کد خبر : 42274

روند ثابت تا اندکی کاهشی در قیمت‌های پلی پروپیلن وارداتی بازار ترکیه؛

قیمت‌های گرید فایبر ایرانی نیز کماکان بدون تغییر نسبت به آخرین قیمت‌های خود هستند

پتروتحلیل- فروشندگان پلی پروپیلن در ترکیه به علت آنکه میزان تقاضا پایین‌تر از سطح انتظارات ظاهر شد از افزایش‌های ابتدایی خود بازگشتند و معاملات ژانویه‌ عمدتاً نسبت به ماه گذشته بدون تغییر قیمت به انجام رسید.

به گزارش «پتروتحلیل»، در بازار واردات، پلی پروپیلن گرید رافیا عربستان سعودی در نرخ 1120 دلار در هر تن (CIF ترکیه، شامل 6/5 درصد عوارض، نقد) به فروش رسید و بازه‌ی کلی قیمتی نیز معادل 1120 تا 1150 دلار در هر تن گزارش شد. گرید فایبر عربستان سعودی در هر دو سمت بازه‌ی قیمت‌ها 10 دلار در هر تن کاهش داشت و به 1160 تا 1180 دلار در هر تن رسید چون پیشنهادهای خرید در رقم 1150 دلار در هر تن اعلام می‌شدند.

گرید رافیای آذربایجانی 30 تا 40 دلار در هر تن نسبت به قیمت‌های ابتدایی کاهش داشت و به 1110 تا 1120 دلار در هر تن (CPT و مشمول 6.5 درصد عوارض گمرکی، نقد) رسید. قیمت‌های گرید فایبر ایرانی نیز کماکان بدون تغییر نسبت به آخرین قیمت‌های خود هستند. معامله‌کنندگان اظهار داشتند: «به علت مشکلات در پرداخت، روند معاملات مختل شده و قیمت‌های ایران بسیار بالا هستند.»

گرید فایبر اسرائیلی 20 تا 30 دلار در هر تن نسبت به اوایل ماه دسامبر افت داشت و به 1260 تا 1270 دلار در هر تن (CIF، نقد) رسید. گرید فایبر جنوب اروپا 10 تا 20 دلار در هر تن افزایش یافت به 1150 دلار در هر تن رسید علی‌رغم اینکه قراردادهای پروپیلن 35 دلار در هر تن کاهش داشتند. با وجود این، پیشنهادهای خرید نشانگر ثبات در نرخ‌های بازار بودند.

در خصوص پروپیلن کوپلیمر رندوم نوع 3، قیمت‌های بازار غرب اروپا 1150 دلار بود اما محصولات کره‌ای در نرخ 1300 تا 1310 دلار در هر تن (هر دو CIF، نقد) عرضه شدند.

پلی پروپیلن گرید رافیا در بازار داخلی ظاهراً بدون تغییر در نرخ 1440 تا 1490 دلار در هر تن (شامل مالیات بر ارزش افزوده) است، اما اینکه قیمت‌های پایین‌تری در بازار در دسترس باشد تا زمان انشار این خبر مورد تایید قرار نگرفته است. خریداران گفتند: «به علت پایین بودن ذخیره‌ی انبارها، روند کاهش‌ها متوقف شده است.»

اگرچه پلی پروپیلن در مقایسه با بازار پلی اتیلن عملکرد بهتری داشته اما بر اساس نظر برخی از معامله‌کنندگان سطح تقاضا تغییری نکرده است. تبدیل‌کنندگان درباره‌ی چگونگی واکنش تقاضای بازار بعد از نمایشگاه دموتکس (Domotex) نظرات متفاوتی دارند. یکی از سوالاتی که درخصوص وضعیت آتی مطرح می‌شود این است که عوامل افزایش قیمت‌ها، ازجمله بالا رفتن قیمت نفت خام در بازار معاملات آتی و جو مثبتی که به علت مذاکرات تجاری آمریکا و چین ایجاد شده، چه تاثیری بر بازارهای پلیمر خواهد گذاشت. با وجود این، تعداد زیادی از معامله‌کنندگان انتظار دارند در آینده‌ی نزدیک  در بازار پلی پروپیلن روندی افزایشی بروز نکند؛ آن‌ها از نامناسب بودن وضعیت سفارشات از سوی سازندگان محصولات نهایی، مشکلات نقدینگی و نیز تحویل و عرضه‌ی محموله‌هایِ اخیراً خریداری شده، به عنوان دلایل خود یاد می‌کنند.

مهم‌ترین نکات

•  به نقل از معامله‌کنندگان:  به دلیل مشکلات در پرداخت، محموله‌های ایرانی در بازار نایاب شدند.

•  مشکلات نقدینگی کماکان باعث اندک ماندن سطح تبادلات است.

•  انتظارات برای کوتاه‌مدت حاکی از ثبات یا تغییرات مختصر است.

•  توجه‌ها به افزایش قیمت‌های نفت خام و بهبود رویکرد به بازار داخلی در چین.

•  نرخ در بازار داخلی (دلار در هر تن):  گرید رافیا 1440 تا 1490 (با شرایط ex-warehouse).

•  محصولات وارداتی عربستان سعودی (دلار در هر تن):  گرید رافیا 1120 تا 1150 | گرید فایبر 1160 تا 1180 (CIF).


 

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار