کد خبر : 43923

بازارهای پی‌وی‌سی آسیا با محدودیت عرضه و عدم توجه به شیوع ویروس به روند مناسب خود ادامه دادند؛

پتروتحلیل-ازآنجایی‌که جو بازار با تکیه بر عرضه اندک به همراه تقاضای بالا به‌خصوص از هند قوی مانده است، عرضه‌کنندگان پی‌وی‌سی موضع صعودی قیمت‌های خود به بازارهای آسیا را حفظ کردند. علیرغم ترس‌هااز شیوع ویروس کرونا، پیش‌بینی ماه مارس معامله‌کنندگان خبر از افزایش بیش‌ازپیش قیمت‌ها می‌دهد.

 

پیش از اعلام قیمت‌های ماه مارس، قیمت‌ها در هند و جنوب شرق آسیا افزایش یافت

به گزارش "پتروتحلیل"، در هفته ابتدایی بعد از تعطیلات سال نوی چینی، فروشندگان خارجی با اشاره به محدودیت عرضه، قیمت‌های خود به بازار جنوب شرق آسیا را در حدود 10 تا 20 دلار در هر تن افزایش دادند. 

در هند نیز، قیمت‌های وارداتی با تکیه بر تقاضای بالا افزایش یافتند. یکی از تاجران گفت: «به یمن افزایش فعالیت فصلی، در حال حاضر تقاضای پی‌وی‌سی هند مناسب است. محدودیت عرضه در سراسر آسیا، جو را حمایت می‌کند.» در این میان، یکی از تولیدکنندگان بزرگ داخلی از 1 فوریه قیمت‌های خود را به میزان 1000 روپیه در هر تن (14 دلار در هر تن) افزایش داد.

 

وضعیت چین در میان تجارت آسیب‌دیده از ویروس ثابت است

در چین، بازار وارداتی عمدتاً در میزان‌های پیش از تعطیلات باقی ماند. معامله‌کنندگان گزارش دادند که اکثر قیمت‌ها با توجه کمبود فعالیت‌های تجاری، به‌صورت فرضی ارائه می‌شوند. 

یکی از تاجران اشاره داشت: «اگرچه تعطیلات به‌طور رسمی به پایان رسیده است، تجارت‌ها با توجه به شیوع ویروس هنوز به حالت نرمال بازنگشته است. بااین‌وجود، جو پی‌وی‌سی با توجه به محدودیت عرضه، صعودی می‌باشد.»

تعدادی از معامله‌کنندگان همچنین اشاره داشتند، با توجه به فعالیت‌های تجاری آسیب‌دیده از ویروس، احتمال می‌رود در میان‌مدت صادرات پی‌وی‌سی چین افزایش یابد. طبق داده‌های ChemOrbis، صادرات پی‌وی‌سی چین در سال 2019 در مقایسه سالانه 14 درصد کاهش یافت و به کمترین میزان خود در 7 سال گذشته رسید.

 

افزایش قیمت‌های صادراتی از آمریکا نیز جو را صعودی می‌کند

علاوه بر فاکتورهای صعودی در آسیا، افزایش اخیر قیمت‌های شرکت FAS هیوستون نیز جو را در سراسر منطقه تقویت کرد. 

یکی از تاجران واقع در هند اظهار داشت: «تعداد پیشنهادهای عرضه خارجی پی‌وی‌سی در این هفته به دلیل افزایش‌های اخیر قیمت‌هایصادراتی از سوی آمریکا کاهش یافت. ما شنیدیم که قیمت‌های گرید K67 شرکت آمریکایی به 830 دلار در هر تن افزایش یافته است. فروشندگان در حال حاضر ترجیح می‌دهند تا در انتظار افزایش بیش‌ازپیش قیمت‌ها در هفته‌های آتی بمانند.»

 

عمده پیش‌بینی‌ها از ماه مارس نشان از افزایش قیمت‌هادارد

معامله‌کنندگان انتظار دارند ماه مارس، به دلیل محدودیت عرضه، افزایش تقاضا از هند و سیر صعودی قیمت‌های اعلام‌شده از آمریکا، ماه دیگری از افزایش قیمت‌ها باشد.

یکی از منابع تولیدکننده شرق آسیایی گفت: «ما تأثیر اصلی شیوع ویروس را در نیمه دوم سال مشاهده خواهیم کرد. در حال حاضر، محدودیت عرضه، جو بازار پی‌وی‌سی در آسیا را تسخیر کرده است. عرضه در سه‌ماهه دوم به دلیل نزدیکی تعطیلی واحدها به دلیل عملیات تأمین و نگهداری، محدودتر خواهد بود.»

انتظار می‌رود، یکی از تولیدکنندگان بزرگ تایوانی قیمت‌های پی‌وی‌سی ماه مارس خود به بازارهای آسیایی را با افزایش حدودی 20 تا 30 دلار در هر تن همراه کند. این تولیدکننده اولین کسی بود که قیمت‌های فوریه را 20 دلار در هر تن افزایش داد.

 

 

 

 

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار