کد خبر : 43781

بازارهای پلیمر آسیا به دنبال صادرات پس از سال نوی چین؛

پتروتحلیل-معامله‌کنندگان گزارش کرده‌اند با توجه به اینکه تنها دو هفته تا پایان سال 2019 باقی مانده، میزان علاقه به محموله‌های وارداتی از آسیا در حال کاهش است. به گزارش "پتروتحلیل"، یکی از تولیدکنندگان محصولات نهایی پلی استایرن از مالزی اظهار داشت: «ما ترجیح می‌دهیم برای تجدید ذخایر انبارهای خود تا بعد از سال نو در چین صبر کنیم چراکه تقاضای کریسمس همین حالا هم به پایان رسیده است.»

عید کریسمس چهارشنبه‌ی آتی خواهد بود و واحدهای تولیدی صنایع پایین‌دستی معمولاً از یک ماه قبل یا حتی قبل‌تر از آن برای تقاضایِ تعطیلاتِ پایان سال، ترتیب کارِ محصولات محموله‌های بین‌المللی را داده‌اند.

با توجه به قرار داشتن سال نو در چین در ماه ژانویه‌ی سال آینده، اکثر معامله‌کنندگان تصمیم گرفته‌اند تا بعد از تعطیلات اقدام به تجدید موجودی انبارهای خود نکنند. تعطیلات سال نو در چین از 24ام ژانویه در چین، تایوان و ویتنام آغاز خواهد شد و به مدت حدود یک هفته و در کشورهای جنوب شرق آسیا که از جمعیت افراد چینی در آن‌ها قابل توجه هستند، همچون مالزی و سنگاپور، به مدت چند روز ادامه خواهد داشت.

یکی از تولیدکنندگان پلی استایرن از جنوب‌شرق آسیا بیان داشت: «مصرف‌کنندگان می‌ترسند اگر واردات انجام دهند و زمان رسیدن محصولات نزدیک سال نوی چین باشد، محموله‌ها در بندر گرفتار خواهد شد.» فعالیت‌های کاری طی این دوره معمولاً به‌طور قابل‌ملاحظه‌ای کاهش م یابد.

با توجه به این کاهش‌ها، این تولیدکننده‌ی پلی استایرن در نظر دارد واحد تولیدی خود را در پایان ماه ژانویه تعطیل کند، که زمان این تعطیلی ممکن است از ماه ژانویه تا آغاز ماه فوریه به مدت ده روز با سال نوی چین همزمان باشد.

یک تولیدکننده‌ی پلی اتیلن ترفتالات چینی از رویکرد به بازار گفت.

او بیان داشت: «اولاً، در حال حاضر در فصل رکود بازار قرار داریم. انتظار می‌رود معاملات ماه ژانویه به دلیل جشن سال نو در چین با محدودیت روبه‌رو شود. بازار طیِ این دوران آرام خواهد بود. در خصوص عرضه نیز باید گفت بسیاری از تولیدکنندگان طیِ این دوره در واحدهای تولیدی‌شان نرخ تولید را کاهش می‌دهند و یا واحد را تعطیل می‌کنند. تولیدکنندگان ترجیح می‌دهند در این دوره به دلیل وضعیت گردش وجوه و کاهش تقاضا، نرخ تولید را کاهش دهند و یا واحد را تعطیل کنند.

 

بالا رفتن ذخایر انبارها به تأثیر از ضعف تقاضا

مابین دوره‌ی پایان سال و سال نو در چین سه هفته زمان خواهد بود اما حجم ذخایر انبارهای فعالان بازار بسیار بالا است و این باید پاسخگوی نیازهای بازار طیِ دوران تعطیلات باشد.

دلیل بالا رفتن سطح ذخایر انبارها ضعیف بودن تقاضا و عرضه‌ی مکفی به شمار می‌رود که خود ناشی از تلاش عرضه‌کنندگان خارجی با دادن تخفیف‌های متعدد برای فروش ذخایر انبارهای‌شان پیش از پایان سال بوده است.

مکفی بودن میزان عرضه باعث کاهش قیمت‌های محصولات گوناگونی همچون پلی اتیلن وارداتی شده است. قیمت‌های پلی اتیلن سنگین آمریکایی 13 درصد از اوایل ماه اکتبر کاهش داشت و به 775 دلار در هر تن رسید و پلی اتیلن سبک خطی 12 درصد افت پیدا کرد و به 780 دلار در هر تن (CIF جنوب شرق آسیا)رسید.

قیمت‌های پلی استایرن معمولی گرید تزریقی و پلی استایرن مقاوم گرید تزریقی وارداتی نیز پیش از آنکه احیا شوند، در مدت مشابه به علت افزایش قیمت استایرن، 9 تا 10 درصد کاهش پیدا کرده بودند.

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار