کد خبر : 43612

منابع پلی‌اتیلن خاورمیانه تحت فشار قیمت‌های رقابتی آمریکایی قرار گرفتند؛

پتروتحلیل- جو بازار پلی اولفین ترکیه بعد از اجبار فروشندگان به عقب‌نشینی از قیمت‌های اولیه ماه، در نیمه دوم اکتبر ضعیف شد. تخفیفات تدریجی در پاسخ به عرضه مناسب محموله‌های پلی‌اتیلن سنگین، پلی‌اتیلن سبک خطی و هموپلیمر پلی‌پروپیلن بود. سکون فعالیت‌ها در میان نزدیکی به پایان سال و مشکلات جاری اقتصادی، عواملی هستند که دورنمای نوامبر را تحت فشار قرار داده‌اند.

هر دو محصول شاهد تخفیفاتی در قراردادهای اکتبر بودند

به گزارش «پتروتحلیل»، تولیدکنندگان پلی‌اتیلن و پلی‌پروپیلن در ابتدای ماه اکتبر با تکیه‌بر اتمسفر صعودی بازار که توسط سیر صعودی قیمت‌های نفت خام به دلیل حملات بر آرامکو، تقویت شده بود، افزایش‌های جزئی بر قیمت‌های خود اعمال کردند. مدتی بعدازآن، ثابت شد که قیمت‌های بالا در میان مقاومت خریدارانی که پیش از آن در اواخر سپتامبر درگیر خریدهای مرددانه شده بودند، کارا نمی‌باشد. 

اتفاقات منطقه‌ای فعالیت‌های تجاری را مختل کرد

معامله‌کنندگان جهانی میزهای خود را ترک کردند تا در نمایشگاه بازرگانی سال 2019  از 16 تا 23 اکتبر واقع در دوسلدورف، گرد هم ‌آیند، که این رخداد با نمایشگاه بسته‌بندی اوراسیا که از 23 تا 26 اکتبر در استانبول واقع بود، همراه شد.

معامله‌کنندگان ترکیه‌ای عموماً اظهار داشتند که هر دو اتفاق در میان حضور گسترده، رضایت‌بخش بوده است. بااین‌وجود، جو بازار در نزدیکی به پایان سال بر اساس چند عامل، مناسب به نظر نمی‌رسد. یکی از تاجران بزرگ اظهار داشت: «ازآنجایی‌که مشتریان ما در روزهای اخیر با انتظار مشاهده قیمت‌های رقابتی در دوره ماه‌های نوامبر و دسامبر حالت رصد و انتظار را اتخاذ کرده‌اند، قراردادهای زیادی منعقد نکرده‌ایم.»

یکی از بسته‌بندی کنندگان پلی‌اتیلن نیز اشاره داشت: «ازآنجایی‌که فروشندگان معمولاً در نزدیکی به پایان سال انبارهای خود را باقیمت‌های رقابتی خالی می‌کنند، در طی نمایشگاه بازرگانی دوسلدروف به دنبال خرید نبودیم.»

قیمت‌های زیر 1000 دلار در هر تن (CFR) پلی‌پروپیلن رافیا در میان صحبت‌های معامله‌کنندگان نمایان شد

تبدیل‌کنندگان پلی‌پروپیلن در مورد قیمت‌های پایین‌تر ماه نوامبر مطمئن به نظر می‌رسند و میگویند که در حال حاضر برای خرید مواد خام عجله‌ای ندارند. شایعات مبنی بر این است که تعدادی قرارداد در زیر میزان 1000 دلار در هر تن با مالیات 6/5 درصدی منعقدشده‌اند، اما تا به الآن به‌طور کامل تائید نشده است. یکی از تولیدکنندگان کیسه‌خواب گفت: «زمانی خرید می‌کنیم که قیمت‌های هموپلیمر پلی‌پروپیلن به بازه 950 تا 970 دلار در هر تن برسند.

منابع پلی‌اتیلن خاورمیانه تحت فشار قیمت‌های رقابتی آمریکایی قرار گرفتند

تولیدکنندگان بر این باورند که احتمالاً فروشندگان منطقه‌ای در ماه آتی کاهش‌های 10 تا 20 دلار در هر تن را اعمال کنند. یکی از معامله‌کنندگان اظهار داشت:«پلی‌اتیلن سبک خطی و پلی‌اتیلن سنگین فیلم آمریکایی در طی چندین هفته گذشته با قیمت‌های رقابتی ارائه شدند. این اتفاق احتمالاً تولیدکنندگان خاورمیانه‌ای را با فشار نزولی مواجه می‌کند.» در این میان، به دلیل محدودیت گرید های پلی‌اتیلن سبک، هیچ افت چشمگیری در کوتاه‌مدت پیش‌بینی نمی‌شود.

روند ضعیف بازارهای پلی‌اتیلن و پلی‌پروپیلن در چین به جو کاهشی اضافه شد

علاقه خرید ضعیف که بازارهای پلی اولفین چین را تحت تأثیر قرار داد، در طی هفته منجر به روندی ثابت تا کاهشی شد.

کشور در حال آماده‌سازی برای بهره‌وری از ظرفیت‌های جدید پلی‌پروپیلن در میان‌مدت می‌باشد، درحالی‌که باوجود رسیدن قیمت‌های نقدی اتیلن به کمترین میزان خود در بیش از یک دهه گذشته در میان عرضه بالا در آسیا، دورنمای کوتاه‌مدت پلی‌اتیلن ضعیف باقی می‌ماند. یکی از خریداران بزرگ اظهار داشت: «بازار ترکیه تحت این شرایط هیچ دلیلی برای سیر صعودی ندارد.»

قیمت‌های هموپلیمر پلی‌پروپیلن رافیا و فیبر عربستان سعودی در آخرین ارزیابی‌ها به ترتیب در رقم‌های 1000 تا 1010 دلار در هر تن و 1040 تا 1050 دلار در هر تن (CFR ترکیه، 6/5 درصد مالیات، نقدی) قرار گرفتند. قیمت‌های پلی‌اتیلن خاورمیانه‌ای برای پلی‌اتیلن سبک فیلم در رقم 940 تا 950 دلار در هر تن و برای پلی‌اتیلن سبک خطی فیلم C4 و پلی‌اتیلن سنگین فیلم (با شرایط یکسان) در رقم 900 تا 920 دلار در هر تن ارزیابی شدند.

 

ر در هر تن برسند.»

 

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار