کد خبر : 42292

مقابله با مهم ترین موانع پیشرفت صنعت پتروشیمی ایران؛

تجار بازار ترکیه با اشاره به شفافیت و تعامل پتروشیمی شازند با خریداران و مصرف کنندگان بزرگ در این کشور یادآوری می کنند که صنعت پتروشیمی ایران توانسته در سال های اخیر نقشی پررنگ در بازار ترکیه ایفا کند

پتروتحلیل- محصولات پتروشیمی از اصلی ترین و مهم ترین محورهای صادرات غیرنفتی ایران محسوب شده و به عنوان یک راهبرد مهم می تواند بخش بزرگی از نیازهای ارزی کشور را تامین کرده و تحریم ها را پشت سربگذارد.

به گزارش «پتروتحلیل»، حضور پرقدرت و پایدار شرکت های پتروشیمی ایرانی در بازارهای بین المللی و افزایش سهم ایران در بازارهای جهانی بهترین حالت برای توسعه صنعت پتروشیمی و افزایش صادرات در شرایط فعلی خواهد بود.

این در حالی است که صنعت پتروشیمی نقشی غیرقابل انکار در اقتصاد کشور ما دارد و ایران توانسته فراتر از مرزهای منطقه ای به عنوان قطبی بزرگ در صنعت پتروشیمی بین المللی حضور داشته باشد.

بررسی های مستند و میدانی خبرنگار پتروتحلیل در بازار ترکیه نشان می دهد که پتروشیمی شازند به عنوان یکی از شرکت های موفق در بازار صادراتی ترکیه در سال های اخیر همواره مطرح بوده است؛ حضور مداوم، عرضه محصول با زمان بندی مناسب در فصول مختلف، مذاکرات و شفاف سازی در حوزه معاملات از دلایلی است که خریداران و تجارعلاقه مندی بیشتری را برای خرید از این شرکت داشته واز این رو این شرکت به الگویی موفق برای صادرات محصولات پتروشیمی به ترکیه بدل شده است. 

در همین حال امروزه پتروشیمی های ایران با جدیت به دنبال توسعه بازارهای صادراتی با وجود چالش های تحریم هستند و به نظر می رسد باید با شتاب و جدیت بیشتری مسیر پیش روی خود را طی کنند.

حضور با ثبات و پایدار پتروشیمی شازند در بازار ترکیه نشان می دهد که این شرکت با وجود سخت تر شدن حلقه تحریم ها، مشتریان خود را حفظ کرده و با پاسخ گویی و خدمات پس از فروش مناسب و حذف واسطه ها و دلالان توانسته است بازاری منسجم و در خور توجه  برای مصرف کنندگان خود در ترکیه ایجاد کند.

این در حالی است که تحلیل گران اقتصاد ایران همواره تاکید می کنند توسعه صنعت پتروشیمی با وجود زیرساخت های مناسب در ایران می تواند به یکی از سودآورترین صنایع بدل شود و طی این مسیر نیازمند استراتژی های کارآمد از سوی شرکت های پتروشیمی در بازارهای هدف و صادراتی است.

تجار بازار ترکیه با اشاره به شفافیت و تعامل پتروشیمی شازند با خریداران و مصرف کنندگان بزرگ در این کشور یادآوری می کنند که صنعت پتروشیمی ایران توانسته در سال های اخیر نقشی پررنگ در بازار ترکیه ایفا کند.

در همین حال پیشرفت‌های تکنولوژیکی، مدیریت موثر و کارآمد، تخصیص منابع و حمایت دولت از صنعت پتروشیمی می تواند سبب شود تا این صنعت در میان‌مدت و بلندمدت سهم عمده‌ای از تولید ناخالص داخلی کشور را به خود اختصاص داده و همچنین سبب افزایش سهم بازار صنعت پتروشیمی کشور در بازارهای جهانی شود.

با این حال نگاهی به مهم ترین موانع پیشرفت صنعت پتروشیمی در سال های اخیر نشان می دهد که طرح های نیمه کاره، تغییرات قیمت خوراک و سرمایه گذاران اندک خارجی چالش هایی هستند که پتروشیمی ها را تهدید می کنند و توسعه صادرات را کند کرده اند، از این رو به نظر می رسد همکاری و تعامل در صنعت پتروشیمی با هدف تکمیل زنجیره ارزش و افزایش ظرفیت های تولید و صادرات و حضور و مشارکت بیشتر بخش خصوصی می تواند چشم اندازی جدیدی پیش روی این صنعت قرار دهد.

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار