کد خبر : 43227

بازارهای پلی اتیلن و پلی پروپیلن ترکیه تحت تأثیر بلاتکلیفی بازارها در سطح بین‌المللی؛

پتروتحلیل- معامله‌کنندگان ترکیه‌ای تصمیم گرفتند طی این هفته، پیش از اعلام قیمت‌های تازه برای ماه آگوست از جانب عرضه‌کنندگان اصلی‌شان، عمدتاً از بازار کناره‌گیری کنند. تاجران بر تحولات در بازارهای خوراک و همچنین نشست بین چین و آمریکا متمرکز شده‌اند.

به گزارش «پتروتحلیل»، قیمت‌های نفت خام در روز 1 آگوست کاهشی شدید را تجربه کرد که در چهار سال اخیر بیشتر میزان کاهش در یک روز محسوب می‌شود. این مسئله بعد از آن اتفاق افتاد که دونالد ترامپ از اعمال تعرفه بر 300 میلیاردِ دیگر از محصولات چین از روز 1 سپتامبر خبر داد. این اتفاق باعث شد به دلیل افزایش نگرانی‌های اقتصادی به صورت جهانی، اواخر هفته رویکرد به بازار افت داشته باشد.

کاهش قیمت‌های نفت خام و تشدید جنگ تجاری، بازار مونومرهای اروپایی را تحت‌الشعاع قرار داد

قراردادهای اولفین اروپا تا حدی نسبت به کاهش‌های اخیر در بازارهای نقدی خوراک بی‌اعتنا بوده‌اند. در کمال تعجب روز چهارشنبه قراردادهای اتیلن ماه آگوست 10 دلار در هر تن افزایش یافتند و این مسئله باعث شد برخی معامله‌کنندگان فکر کنند قیمت‌ها ممکن است پس از تعطیلات طولانی‌مدت نیز کاهش‌های دیگری نداشته باشند. در این میان، قراردادهای پروپیلن بدون تغییر بودند.

تعداد روبه‌افزایشی از معامله‌کنندگان این منطقه اظهار داشتند با پایان تعطیلات تابستانی تولیدکنندگان صنایع پایین‌دستی اروپا مایل به بهبود حاشیه‌های سود خود خواهند بود. یکی از تولیدکنندگان مواد بسته‌بندی اوایل این هفته اظهار داشت: «ممکن است شاهد اعلام قیمت‌های مناسبی از اروپا نباشیم.»

با این وجود، نتیجه‌ی ناامیدکننده‌ی نشست چین و آمریکا و نیز سقوط اخیر قیمت‌ها در بازارهای انرژی بازارهای اروپا را تحت‌الشعاع خود قرار داده‌اند.

بازار پلی پروپیلن/ تأثیر منفی عرضه‌ی کافی و تقاضای نسبی بر فروشندگان

با ورود به ماه آگوست و به تاثیر از نزدیک بودن تعطیلات عید قربان سطح تبادلات دچار افت شده است. وضعیت مناسب عرضه در بازار، بالاخص بازار هموپلیمر پلی پروپیلن گرید رافیا را تحت‌الشعاع قرار داده است و برخی فروشندگان به منظور بهبود تمایل به خرید، اقدام به اعمال تخفیف‌های مختصری در پایین بازه‌ی قیمت‌های بازار کرده‌اند.

نرخ در بازار واردات ترکیه مجدداً کمتر از نرخ بازار چین شد

قیمت‌های پلی پروپیلن عربستانی برای گرید رافیا معادل 1050 تا 1060 دلار در هر تن و برای گرید فیبر 1140 تا 1160 دلار در هر تن (CIF ترکیه، مشمول 6/5 درصد عوارض) براورد شدند که نشانگر کاهش 10 دلار در هر تنی در پایین بازه‌ی قیمت‌های گرید فیبر است. گرید رافیای روسی با نرخ 1030 تا 1050 دلار در هر تن مبادله شد.

گرید رافیای ترکمنستانی نیز معادل 1040 دلار در هر تن (FCA، مشمول 6/5 درصد عوارض) اعلام شد و گرید فیبر آذربایجانی با شرایط فروش مشابه در نرخ 1150 دلار در هر تن مبادله شد.

پلی پروپیلن گرید رافیای مصری نسبت به ماه جولای در نرخ 1120 تا 1130 دلار در هر تن (DAP، نقد) ثابت باقی ماند.

قیمت‌ها در ترکیه اخیراً پایین‌تر از نرخ بازار واردات چین شده‌اند و متوسط هفتگی قیمت‌ها با اعمال کاهش 15 تا 20 دلار در هر تنی مورد معامله قرار گرفتند.

بازار پلی اتیلن /کاهش اندک‌تر قیمت‌ها در پلی اتیلن سبک نسبت به پلی اتیلن سنگین و پلی اتیلن سبک خطی 

تا کنون در بازار تعداد قابل توجهی از قیمت‌های ماه آگوست اعلام نشده است، اما عرضه‌کننده‌ای از خاورمیانه بعد از آنکه قیمت‌های اعلامی‌اش در ماه جولای نزدیک بالای بازه‌ی قیمت‌های بازار قرار گرفتند، این ماه کاهشی 30 تا 40 دلار در هر تنی برای قیمت‌های خود در نظر گرفته است.

در میان تعداد اندک قیمت‌های اعلام‌شده از این منطقه، قیمت‌های پلی اتیلن سبک، پلی اتیلن سبک خطی و پلی اتیلن سنگین گرید فیلم به ترتیب معادل 980 تا 1000، 940 تا 950 و 970 تا 980 دلار در هر تن (CIF، مشمول 6/5 درصد عوارض) اعلام شدند.

معامله‌کنندگان تأیید کردند: «بر خلاف بازارهای پلی اتیلن سبک خطی و پلی اتیلن سنگین که قیمت‌های‌شان تحت فشار شدید ناشی از ورود محموله‌های آمریکایی بوده‌اند، قیمت‌های پلی اتیلن سبک طی یک ماه گذشته کاهش‌های مختصری را ثبت کرده‌اند. 

در حال حاضر در بازار ترکیه، پلی اتیلن سبکِ گرید فیلم 10 دلار در هر تن، پلی اتیلن سبک خطی 28 دلار در هر تن و پلی اتیلن سنگین 75 دلار در هر تن پایین‌تر از بازار وارداتی چین معامله می‌شوند.

مبهم بودن دورنمای قیمت‌ها در بازارهای پلی اتیلن و پلی پروپیلن 

اینکه بازار تحت تأثیر ناشی از نامناسب بودن تقاضای پیش از تعطیلات و وضعیت مناسب عرضه در بازار یا افزایش 10 یورویی قیمت اتیلن و ثبات نرخ قراردادهای پروپیلن در اروپا و عدم وجود برتری قیمتی ترکیه نسبت به بازار چین قرار بگیرد یا همچنان نامشخص است. 

یک خریدار بیان کرد: «ممکن است رشد غیرمنتظره‌ی اتیلن باعث شود عرضه‌کنندگان پلی اتیلن تغییری در قیمت‌های خود ندهند، و عرضه‌کنندگان آمریکایی ممکن است دیگر افزایشی برای قیمت‌های خود در نظر نگیرند.» یک تاجر پلی پروپیلن اظهار داشت: «علی‌رغم نامناسب بودن تقاضا به خاطر تعطیلات، انتظار کاهش‌های زیادی را نداریم چراکه وضعیت قراردادهای پروپیلن اروپا و نامناسب بودن بودن حاشیه‌های سود نسبت به بازار چین ممکن است قیمت‌های فعلی را در جای خود نگه دارند. 

معامله‌کنندگان پلی اتیلن و پلی پروپیلن عمده‌ی توجه خود را به بازار چین معطوف خواهند کرد تا بتوانند تاثیر ناشی از تشدید تنش‌ها با آمریکا را ارزیابی کنند.

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار