کد خبر : 42832

پلی اتیلن ترفتالات همچنان تحت فشار کاهش قیمت‌های صنایع بالادستی؛

پتروتحلیل- قیمت‌های پلی اتیلن ترفتالات در چین علی‌رغم فصل اوج فروش و خرید و محدودیت سهمیه‌های تخصیصی اکثر عرضه‌کنندگان شاهد دور جدیدی از کاهش‌ها بود.

به گزارش «پتروتحلیل»، روند صعودی قیمت نفت خام اخیراً از قوت افتاده است و قیمت‌های اسید ترفتالیک خالص، مونو اتیلن گلایکول و پارازایلین در بازار نقدی کاهش بیشتری داشته است. افت قیمت‌های خوراک باعث شده فروشندگان در قیمت‌های پیشنهادی خود تخفیف‌های بیشتری را لحاظ کنند.

بازه‌ی کلی قیمت‌های پلی اتیلن ترفتالات گرید بطری (FOB چین، نقد) هفته‌ی گذشته معادل 1100 تا 1120 دلار در هر تن گزارش شد که نسبت به هفته‌ی گذشته 20 تا 30 دلار در هر تن کاهش داشت. ضمناً قیمت‌ها در تاریخ 29 آپریل کاهش‌های 20 دلار در هر تنی به خود دیدند و معادل 1080 تا 1100 دلار در هر تن و با شرایط فروش مشابه قیمت‌گذاری شدند. بررسی ها نشان می‌دهد متوسط هفتگی قیمت‌های پلی اتیلن ترفتالات گرید بطری (FOB چین) اخیراً به پایین‌ترین نرخ خود در 2 ماه اخیر رسیده است. کاهش قیمت‌های محموله‌های ماه می به کاهش قیمت‌های صنایع بالادستی نسبت داده شده است. منبعی از جانب تولیدکننده‌ای اظهار داشت: «عرضه‌کنندگان چینی قیمت‌های پیشنهادی خود را هم‌راستا با سیر کاهشی قیمت‌های اسید ترفتالیک خالص، مونو اتیلن گلایکول و پارازایلین کاهش داده‌اند. افت قیمت‌های خوراک همچنین تقاضای پلی اتیلن ترفتالات را تحت‌الشعاع قرار داده است.

قیمت‌های پلی اتیلن ترفتالات گرید بطری بازار داخلی چین، هفته را با کاهش‌های جدیدی بین 50 تا 200 یوان در هر تن (معادل 7 تا 30 دلار در هر تن) آغاز کردند. بازه‌ی کلی قیمت‌ها معادل 8200 تا 8600 یوان در هر تن (با شرایط ex-warehouse چین، نقد و شامل مالیات بر ارزش افزوده) و 1082 تا 1136 دلار در هر تن بدون مالیات بر ارزش افزوده اعلام شد.

در این میان، قیمت‌های پلی اتیلن ترفتالات گرید بطری صادراتی از کره‌ی جنوبی برای سومین هفته‌ی پیاپی در نرخ 1120 دلار در هر تن (FOB بوسان، نقد) ثبات داشت.

احتمال می‌رود در آینده‌ی نزدیک قیمت‌های پلی اتیلن ترفتالات همچنان تحت فشار کاهش قیمت‌های صنایع بالادستی باشند چرا که خریداران مصمم هستند تا زمانی که قیمت‌های خوراک پایین روند به اعمال کاهش‌های بیشتر استمرار ورزند. از سوی دیگر، با توجه به محدودیت در سهمیه‌های تخصیصی فروشندگان و نیز در جریان بودن فصل اوج خرید و فروش در بازار، ممکن است فروشندگان مایل به اعمال کاهش‌های سنگین در قیمت‌های پیشنهادی خود نباشند. در بازارهای خوراک، قیمت‌های اسید ترفتالیک خالص در بازار نقدی از اواخر هفته‌ی قبل باز هم 20 دلار در هر تن نسبت به هفته‌ی گذشته کاهش داشت و به 825 دلار در هر تن (CFR چین) رسید؛ قیمت‌های مونو اتیلن گلایکول در بازار نقدی نیز 25 دلار در هر تن کاهش یافتند و به 570 دلار در هر تن (با شرایط فروش مشابه) رسیدند. اطلاعات ما نشان می‌دهد متوسط هفتگی قیمت‌های پارازایلین در بازار نقدی (FOB کره) به پایین‌ترین نرخ خود در 4 ماه اخیر رسیده است.

مهم‌ترین نکات

•  کاهش قیمت‌های خوراک میزان تقاضا را تحت‌الشعاع قرار داده است.

•  کاهش 20 تا 25 دلاری اسید ترفتالیک خالص و مونو اتیلن گلایکول 

•  پارازایلن در پایین‌ترین نرخ خود در 4 ماه اخیر

•  کاهش قوت روند صعودی قیمت نفت خام 

•  ثبات قیمت پلی اتیلن ترفتالات کره‌ای در نرخ 1120 دلار (FOB)

•  قیمت‌های پلی اتیلن ترفتالات صادراتی (دلار در هر تن):  1080 تا 1100 دلار در هر تن (FOB چین)


 

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار