کد خبر : 43773

تغییر رویکرد به بازارهای پلی اتیلن و پلی پروپیلن ترکیه پس از کاهش‌های 8 ماهه؛

کاهش سودهای فروش در ترکیه فرصت افزایش قیمت‌ها را فراهم کرد

کاهش سودهای فروش در ترکیه فرصت افزایش قیمت‌ها را فراهم کرد

093B05BB-414D-47B6-82F5-92657799D814

پتروتحلیل-بازارهای پلی اولفین ترکیه از ماه می سال 2019، تحت تأثیر مجموعه‌ای از عوامل روندی کاهشی را پی گرفته بودند. اندک بودن سطح تقاضا به مدت متمادی به دلیل مشکلات اقتصادی‌ای که بازارها را از اواسط سال 2018 در بر گرفته است و نیز ضعف بازارهای بین‌المللی به تأثیر از مجادله‌ی تجاری ادامه‌دار بین چین و آمریکا ازجمله دلایل اصلی این کاهش‌های مداوم به شمار می‌روند.

به گزارش "پتروتحلیل"، این روند نزولی در سه‌ماهه‌ی آخر سال به دلیل فعالیت‌های فروشندگان پلی اتیلن و پلی پروپیلن برای فروش ذخایر انبارهای‌شان شدت گرفت. با وجود این، با شروع نیمه‌ی دوم ماه دسامبر رویکرد به بازار در میان عرضه‌کنندگان تغییر کرده است.

برطرف شدن فشار ناشی از حجم ذخایر انبارها و افزایش قیمت نفت خام در بازار معاملات آتی منجر به بهبود وضعیت فروشندگان شد 

پیشتر در ماه دسامبر، متوسط هفتگی قیمت‌های  هموپلیمر پلی پروپیلن به پایین‌ترین سطح خود در 4 سال اخیر سقوط کرد، قیمت‌های برخی گریدهای پلی اتیلن نیز به پایین‌ترین سطح خود در بیش از یک دهه‌ی اخیر افت پیدا کرد. این مسئله هم‌راستا با وضعیت نامناسب تقاضای خریداران و فعالیت‌های فروشندگان برای فروش باقی‌مانده‌ی ذخایر انبارهای‌شان پیش از پایان سال اتفاق افتاد.

نمایشگاه پلاستیک اوراسیا در استانبول در نخستین هفته‌ی ماه جاری شاهد حضور قیمت‌های پیشنهادی بسیار مجذوب‌کننده‌ای بود. با انتشار اخبار مربوط به بهبود وضعیت مجادله‌ی تجاری 17 ماهه بین آمریکا و چین بعد از حصول توافق «فاز 1» بین طرفین، طولی نکشید که عرضه‌کنندگان قیمت‌های پیشنهادی خود را از سطح بازار جمع‌آوری کردند.

افزایش قیمت نفت خام در بازار معاملات آتی به بهبود رویکرد به بازار کمک کرد. نفت برنت بورس بین قاره‌ای (ICE) اروپا و بازار بورس کالای نیویورک (وست تگزاس اینترمیدیت) از دو ماه پیش به‌تدریج افزایش داشته و  به ترتیب حدود 12 و 15 درصد در مقایسه با اواسط ماه اکتبر بهبود یافته‌اند.

کاهش سودهای فروش در ترکیه فرصت افزایش قیمت‌ها را فراهم کرد 

مسئله‌ی دیگری که دلیل تازه‌ترین راهبرد فروشندگان بوده درواقع کاهش سودهای فروش در بازار ترکیه طی ماه‌های اخیر بوده است. تاجری در ترکیه بیان داشت: «خصوصاً عرضه‌کنندگان عربستانی تصمیم گرفتند سهمیه‌های تخصیصی‌شان برای این کشور را پایین آورند و دلیل‌شان همین مسئله‌ی نامناسب بودن سود فروش بوده است. برخی از آن‌ها تصمیم گرفتند محموله‌های‌شان را به سایر بازارها ارسال کنند ازجمله چین، یعنی جایی که رویکرد به بازار هفته‌ی گذشته بهبود داشته است.»

اطلاعات متوسط هفتگی قیمت‌ها نشان می‌دهد هفته‌ی گذشته، بازار هموپلیمر پلی پروپیلن وارداتی ترکیه 15 دلار در هر تن پایین‌تر از چین معامله می‌شد، اما پلی اتیلن سنگین و پلی اتیلن سبک خطی 60 تا 65 دلار در هر تن اختلاف داشتند.

 

 

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار