کد خبر : 44276

پتروتحلیل-در آسیای جنوب شرقی، قیمت‌های پلی‌پروپیلن هموپلیمر وارداتی در هفته گذشته به پایین‌ترین رقم خود در 11 سال اخیر رسید. بازار از اوایل این هفته نسبتاً آرام بوده؛ همچنان‌که معامله‌کنندگان در حال بررسی تأثیر بازیابی چین بر فضا و جو منطقه‌ای هستند. برخی فروشندگان نسبت به تکرار قیمت‌های پایین هفته گذشته بی‌میل بودند، درحالی‌که خریداران همزمان با پایین ماندن تقاضا باتوجه به برقراری قرنطینه به سبب شیوع کرونا همچنان قیمت‌های پیشنهادی خود را کاهش دادند.

افزایش قیمت‌های آتی عامل تقویت بازار پلی‌پروپیلن چین

پس از ثبت پایین‌ترین رکوردها که از اواخر 2008 بی‌سابقه بودند، بازار پلی‌پروپیلن هموپلیمر همزمان با پایان قرنطینه‌ها و افزایش قیمت‌های آتی که منجر به تقویت تقاضای داخلی شدند، شاهد ثبات نسبی یا حتی افزایش قیمت بوده است.

به گفته یک تاجر: «چین با تحت کنترل گرفتن کووید-19، محدودیت‌های اجتماعی را تخفیف داده است. افزایش فعالیت‌های اقتصادی و بالا رفتن نرخ تولید در کارخانه‌های پایین‌دستی موجب تقویت و بهبود فضا شده است.» قیمت‌های پلی‌پروپیلن وارداتی و داخلی در چین هر دو در این هفته افزایش یافتند.

این فروشنده افزود: «اما باید نسبت به این حقیقت آگاه باشیم که احیای بازار با سرعتی متوسط و به صورت تدریجی اتفاق خواهد افتاد زیرا کل عرضه پلی‌اولفین در داخل کشور بالای 1 میلیون تن باقی می‌ماند و تقاضا از سوی بازارهای صادراتی باتوجه به شیوع ویروس کووید-19 هنوز بهبود نیافته است.

بی‌میلی فروشندگان به ادامه کاهش قیمت‌های آسیای جنوب شرقی

در این میان فروشندگان پلی‌پروپیلن در آسیای جنوب شرقی نسبت به اعمال کاهش‌های بیشتر بر قیمت‌های پیشنهادیشان در این هفته بی‌میل بوده‌اند، درحالی‌که حتی برخی از آنان باتوجه به تحولات اخیر در چین قیمت‌هایشان را افزایش داده‌اند.

یک تاجر اظهار داشت: «قیمت‌های پلی‌پروپیلن چین (CIF) در پی افزایش قیمت‌های آتی، شاهد بازگشت بوده است. تقاضا در این کشور به تدریج در حال بهبود یافتن است. ما بر چین تمرکز می‌کنیم بجای آن‌که در آسیای جنوب شرقی مشتریان را دنبال کنیم.»

قیمت‌های پلی‌پروپیلن هموپلیمر رافیا از منابع غرب آسیا عمدتاً در این هفته در بازه 750 تا 800 دلار/تن (CIF آسیای جنوب شرقی، نقدی) ثابت بودند. با این وجود پیشنهادات قیمتی خریداران در حدود 700 دلار/تن (CIF) گزارش شده‌اند.

ادامه تضعیف تقاضای منطقه‌ای به دلیل قرنطینه 

تقاضای پلی‌پروپیلن از بازارهای پایین‌دستی به سبب اعمال قرنطینه در سطح کشوری در سرتاسر آسیای جنوب شرقی ضربه خورد. تقریباً همه کشورها در این منطقه شاهد سطوح گوناگونی از قرنطینه هستند.

یک تاجر مستقر در سنگاپور با ناراحتی اظهار داشت: «به ندرت تولید پایین‌دستی یا مشتقات یا تقاضا وجود دارد. تقاضای منطقه‌ای طی همه‌گیری کووید-19 فوق‌العاده کم بوده است.»

علیرغم بازیابی اخیر قیمت‌ها در چین، خریداران پلی‌پروپیلن در آسیای جنوب شرقی همچنان قیمت‌های پیشنهادی خود را کاهش می‌دهند و یا تقاضای کف قیمت هفته گذشته را دارند.

یک تبدیل‌کننده در تایلند گفت: «تردیدها در مورد آثار منفی کرونا بیشتر شده است. تقاضای منطقه‌ای همزمان با کاهش فعالیت‌های تولیدی، ضعیف است. به عقیده ما قیمت‌های پلی‌پروپیلن تحت شرایط فعلی هنوز جای پایین‌تر رفتن دارند.»

 

 

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار