کد خبر : 43039

چه چیزی پیش رو است؟

چه چیزی پیش رو است؟ با توجه به تردیدهای نشئت‌گرفته شده از جنگ تجاری طولانی‌مدت با آمریکا، افزایش ظرفیت عرضه در ماه‌های آتی در سراسر جهان و ضعف اقتصادی، برخی از معامله‌کنندگان برای میان‌مدت محتاط باقی می‌مانند. عده‌ای دیگر بر این باورند که احتمالاً بعد از سیر نزولی اخیر قیمت‌های پلی‌اتیلن، شاهد روندی ثابت تا مقداری صعودی خواهیم بود

پتروتحلیل- عرضه بالا، افزایش نگرانی‌ها بر سر تشدید تنش‌های تجاری و ضعف قیمت‌های نفت خام، دور جدیدی از کاهش قیمت‌های پلی‌اتیلن را در چین رقم زد. در این هفته، قیمت‌های پلی‌اتیلن وارداتی به کمترین میزان خود از بهار سال 2009 رسیدند. قیمت‌های پلی‌اتیلن سبک خطی جنوب شرق آسیا نیز همین مسیر را دنبال کرده‌اند.

 

قیمت‌های وارداتی در چین از ماه می، در حدود 10 درصد افت کرده‌اند

به گزارش «پتروتحلیل»، بازارهای وارداتی چین از ماه مارس تا دسامبر سال گذشته به‌طور ثابت دچار کاهش قیمت شدند. بازارهای وارداتی پلی‌اتیلن سبک، پلی‌اتیلن سبک خطی، پلی‌اتیلن سنگین و پلی‌اتیلن سنگین قالب بادی از اواخر سال 2018 تا ماه می سال جاری روندی ثابت تا مقداری صعودی داشتند، و نتوانستند رکوردهای کاهش قیمت نیمه دوم سال را جبران کنند.

از اوایل می، قیمت‌های پلی‌اتیلن وارداتی در میانگین هفتگی تقریباً 10 درصد افت داشته‌اند. اگرچه در زمان آغاز روند نزولی، افت انباشتی در مقایسه با مارس 2018، 25 تا 30 درصد بود.

 

قیمت‌های پلی‌اتیلن سنگین فیلم و بادی سعودی در چین (CFR) به زیر مرز 1000 دلار افت کردند

به گزارش «پتروتحلیل»، در این هفته، قیمت‌های پلی‌اتیلن سنگین فیلم و قالب بادی عربستان سعودی در مقایسه با هفته گذشته 30 تا 40 دلار کاهش یافتند و برای اولین بار از ژوئیه 2010 به زیر 1000 دلار در هر تن افت کردند. کمترین میزان قیمت‌ها در بیش از 10 سال گذشته، قیمت‌های پلی‌اتیلن سبک خطی در جنوب شرقی آسیا را نیز تحت تأثیر قرار داد.

به دنبال افت بازار چین، قیمت‌های پلی‌اتیلن سبک خطی فیلم وارداتی در میانگین هفتگی در جنوب شرقی آسیا به کمترین میزان خود از ماه مارس 2009 رسیدند. پلی‌اتیلن سبک خطی در مقایسه با دیگر محصولات پلی‌اتیلن، شاهد افت‌های بیشتری در سراسر منطقه بوده است.

 

قیمت‌های پلی‌اتیلن هندی در چین و جنوب شرقی آسیا مناسب است

پلی‌اتیلن هندی در این هفته باقیمت‌های مناسبی در چین و جنوب شرقی آسیا ارائه شد. قیمت‌های پلی‌اتیلن سبک خطی محموله‌های هندی در چین و ویتنام در میزان 890 دلار در هر تن قرار گرفتند، و بازه پایینی بازارهای وارداتی را تشکیل دادند.

یکی از تاجران اظهار داشت: «تولیدکنندگان همچنان به دلیل افت ارزش یوان در برابر دلار آمریکا و پایین بودن سفارشات محصولات نهایی به دلیل تشدید تنش‌های تجاری، در مورد خرید محموله‌های جدید محتاط هستند. در این میان، قیمت‌های پلی‌اتیلن سبک خطی فیلم و پلی‌اتیلن سنگین تزریقی هندی، عمدتاً نامناسب هستند.»

 

کاهش قیمت‌های پلی‌اتیلن کمتر تحت تأثیر قیمت‌های انرژی است

در این میان، در صنایع بالادستی، نفت خام وست تگزاس اینترمدیت بازارهای معاملات آتی در بورس کالای نیویورک در اواخر این هفته با قیمتی در حدود 53 دلار در هر بشکه در کمترین میزان خود در 5 ماه اخیر قرار گرفت. 

زمانی که اولین بار در سال 2009 پلی‌اتیلن شاهد این میزان‌ها بود، قیمت‌های نفت خام بازارهای معاملات آتی بعد از سقوط در بحران سال 2008، در حدود 35 تا 40 دلار در هر بشکه شناور بودند، که این اتفاق در ابتدا از بازار وام مسکن در ایالات‌متحده سرچشمه گرفت، و به بحران بانکی بین‌المللی گسترش یافت، و سپس با رکود اقتصاد جهانی ادامه یافت.

کاهش‌های اخیر قیمت‌های پلی‌اتیلن عمدتاً از عرضه بالا و تقاضای نامناسب، به دنبال جنگ تجاری که سال گذشته بین آمریکا و چین آغاز شد، نشئت می‌گیرد.

 

چه چیزی پیش رو است؟

با توجه به تردیدهای نشئت‌گرفته شده از جنگ تجاری طولانی‌مدت با آمریکا، افزایش ظرفیت عرضه در ماه‌های آتی در سراسر جهان و ضعف اقتصادی، برخی از معامله‌کنندگان برای میان‌مدت محتاط باقی می‌مانند. عده‌ای دیگر بر این باورند که احتمالاً بعد از سیر نزولی اخیر قیمت‌های پلی‌اتیلن، شاهد روندی ثابت تا مقداری صعودی خواهیم بود.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار