کد خبر : 41772

کشمکش های شرکت ملی صنایع پتروشیمی و وزارت صمت برای تعیین قیمت های پایه پتروشیمی ها؛

از سوی دیگر به نظر می رسد این جدال که با تغییرات قیمت ارز در بازار پتروشیمی ها برای تعیین قیمت های پایه شکل گرفته است، همچنان ادامه دارد و هنوز به نقطه پایانی خود نرسیده است

پتروتحلیل- با فاصله یک روز از اعلام قیمت های پایه براساس میانگین معاملات در 4 هفته گذشته، احتمالا قیمت های پایه محصولات پتروشیمی دوباره با ارز 4 هزار و 200 تومان محاسبه و اعلام شود.

به گزارش «پتروتحلیل»، این در حالی است که روز گذشته بنابر دستورالعملی که پیش تر در زمان تصدی محتشمی پور به  دفتر توسعه صنایع تکمیلی شرکت ملی صنایع پتروشیمی تهیه شده بود، قیمت های پایه محصولات پتروشیمی براساس معاملات 4 هفته گذشته تعیین شدند.

گرچه همین دستورالعمل و مخالفت ها با انعقاد قراردادهای بلندمدت پتروشیمی ها با صنایع پایین دست به گمان بسیاری از فعالان این حوزه سبب قربانی شدن رییس دفتر توسعه تکمیلی صنایع پتروشیمی شد، اما به نظر می رسد تعیین قیمت ها براساس دلار 4 هزار و 200 تومانی در ماههای اخیر و عدم نظارت کافی بر معاملات و توزیع میلیاردی رانت در این مدت در بورس کالا، از دلایل جدال شرکت ملی صنایع پتروشیمی و وزارت صمت است که نهایتا به حذف محتشمی پور انجامید.

البته با وجود تغییر رییس دفتر توسعه تکمیلی صنایع پتروشیمی، دیروز قیمت های پایه براساس همان دستورالعمل پیشین و بدون ذره ای بررسی کارشناسی و رصد بازار ارز و پتروشیمی در روزهای اخیر انجام شد که ابهام برانگیز است و این سوال را مطرح می کند که تغییر رییس دفتر توسعه تکمیلی صنایع پتروشیمی چه اهدافی را دنبال می کند؟

از سوی دیگر به نظر می رسد این جدال که با تغییرات قیمت ارز در بازار پتروشیمی ها برای تعیین قیمت های پایه شکل گرفته است، همچنان ادامه دارد و هنوز به نقطه پایانی خود نرسیده است.

با این حال قیمت محصولات پتروشیمی در 4 هفته گذشته و با ارز حدودا بالای 14 هزار و کمتر از 19 هزارتومان کشف شده بودند، از این رو عملا با توجه به اینکه ارز به کمتر از 15 هزارتومان در هفته جاری رسیده است و با نوسانات شدیدی نیز دنبال می شود، قیمت ها در 4 هفته گذشته نمی تواند واقعی باشد.

این در حالی است که با اعلام قیمت ها براساس میانگین معاملات در 4 هفته گذشته موجی از نگرانی ها در خصوص عدم واقعی بودن این نرخ ها و احتمال عدم خرید از سوی معامله گران مطرح شد، از این رو تصمیماتی برای تغییر قیمت های پتروشیمی در دفتر توسعه صنایع تکمیلی شرکت ملی صنایع پتروشیمی عنوان و سبب شد تا عرضه محصولات پتروشیمی به روز سه شنبه موکول شود.

با این حال به نظر می رسد کشمکش ها برای تعیین قیمت های پایه براساس معاملات 4 هفته گذشته و یا دلار 4 هزار و 200 تومانی و یا نیمایی همچنان بین شرکت ملی صنایع پتروشیمی و وزارت صنعت، معدن و تجارت و بورس کالا ادامه دارد.

این در حالی است که احتمالا قیمت های پایه دوباره به روال سابق و براساس 4 هزار و 200 تومان در هفته جاری تعیین شوند، به نظر می رسد با بازگشت قیمت های پایه به روال عادی، با توجه به کاهش قیمت دلار در بازار آزاد ایران و تصویب لایحهfatf  رقابت ها برای محصولات پتروشیمی حدودا 10 تا 20 درصد نسبت به هفته گذشته کاهش یابد.

البته شرکت ملی صنایع پتروشیمی اعلام کرده است که دلار محاسباتی در تعیین قیمت های پایه قرار است هفته آینده با نظر وزیر اعمال شود، به طوری که احتمال دارد این دلار نیمایی باشد!

 

 

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار