کد خبر : 44493

پتروتحلیل-در نیمه اول آوریل، بازار پلی پروپیلن چین به دنبال آغاز فعالیت های صنایع پایین دستی و برداشته شدن محدودیت های مربوط به کوید 19، از کمترین میزان های خود در بیش از یک دهه گذشته بهبود یافت. اگرچه، از آن موقع تا به حال، به دلیل عدم بهبود تقاضای کلی و حساسیت آن به نوسانات بازار های معاملات آتی دالیان، قیمت ها نتواسته اند یک روند صعودی ثابت را دنبال کنند. 

معامله کنندگان اشاره داشتند: «افزایش تقاضای داخلی تنها میتواند، یک بهبود تدریجی را ایجاد کند. تقاضای خارجی همچنان روند نزولی دارد زیرا در دیگر نقاط جهان در حال کشمکش برای کنترل شیوع بیماری هستند. خریداران در چین، بسیار به قیمت های بازار های معاملات آتی حساس هستند، بنابراین، در حال حاضر، روند قیمتی تقریبا توسط بازار های معاملات آتی شکل می گیرد.»

پلی پروپیلن بازار های معاملات آتی بعد از چند روز روند کاهشی، افزایش یافتند

پلی پروپیلن معاملات آتی سپتامبر بازار بورس دالیان در 13 می، بعد از ثبت کاهش های انباشتی در طی چهار جلسه قبلی به میزان 444 یوان در هر تن (51 دلار در هر تن)، مقداری افزایش به میزان 85 یوان در هر تن (12 دلار در هر تن) داشتند. 

یکی از تاجران داخلی اظهار داشت: «روند نزولی بازار های معاملات آتی، خریداران را از تجدید ذخایر در ابتدای هفته دلسرد کرد. اگرچه، در صورتی که پلی پروپیلن معاملات آتی روند صعودی اخیر خود را حفظ کند، میتوانیم شاهد بازگشت تقاضای احتمالی باشیم. بر این باوریم که در این روز ها، قیمت های نقدی پلی پروپیلن بیشتر در معرض بی ثباتی هستند.»

قیمت های داخلی در طی هفته افت کردند، و اما عرضه همچنان فراوان است

تا به اینجای هفته، قیمت های هموپلیمر پلی پروپیلن چین (ex-warehouse) در حدود 50 تا 150 یوان در هر تن (7 تا 21 دلار در هر تن) کاهش یافته اند، و عمدتا به دلیل عقب نشینی تقاضا، روند افزایشی هفته گذشته را خنثی کرده اند. همچنین قیمت های همبسپار دسته ای پلی پروپیلن در طی هفته 100 تا 300 یوان در هر تن (14 تا 42 دلار در هر تن) کاهش یافتند. 

یکی از تاجران گفت: «تقاضا در میان روند نزولی بازار های معاملات آتی، عرضه فراوان و همچنین ظهور مبتلایان جدید در شهر ووهان که موجبات ترس مردم از موج دوم بیماری در کشور را به وجود آورده است، کاهشی شد.»

در این میان، طبق گفته تاجران، در 13 می، مجموع عرضه پلی اولفین دو تولیدکننده بزرگ داخلی بالای 900000 تن باقی ماند.

فعالیت های واردات در میان پیشنهادات محدود اندک است

در این میان، در بازار وارداتی، معامله کنندگان گزارش دادند که تعداد پیشنهادات از عرضه کنندگان خارجی محدود و فعالیت تجاری بسیار اندک بود.

قیمت ها برای هموپلیمر پلی پروپیلن رافیا خاورمیانه ای در هفته گذشته در میزان 800 تا 810 دلار در هر تن (CIF چین، نقدی) ثابت بود، در حالی که یکی از تاجران اشاره داشت که تعدادی معامله با شرایط یکسان و در میان مقاومت خریداران در میزان 790 دلار در هر تن بسته شده است. 

او اضافه کرد: «فروشندگان مایل نیستند قیمت های خود را کاهش دهند، اما در هفته جاری تقاضا برای محموله های وارداتی تقریبا ناپدید شده است. محموله های از قبل خریداری شده تاجران به زودی به بندر های چین میرسد، و احتمالا بازار را تحت فشار قرار میدهد.»

قیمت های نقدی پروپیلن به بیشترین میزان های خود در 9 هفته گذشته رسیدند

داده های Chemorbis نشان میدهد که قیمت های نقدی پروپیلن چین (CFR) بعد از اینکه در هفته دوم آوریل از کمترین میزان های خود در چند سال گذشته بهبود یافتند، شاهد افزایش های انباشتی 160 دلار در هر تن بوده اند. 

داده ها همچنان نشان داد، بازار اخیرا به بیشترین میزان خود در 2 ماه اخیر رسیده است.

یکی از فروشندگان اشاره داشت: «فروشندگان خارجی پلی پروپیلن سعی دارند تا موضع صعودی قیمت های خود به چین را حفظ کنند، و بر این باورند که افزایش قیمت های نقدی پروپیلن میتواند میزان های بالای قیمتی را حمایت کند.»

 

 

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار