کد خبر : 43856

پتروتحلیل- طبق داده‌های chemorbis، اخیراً فاصله قیمتی هموپلیمر پلی‌پروپیلن وارداتی جنوب شرق آسیا و چین، برای اولین بار از نیمه دوم سپتامبر 2019 به بیش از 70 دلار در هر تن رسیده است. روند متضاد این دو بازار نقش مهمی در این اتفاق داشته‌اند.

به گزارش "پتروتحلیل"، بازار هموپلیمر پلی‌پروپیلن وارداتی چین از اوایل اکتبر 2019 عمدتاً روندی ثابت تا کاهشی را دنبال کرده است. این اتفاق ناشی از فشار انبارها در میان ظرفیت‌های جدید پلی‌پروپیلن کشور در نیمه اول سال 2020 و تقاضای ضعیف مداوم بوده است. علاوه بر این، فعالیت‌های تجاری از قبل به دلیل نزدیکی به تعطیلات سال نوی چینی که از اواخر ژانویه آغاز می‌شود، کاهش‌یافته بود.

این عوامل کاهشی همچنین تأثیر قیمت‌های نقدی صعودی بازارهای چین (CFR) و کره (FOB) که اخیراً در بیشترین میزان‌های خود در دو ماه اخیر به سر می‌برند، را کم کرد.

در چین، بازه کلی قیمت‌های هموپلیمر پلی‌پروپیلن وارداتی رافیا و تزریقی اخیراً در میزان ثابت تا 20 دلار کم‌تر نسبت به بازه هفته گذشته در رقم 895 تا 930 دلار در هر تن (CIF، نقدی( قرار گرفتند.

از سوی دیگر، بازار وارداتی هموپلیمر پلی‌پروپیلن جنوب شرق آسیا برای سومین هفته متوالی به روند صعودی خود ادامه داد. کاهش عرضه به همراه چندین تعطیلی واحدها به دلیل عملیات تأمین و نگهداری در منطقه دلیل اصلی این اتفاق عنوان‌شده‌اند، اما از طرف دیگر این روند با مقاومت خریداران به دلیل ضعف بازار پلی‌پروپیلن چین و همچنین تعطیلی طولانی‌مدت آن بازار در آخر ماه، مواجه شده است.

بازه کلی هموپلیمر پلی‌پروپیلن رافیا در این هفته با 10 دلار افزایش در میزان 950 تا 1020 دلار در هر تن (CIF جنوب شرق آسیا، نقدی) ارزیابی می‌شود.

یکی از تاجران واقع در چین گفت: «ما شگفت‌زده‌ایم که قیمت‌های هموپلیمر پلی‌پروپیلن وارداتی در جنوب شرق آسیا به بازه 1000 دلار در هر تن رسیده است. این فاصله قیمتی بسیار زیاد است و محموله‌های چینی شانس این رادارند که به بازار جنوب شرق آسیا منتقل شوند.»

 

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار