کد خبر : 41494

نماینده مردم دزفول در مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با «پتروتحلیل»؛

مصرف کننده نهایی باید از نحوه فروش محصولات به افراد یا شرکت هایی که دارای سهمیه بهره برداری هستند و می توانند محصولات پتروشیمی را با ارز 4 هزار و 200 تومان از بورس خریداری کنند، اطلاع داشته باشد

پتروتحلیل- هدف از تعیین قیمت 3 هزار و 800 تومانی برای خوراک شرکت های پتروشیمی و فروش محصولات آنها با قیمت ارز 4 هزار و 200 تومانی، توسط دولت این است که محصولات پتروشیمی با قیمت های مناسب در اختیار مصرف کنندگان و واحدهای تولیدی صنایع پایین دست قرار بگیرد.

مهندس عباس پاپی زاده نماینده مردم دزفول در مجلس شورای اسلامی با بیان این مطلب در گفت و گو با خبر نگار «پتروتحلیل»، گفت: خوراک مجتمع های پتروشیمی هم اکنون پایین تر از قیمت های جهانی در اختیار این شرکت ها  قرار می گیرد تا پتروشیمی ها بتوانند محصولات تولیدی را در داخل به قیمت مناسب به فروش برسانند و واحدهای پایین دست بتوانند محصولات نهایی خود را با قیمتی مناسب به دست مردم برسانند.

وی با اشاره به اینکه روند توزیع محصولات پتروشیمی در بورس کالا باید با نظارت و کنترل دقیق صورت بگیرد، افزود: در حال حاضر نظارت لازم بر روند تولید و توزیع  محصولات پتروشیمی که با ارز 4 هزار و 200 تومانی در بورس کالا به فروش می رسند، وجود ندارد.

وی ادامه داد: بنابراین مصرف کننده نهایی باید از نحوه فروش محصولات به افراد یا شرکت هایی که دارای سهمیه بهره برداری هستند و می توانند محصولات پتروشیمی را با ارز 4 هزار و 200 تومان از بورس خریداری کنند، اطلاع داشته باشد.

نماینده مردم دزفول در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه دستگاههای نظارتی باید بر نحوه معاملات محصولات پتروشیمی ورود کرده و اجازه سواستفاده به دلالان را ندهند، گفت: اگر تخلفی از سوی عرضه کنندگان، بورس کالا و خریداران بورسی صورت گرفته باشد، دستگاه های نظارتی باید با متخلفان برخورد کنند.

وی در ادامه افزود : از این رو ضروری است تا لیست مصرف کنندگان و خریداران مواد اولیه در بورس کالا منتشر شود، زیرا ارز دو نرخی در معاملات به طور طبیعی فضای کسب سود را برای رانت خوران به وجود می آورد.

وی همچنین تاکید کرد: در این وضعیت باید سازمان بازرسی و تعزیرات به معاملات بورس کالا ورود پیدا کنند تا هر تولید کننده ای که مواد اولیه را دریافت می کند به همان اندازه  نیز محصول تولید کرده و در اختیار مصرف کنندگان قرار دهد، از طرفی با انتشار اسامی خریداران بورس کالا، سرنوشت مواد اولیه توزیع شده در بورس کالا و طی ماههای اخیر مشخص می شود، به این ترتیب به راحتی می توان با متخلفان برخورد کرد و رانت های توزیع شده نیز به دولت بازگردانده می شود.

به گفته مهندس پاپی زاده؛ در حال حاضر، کشور در بحث رصد تولید داخلی نیز با مشکل مواجه است، زیرا باید تولیدکنندگان و میزان مصرف واحدهای تولیدی صنایع پایین دست مشخص باشد، از سوی دیگر شرکت های پتروشیمی نیز باید مصرف کنندگان خود را بشناسند، اما در حال حاضر عده ای دارای سهمیه های بهره برداری هستند و اقدام به خرید محصولات از بورس کالا می کنند که دلال هستند و تنها با هدف استفاده از رانت موجود به معاملات ورود می کنند.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار