کد خبر : 42279

مدیرعامل فیوا در گفت و گو با «پتروتحلیل» افزایش تعرفه واردات محصولات پلیمری ایران به ترکیه و صفر شدن تعرفه عربستان را تکذیب کرد؛

برخی از رسانه ها واردات محصولات پلیمری از عربستان به ترکیه را هم در روزهای اخیر بدون تعرفه اعلام کردند که این موضوع هم صحت ندارد، در حال حاضر واردات پلی اتیلن سبک، پلی اتیلن سبک خطی، پلی اتیلن سنگین ، پلی پروپیلن و پی وی سی از عربستان به ترکیه حدودا 6.5 درصد تعرفه دارد

پتروتحلیل- در روزهای اخیر موضوع افزایش تعرفه گمرکی محموله های پلیمری ایران در ترکیه درحالی مطرح شده که پس از تغییر تعرفه واردات پلی استایرن ایران به ترکیه، نگرانی ها در این خصوص بیشتر شده است.

به گزارش «پتروتحلیل»، برخی از رسانه ها با اعلام افزایش تعرفه گمرکی واردات محموله های پتروشیمی ایران به ترکیه تا مرز 7.5 درصد در روزهای اخیر نگرانی های زیادی برای فعالان بازار ایجاد کردند.

این در حالی است که گمرک ترکیه و تعدادی از بازرگانان که در این حوزه فعالیت می کنند افزایش تعرفه گمرکی محموله های پلیمری را به ترکیه در حال حاضر تکذیب کرده و می گویند: به جز پلی استایرن که تعرفه آنتی دامپینگ آن به مرز 11.3 درصد رسیده است، محصولات پلیمری دیگر از مبدا ایران دارای 6.5 درصد گمرکی در ترکیه هستند.

برخی از رسانه ها واردات محصولات پلیمری از عربستان به ترکیه را هم در روزهای اخیر بدون تعرفه اعلام کردند که این موضوع هم صحت ندارد، در حال حاضر واردات پلی اتیلن سبک، پلی اتیلن سبک خطی، پلی اتیلن سنگین ، پلی پروپیلن و پی وی سی از عربستان به ترکیه حدودا 6.5 درصد تعرفه دارد.

گمرک ترکیه هم در این باره و در گفت و گو با خبرنگار «پتروتحلیل»، تاکید می کند: تعداد اندکی، حدودا 2 یا 3 محصول پتروشیمیایی عربستان که دارای نیازهای خاص است، تعرفه ای برای واردات به ترکیه ندارند، مابقی محصولات دارای تعرفه 6.5 درصدی هستند و موضوع صفر شدن تعرفه واردات برای محصولات پتروشیمیایی عربستان به ترکیه صحت ندارد.

در همین حال مهندس فیروز وطن دوست، مدیرعامل فیوا در گفت و گو با خبرنگار«پتروتحلیل»، با اشاره به اینکه تعرفه واردات محصولات پلیمری ایران به ترکیه 6.5 درصد است، موضوع افزایش تعرفه ها را تکذیب می کند.

وی در ادامه گفت: افزایش تعرفه محصولات پلیمری بازار را با چالش های فراوانی روبه رو خواهد کرد، از سوی دیگر روابط تاریخی و فرهنگی ایران و ترکیه و نزدیکی اقوام سبب شده تا روابط تجاری در ایران و ترکیه بیش از کشورهای دیگر مورد توجه باشد، به طوری که ما در ماههای اخیر با وجود تحریم ها شاهد افزایش صادرات به ترکیه نیز بوده ایم.

به گفته مهندس وطن دوست، ترکیه مسیری است برای ایرانیان و ما همچنان شاهد افزایش ورود محموله های پلیمری به ترکیه هستیم.

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار