، ابراز نگرانی می کنند؛ گفته می شود پیگیری های آنها در دو هفته اخیر برای رفع این مشکل بی اثر بوده است. 

اما در بازار صادراتی نرخ پی وی سی سازها برای صادرات به CIS حدودا ٨٠٠ تا ٨١٠ دلار در هر تن اعلام شده است. در همین حال برخی تاجران از وجود محموله های پی وی سی اوکراین و ترکیه در منطقه CIS با نرخ های ٧٧٠ دلار در هر تن خبر می دهند. گفته می شود محموله های پی وی سی آسیای جنوب شرقی و آمریکا هم در محدوده ٧١٠ تا ٧٣٠ دلار در هر تن و در بندر مرسین ترکیه به فروش می رود.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار