کد خبر : 44047

بازگشایی مرز ترکیه و ایران در هاله ای از ابهام؛

پتروتحلیل- در حالی که طیف گسترده ای از پلی اتیلن (PE) برای ماه مارس به ترکیه ارائه می شود، بحران های موجود و نگرانی ها درباره چشم انداز بازار، سبب شده تا جهت قیمت ها نامشخص باشد. 

به گزارش "پتروتحلیل"، این در حالی است که در بازار ترکیه تولیدکنندگان خاورمیانه قیمتهای متنوعی را ارائه می دهند.از سوی دیگر هیچ تاریخی برای گشایش مرز ترکیه با ایران تعیین نشده است.

بازیکنان بازار می گویند: با توجه به بستن بودن مرز ترکیه با ایران، پلی اتیلن های ایرانی در بازار ترکیه موجود نیست، از سوی دیگر با افت مجدد قیمت ها، چشم انداز روشنی از بازار قابل تصور نیست.

همچنین خریداران در بازار ترکیه به دلیل ضعف قیمت های چینی و کاهش هزینه های بالادست، پاسخ مطلوبی به بازار نمی دهند.

در همین حال پیشنهادات ایالات متحده و آسیا رقابتی است و باعث افزایش طول بازار و همچنین پایین آمدن قیمت های قابل دستیابی در بازار شده است.

در همین حال بازیکنان مطمئن نیستند که آیا گسترش coronavirus روی سطح عرضه یا تقاضای خسارت یا هر دو تأثیر می گذارد یا نه؟

با این حال قیمت پلی اتیلن سبک با مبدا آمریکا به مقصد ترکیه در هفته جاری به رقم ٩٢٠ تا ٩٥٠ دلار در هر تن CFR رسید، محموله های خاورمیانه با افت ٤٠ دلاری ٩٠٠ تا ٩٧٠ دلار CFR ترکیه و محموله های ایرانی هم با افت ٤٠ دلاری ٩٢٠ تا ٩٨٠ دلار در هر تن CPT ترکیه توسط آیسیس گزارش شده اند، حال آنکه محموله های ایرانی در بازار ترکیه به دلیل بسته بودن مرزها نایاب شده است. 

پلی اتیلن های سنگین ایران و خاورمیانه هم با افتی ٢٠ دلاری ٨٤٠ تا ٨٨٠ دلار در هر تن در بازار ترکیه گزارش شده اند.

همچنان باوجود نایاب بودن پلی اتیلن های ایرانی در بازار ترکیه، نرخ محموله های آمریکایی در نشریه آیسیس ارزان تر از محموله های ایرانی گزارش شده است.

پلی اتیلن سبک خطی آمریکا با افت ٨٣٠ تا ٨٧٠ دلار در هر تن CFR و محموله های ایرانی هم ٨٥٠ تا ٨٧٠ دلار در هر تن CPT اعلام شده است. پی اتیلن های سنگین آمریکایی هم این هفته با افت ٣٠ دلاری به رقم ٨٢٠ تا ٨٥٠ دلار رسیدند، محموله های ایرانی هم با افت ٢٠ دلاری ٨٥٠ تا ٩٠٠ دلار در هر تن CPT ترکیه گزارش شده اند.

برخی از خریداران در بازار ترکیه از بازگشت مواد خریداری شده به منابع خود از ایران پس از یک هفته معطلی خبر می دهند.

در همین حال قیمت قرارداد اتیلن اروپا در ماه مارس ٥ درصد کاهش داشته است، این در حالی است که عرضه بالا و مقدار کمی از حجم آن به آسیا صادر شده است.

گسترش ویروس کرونا در جهان و نگرانی از شیوع آن، همچنین محدودیت شرکت های حمل و نقل هم سبب شده تا بازار پلیمر چشم انداز روشنی نداشته باشد.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار