کد خبر : 43299

کارخانه‌های پکن، تیانجین و هِبِی آماده توقف شدند؛

پتروتحلیل- احتمال می‌رود قیمت‌های پی وی سی در چین در هفته‌های آتی، و پس از افزایش‌های هفته‌ی گذشته، بدون تغییر باقی بماند چراکه این کشور برای تعطیلات روز ملی آماده می‌شود.

به گزارش «پتروتحلیل»، تعطیلات روز ملی چین، یا هفته‌ی طلایی، از روز اول اکتبر آغاز و به‌مدت حدود یک هفته به طول می‌انجامد و طی این مدت فعالیت‌های کاری معمولاً کاهش می‌یابند.

با توجه به پیش رو بودن تعطیلات، کارخانه‌های منطقه در پکن و همچنین تیانجین و هِبِی فرایند آماده‌سازی برای توقف تولید و کاهش آلاینده‌ها را آغاز کرده‌اند. یکی از تولیدکنندگان اظهار داشت به تأثیر از کاهش تقاضا به دلیل محدودیت نسبی تولیدات صنایع پایین‌دستی، انتظار می‌رود بازار پی وی سی در کوتاه‌مدت رشد قیمت داشته باشد.

ثبت کاهش طی هفته‌ی طلایی در سال‌های 2017 و 2018

بر اساس اطلاعات ما، قیمت‌های پی وی سی در چین از اواخر ماه آگوست تا بعد از تعطیلات ملی در ماه اکتبر سال 2017، و به همین شکل در سال 2018، کاهش داشته‌اند. سال گذشته، قیمت‌های داخلی پی وی سی طی این هفته 8 تا 16 درصد افت داشتند.

احتمال می‌رود این رکود یک‌هفته‌ای سایر بازارها و همچنین کارگرانی که برای تعطیلات نزد شهرهای سکونت خود بازمی‌گردند را تحت تأثیر خود قرار دهد.

اطلاعات مبادلات تجاری چین در سال 2017 و 2018 نشان می‌دهد افزایش واردات در ماه اکتبر کمتر از سپتامبر سال‌های مذکور بوده است. در سال 2018، افزایش واردات پلیمر در ماه سپتامبر 1/91 میلیون تن اما در ماه اکتبر 1/89 میلیون تن بوده است. این تفاوت حتی در سال 2016 بیشتر از این ملموس بود؛ افزایش در ماه سپتامبر در کل 1/8 میلیون تن و درماه اکتبر 1/55 میلیون تن اعلام شده بود.

احتمال عقب افتادن بازار چین از سایر بازارها در ماه سپتامبر

پس از آنکه یک تولیدکننده‌ی بزرگ تایوانی، به دلیل تعطیلی برخی واحدهای تولیدی در این منطقه و محدود شدن عرضه، قیمت‌های ماه سپتامبر را بالا برد، قیمت‌های پی وی سی در چین نیز طی دو هفته‌ی اخیر در کنار سایر بازارهای منطقه رشد داشتند.

قیمت‌های بازار داخلی پی وی سی گرید k67 و k68 اتیلن پایه در حال حاضر حدوداً 7200 تا 7250 یوان در هر تن (906 تا 912 دلار در هر تن بدون مالیات بر ارزش افزوده) (با شرایط ex-warehouse چین، نقد) هستند که نسبت به هفته‌ی گذشته 50 تا 200 یوان در هر تن (7 تا 28 دلار در هر تن) بالا رفته‌اند.

احتمال می‌رود احیای تقاضا در بازار مهم هندی پس از پایان موسم بارندگی در ماه سپتامبر، موجب بهبود قیمت‌های پی وی سی در منطق شود، و این مسئله به‌تبع ممکن است، علی‌رغم پایین بودن سطح معاملات طیِ تعطیلات، روند کاهشی قیمت‌های چین را محدود سازد.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار