کد خبر : 42388

توقف بازار پی وی سی ایران؛

به نظر می رسد انتظار برای افزایش قیمت پایه محصولات پلیمری از جمله پی وی سی دلیل عمده توقف بازار پی وی سی باشد

بازار پی وی سی ایران امروز به دلیل تردیدهای بسیار درباره اعلام قیمت پایه این کالا طی دوهفته اخیر به حالت توقف درآمد.

به گزارش «پتروتحلیل»، با وجود تردیدهای بسیار در خصوص ارزش محموله های پی وی سی امروز اکثر معامله گران از خرید و فروش این کالا صرفنظر کردند، این در حالی است که دو هفته گذشته نرخ محصولات پلیمری براساس قیمت فروش ارز سامانه نیما تعیین و مورد انتقاد بسیاری از کارشناسان این حوزه قرار گرفت. هفته گذشته هم به بهانه تعطیلات، شرکت ملی صنایع پتروشیمی از اعلام قیمت ها در روز یکشنبه خودداری کرد، این در حالی است که امروز قیمت خرید و فروش دلار در سامانه نیما به ترتیب 9 هزار و 782 و 7 هزار و 968 تومان اعلام شده و همچنان اختلاف بالای قیمت خرید و فروش در این سامانه تعجب برانگیز است.

در سامانه سنا قیمت خرید و فروش دلار به ترتیب 11 هزار و 950 و 12 هزار و 61 تومان رقم خورده است و از این رو نوسانات قیمتی در این دو سامانه و ارزش واقعی دلار تردید برانگیز است.

به نظر می رسد انتظار برای افزایش قیمت پایه محصولات پلیمری از جمله پی وی سی دلیل عمده توقف بازار پی وی سی باشد. تا آخرین روز مبادلاتی هفته گذشته قیمت پی وی سی در بازار تهران حدودا 7 هزار و 800 تومان در هر کیلو عنوان شد.

برخی از معامله گران بازار پی وی سی در انتظار افزایش قیمت ها تا مرز 10 هزارتومان در هر کیلو برای پی وی سی هستند، گر چه بازار پی وی سی همچنان در رکود نسبی به سر می برد، اما با این حال معامله گران معتقدند؛ قیمت پی وی سی با وجود نرخ دلار در ایران نباید زیر 9 هزارتومان باشد.

این در حالی است که پی وی سی در بازارهای جهانی در هفته جاری تغییر قیمتی نداشته است، در منطقه حدودا 840 تا 860 دلار در هر تن ارزش گذاری شده است، همچنین در هند و مدیترانه نیز به ترتیب 910 تا 950 و 900 تا 920 دلار درهر تن گزارش شده است.

برخی از معامله گران معتقدند؛ نرخ گذاری پی وی سی در ایران طی دو هفته اخیر درست و منطقی نبوده است و از این رو بسیاری از فروشندگان راغب به معامله محصولات خود نیستند.

گرچه شرکت ملی صنایع پتروشیمی تلاش می کند تا قیمت های پایه محصولات پتروشیمی را با پایین ترین نرخ دلار در سامانه نیما تعیین کند، اما کارشناسان این حوزه معتقدند که قیمت واقعی دلار در حال حاضر به سامانه سنا نزدیک تر است تا سامانه نیما، این در حالی است که در بازار آزاد قیمت دلار حدودا 12 هزار و 300 تومان گزارش شده است.

از سوی دیگر به نظر می رسد تعدد قیمت دلار نیز برای صنعت پتروشیمی در ماههای اخیر دردسرساز بوده و تصمیم گیری در این حوزه را سخت تر از پیش کرده است.

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار