کد خبر : 43656

از آغاز ماه نوامبر محموله‌های پلی اتیلن سبک خطی و پلی اتیلن سنگین گرید فیلم آمریکا با اختلاف 60 تا 75 دلار در هر تن پایین‌تر از عرضه‌کنندگان خاورمیانه‌ای معامله شده‌اند.؛

651AA6A0-87B5-4578-A170-16BE3873AFB2
پتروتحلیل-قیمت‌های پلی اتیلن وارداتی روند کاهشی خود را برای دومین ماه متوالی ادامه دادند و قیمت‌های ماه نوامبر با کاهش نسبت به ماه گذشته اعلام شدند. عرضه‌کنندگان خاورمیانه حتی پس از آنکه برای قیمت‌های این ماه کاهش در نظر گرفتند، کماکان فشار ناشی از قیمت‌های رقابتی پلی اتیلن سبک خطی و پلی اتیلن سنگین آمریکا و شکاف ایجادشده بین این دو منبع عرضه را حس می‌کنند.

به گزارش "پتروتحلیل"، از آغاز ماه نوامبر محموله‌های پلی اتیلن سبک خطی و پلی اتیلن سنگین گرید فیلم آمریکا با اختلاف 60 تا 75 دلار در هر تن پایین‌تر از عرضه‌کنندگان خاورمیانه‌ای معامله شده‌اند. این اختلاف 20 تا 30 دلار در هر تن نسبت به ماه گذشته افزایش یافته است.

در این میان، پلی اتیلن سبک استثناً وضعیت متفاوتی داشته چراکه محموله‌های مشمول 6/5 درصد عوارض گمرکی، بدون تفاوت به لحاظ منبع عرضه، بین 930 تا 950 دلار در هر تن (CFR ترکیه، نقد) معامله شدند. مشکلات اخیر در عرضه در خاورمیانه و شرکت پتکیم، تولیدکننده‌ی داخلی ترکیه، به همراه عدم وجود فشار عرضه از آمریکا باعث شده وضعیت کاهش‌ها در بازار پلی اتیلن سبکِ گرید فیلم متفاوت با پلی اتیلن سبک خطی و پلی اتیلن سنگین رقم بخورد.

قیمت‌های پلی اتیلن سبک خطی گرید فیلم C4 و پلی اتیلن سنگین گرید فیلم آمریکایی به 800 دلار در هر تن (CFR ترکیه) کاهش پیدا کرده‌اند. این قیمت‌ها معادل 800 تا 840 دلار در هر تن (مشمول 6/5 درصد عوارض گمرکی، نقد) ارزیابی شدند که نشانگر 30 تا 40 دلار در هر تن کاهش نسبت به هفته‌ی گذشته است.

این هفته اکثریت قیمت‌های ماه نوامبر خاورمیانه پایین‌تر از آستانه‌ی 900 دلار در هر تن اعلام شده‌اند. قیمت‌ها با 30 تا 40 دلار در هر تن کاهش نسبت به هفته‌ی گذشته معادل 860 تا 880 دلار در هر تن برای پلی اتیلن سبک خطی گرید فیلم C4 و 870 تا 890 دلار در هر تن برای پلی اتیلن سنگین گرید فیلم (CFR ترکیه مشمول 6/5 درصد عوارض) براورد شدند.

یک تبدیل‌کننده‌ی مواد بسته‌بندی اظهار داشت: «تولیدکنندگان خاورمیانه ممکن است مجبور شوند قیمت‌های پیشنهادی خود بیش از این کاهش دهند تا بتوانند با عرضه‌کنندگان آمریکایی رقابت کنند. ما عجله‌ای برای تجدید ظرفیت انبارهای خود نداریم چراکه انتظار داریم با نزدیک شدن به پایان سال شاهد اعلام قیمت‌های بهتری باشیم.»

از سوی دیگر، گفته شده است به دلیل تأخیر در ارسال محموله‌ها، سهمیه‌های تخصیصیِ عرضه‌یِ فوری چند عرضه‌کننده‌ی عربستانی برای برخی گریدهای خاص با محدودیت مواجه شده است. همچنین، قیمت نسبتاً پایین‌تری از جانب عرضه‌کننده‌ی ازبکستانی اعلام شده بوده است. تاجری بیان داشت وقتی فروشندگان فرایند فروش موجودی انبارهای خود را به پایان برسانند، عوامل ذکر شده ممکن است باعث جلوگیری از کاهش‌های بیشتر شوند.

 

 

 

 

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار