کد خبر : 43057

نفتای آسیا تحت تأثیر عرضه بالا؛ احتمال افزایش تقاضا؛

پتروتحلیل- عرضه بالا در میان تقاضای ضعیف صنایع پایین‌دستی پتروشیمی، بازار نفتا را تحت تأثیر قرار داده است، اگرچه تقاضا می‌تواند با گسترش واحد کراکینگ و شروع مجدد فعالیت واحدها بهبود یابد.

به گزارش «پتروتحلیل»، قیمت‌های نفتا در نیمه اول سال تحت تأثیر سقوط قیمت‌های جهانی نفت خام، افت قابل‌توجهی داشتند و به زیر میزان 500 دلار در هر تن افت کردند.

طبق داده‌های آیسیس، میانگین قیمت‌های نفتا ژاپن (CFR)، از 11 ژوئن با افت سنگین 108 دلار در هر تن در مقایسه ماهانه و افت 29 درصدی در مقایسه بازمان مشابه در سال گذشته، در نیمه دوم ژوئیه در رقم 456 دلار در هر تن قرار گرفتند.

حجم‌های صادراتی از آربیتراژ غربی به آسیا نتوانست تغییر چندانی در قیمت‌های بازار نفتا آسیا که با عرضه بالا درگیر است، ایجاد کند.

تاجران صادرات 1/5 تا 1/6 میلیون تن محموله دریای عمیق را برای ماه می تخمین زدند، که این میزان از میانگین ماهانه سال 2018 با میزان 1/2 میلیون تن بیشتر بود.

بعدازاینکه حاشیه سود نفتا پالایش‌شده با منفی شدن به کمترین میزان‌های خود در یک دهه اخیر رسید، که این امر نمایانگر شرایط شکننده بازار بود، از 14 ژوئن سیری افزایشی را پیش گرفت و در رقم 3/75 دلار در هر تن ایستاد.

فاصله قیمتی نفتا و نفت خام در آسیا در 10 ژوئن، منفی 9/88 دلار در هر تن، و در 7 ژوئن منفی 15/30 دلار در هر تن بود. فاصله قیمتی منفی با نفت خام آخرین بار در اکتبر 2008 مشاهده شده بود.

همچنین با توجه به ضعف مواد اساسی، ساختار بازار محصولات در شرایطی قرار گرفت که قیمت‌های نقدی اولیه ماه از قیمت‌های معین‌شده در قراردادها پایین‌تر است.

در بخش تقاضا، خریدهای نقدی مصرف‌کنندگان نهایی از محصولات صنایع پایین‌دستی پتروشیمی نسبتاً پراکنده بوده است.

همچنین در این شرایط کاهشی بازار، قراردادهای محموله‌های اخیر با تخفیفات مناسبی در مقایسه با ماه‌های قبل منعقد شدند.

شرکت پتروشیمی Formosa تایوان برای نیمه اول ژوئیه به‌طور کل در حدود 100000 تن نفتا، با تخفیفی در حدود 4 دلار در هر تن (تحویل به مایلیاو) خرید.

خرید محموله‌های ژوئن در مقایسه با ژوئیه برای شرکت تایوانی 5 دلار در هر تن بیشتر آب خورد.

در همین رابطه شرکت کره‌ای Yeochun محموله‌های نفتا نیمه اول ژوئیه را با تخفیفات بسیار بالاتری نسبت به محموله قبلی خود در نیمه دوم ژوئن، خریداری کرد.

صادرات نفتا از هند نیز تفاوت‌های نقدی کمتری داشتند.

شرکت پتروشیمی بارات محموله‌ای 35000 تنی را با برتری قیمتی تک‌رقمی (FOB) برای بارگیری در 16 تا 17 ژوئن از بندر کوچی فروخت.

پیش‌ازاین، شرکت بارات محموله‌ای یکسان را برای بارگیری در 15 تا 16 می از همین بندر (FOB) با برتری قیمتی نزدیک به 13 دلار در هر تن فروخته بود.

محموله‌ای که بیش از این روند کاهشی را تشدید می‌کند، خوراک جایگزین نفتا، ال پی جی ارزان با عرضه بالا می‌باشد، که تقاضای نفتا را تضعیف کرده است.

تقاضا بازار می‌تواند با فعالیت آرام واحد کراکینگ، در کنار گسترش آن بهبود یابد.

شرکت پتروشیمی Hanwha کره جنوبی در کنار عملیات تأمین و نگهداری طولانی‌مدت، در حال گسترش واحد کراکینگ دائسان خود با ظرفیت اتیلن 1/1 میلیون تن در سال می‌باشد.

شنیده‌شده است که شرکت LG Chem کره بعد از اختلال در تولید، در حال شروع مجدد فعالیت واحد کراکینگ خود در دائسان می‌باشد.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار