کد خبر : 42988

نگاهی به سهم بازار و ارزش معاملات پلی پروپیلن جم در آستانه ورود به بورس اوراق بهادار؛

پتروتحلیل- در حالی پلی پروپیلن جم در آستانه ورود به بورس اوراق بهادار قرار دارد که ارزش و سهم بازار آن در دو ماه اخیر در بورس کالا جز 5 شرکت برتر بوده و ارزش معاملات این پلی پروپیلن ساز در مدت یاد شده هم بیش از 40 میلیارد تومان به صورت هفتگی برآورده شده است.

به گزارش «پتروتحلیل»، معاملات اولین و دومین هفته اردیبهشت این پلی پروپیلن ساز با حدودا 7  و 8 هزارتن عرضه 114 میلیارد تومان ارزش داشته و 13.7 و 11.7 درصد سهم بازار را تشکیل داده است، پلی پروپیلن جم در این دو هفته دومین شرکت پتروشیمی از نظر ارزش و سهم معاملات در بین 24 پتروشیمی بورسی بوده است.

در هفته سوم اردیبهشت ماه نیز سومین پتروشیمی از نظر ارزش و سهام بازار بوده است، به طوری که با 5 هزارتن عرضه حدودا 82 میلیارد تومان فروش داشته و 8.1 درصد از سهام بازار را در اختیار داشته است. با کاهش سهمیه های خرید در چهارمین هفته اردیبهشت عرضه این پلی پروپیلن ساز به 4 هزارتن و ارزش معاملاتی آن به 56 میلیادر تومان رسیده، پلی پروپیلن جم همچنان در این هفته هم جز 5 شرکت برتر از نظر ارزش و سهام بازار با 6.8 درصد بوده است.

اما در هفته آخر اردیبهشت ماه با کاهش ظرفیت های خریداران و کاهش حجم عرضه های این شرکت، حجم معاملات آن به یک هزارتن و ارزش آن هم به 16 میلیارد تومان رسیده است. در نهایت پلی پروپیلن جم توانسته در ماه اردیبهشت حدودا 25 هزارتن انواع پلی پروپیلن در بورس کالا برای مصرف داخلی با ارزش حدودا 380 میلیارد تومان عرضه کند و به طور میانگین جزء 5 شرکت برتر در بین 25 تا 30 پتروشیمی بورسی قرار بگیرد. البته به جزء هفته پنجم و آخر اردیبهشت ماه که هم ظرفیت های خرید و هم حجم عرضه شرکت کاهش یافته است. با این حال به نظر می رسد این شرکت در ماه اردیبهشت یکی از بهترین شرکت های بورسی بوده و با تولید 300 هزارتن پلی پروپیلن در سال یکی از بهترین پتروشیمی های پلی پروپیلن ساز در ایران باشد.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار