کد خبر : 44558

پتروتحلیل-احتمال میرود بازار وینیل استات آسیا علیرغم قیمت های بالای اتیلن صنایع بالادستی در ماه می به روند نزولی خود ادامه دهد، زیرا عرضه فراوان در میان تقاضای ضعیف، ابتکار عمل عرضه کنندگان برای افزایش قیمت را تحت تاثیر قرار داد.

تولیدکنندگان واقع در شمال شرق آسیا، قیمت های داخلی و صادراتی خود را با هدف سیر صعودی قیمت های اتیلن افزایش دادند. 

اگرچه، تعداد فروشندگان همچنان از خریداران بیشتر بود، که موجب شد تا تعدادی از عرضه کنندگان، در جهت حفظ سهم بازار خود، افزایش قیمتی اعمال نکنند.

میل به خرید برای محموله های نقدی در سراسر آسیا از اوایل آوریل به دلیل کاهش تولیدات صنایع پایین دستی، ساکن شده است. 

چندین مصرف کننده نهایی در شمال شرق آسیا در ماه می به دلیل صادرات ضعیف محصولات نهایی، خرید خط لوله خود را 40 درصد کاهش داده اند.

یکی دیگر از این خریداران، میزان درخواست قراردادی خود را کاهش داد و تحویل بار خود را از آوریل دو بار به تعویق انداخته و به اواخر ژوئن ارسال کرد.

جدای از این امر، تعدادی از تولیدکنندگان اتیلن وینیل استات در کره جنوبی در ماه می شاهد تعطیلی بودند، و در میان کاهش سفارشات برای محصولات نهایی، در ژوئن عملیات تامین و نگهداری خواهند داشت.

با وجود عرضه فراوان و فروش محدود، تعدادی از فروشندگان به خریداران در چین پیشنهاد حجم های بالا را داده اند. 

یکی از خریداران، پیشنهاد 2000 تن  محموله غیر آسیایی به قیمت 600 دلار در هر تن (CFR چین، شامل 5/5 درصد مالیات واردات) را رد کرد، زیرا محموله ای آسیایی با قیمت زیر 600 دلار در هر تن (CFR چین) را خریداری کرده بود. 

عرضه بالا و بهبود آرام تقاضا، جو خریداران در جنوب شرق آسیا را تحت فشار قرار داد، و قرارداد های تحویل ژوئیه را به میزان 600 دلار در هر تن رساند، که این میزان 200 دلار در هر تن کمتر از قرارداد های قبلی در آوریل میباشد.

در نکته ای خوشبینانه تر، احتمال میرود تقاضای کلی و نرخ مصرف در واحد های مشخصی از صنایع پایین دستی در کره جنوبی و جنوب شرق آسیا در ژوئن تا میزان 10 درصد افزایش یابد. 

معامله کنندگان بازار در اندونزی به دنبال آمادگی کشور برای خروج از قوانین سفت و سخت فاصله گذاری اجتماعی، پیش بینی کردند که دورنمای تقاضا در ژوئن میتواند به 40 تا 50 درصد میزان های عادی در برابر میزان 30 تا 40 درصدی ماه می برسد.

یکی از مصرف کنندگان نهایی واقع در تایلند، بعد از اینکه مجبور شد به دلیل محدودیت سفارش برای محصولات نهایی، واحد خود را از 20 آوریل تا 10 می تعطیل کند، پیش بینی کرد که نرخ مصرف این واحد در ژوئن به 40 درصد از ظرفیت برسد. 

طبق داده های آیسیس، در طی هفته منتهی به 22 می، قیمت های نقدی وینیل استات مونومر پایه اتیلن با 10 تا 20 دلار کاهش نسبت به هفته گذشته، در شمال شرق آسیا (CFR)، جنوب شرق آسیا (CFR) و جنوب آسیا (CFR) به ترتیب در میزان های 600 تا 660 دلار در هر تن، 620 تا 650 دلار در هر تن و 620 تا 655 دلار در هر تن، قرار داشتند.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار