کد خبر : 41266

با وجود نشانه‌های فعلی کاهش قیمت‌ها، ما نسبت به دورنمای قیمت‌ها در آینده‌ی نزدیک چندان امیدوار نیستیم. بازارهای پلیمر چین با نگرانی‌های روزافزونی نسبت به چگونگی تاثیر احتمالی جنگ تجاری با آمریکا در میزان تقاضا روبه‌رو هستند

پتروتحلیل- معامله‌کنندگان فعال در بازارهای پلیمر چین از نگرانی‌های خود نسبت به تشدید تنش‌های تجاری با آمریکا می‌گویند که از هفته‌ی گذشته تاثیری سنگین بر قراردادهای آتی و همچنین نرخ مبادله‌ی یوان و دلار گذاشته است.

به گزارش «پتروتحلیل»، در روز 18 ماه ژوئن، ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا از دفتر نماینده تجاری ایالات متحده آمریکا خواست تا تعرفه‌های عوارضی را برای 200 میلیارد دلار دیگر از محصولات وارداتی چینی لحاظ کند. این اقدام اندکی بعد از آن صورت گرفت که دفتر تجاری فهرستی از محصولات چینی، ازجمله پلی اتیلن، پلی پروپیلن، پلی اتیلن ترفتالات، پی وی سی و پلی استایرن را منتشر کرد که مشمول عوارض گمرکی اضافی خواهند شد؛ اقدامی که چین بلافاصله با اعلام 25 درصد عوارض گمرکی اضافه بدان پاسخ داد.

با تشدید درگیری تجاری بین این دو کشور و در بحبوحه تهدیدات تصویب عوارض گمرکی جدید، یوان چین در روز 18 ماه ژوئن به پایین‌ترین ارزش خود نسبت به دلار آمریکا در 5 ماه اخیر رسید. تاجری از شانگهای خاطرنشان کرد: «کاهش ارزش یوان باعث افت قدرت خرید خریداران چینی شده است. تقاضا برای پلی پروپیلن و پلی اتیلن وارداتی این روزها خیلی کم است.»

بازار معاملات آتیِ چین نیز به تاثیر از این نگرانی‌ها شدیداً تحت تاثیر واقع شده است. در روز 22 ماه ژوئن، پلی اتیلن سبک خطی و پلی پروپیلن موعد سپتامبر در بازار معاملات آتی بورس کالای دالیان، به ترتیب با کاهش 260 و 255 یوان در هر تن همراه بودند. پی وی سی در بازار معاملات آتی نیز با 40 یوان کاهش در هر تن مواجه شد.

یک تولیدکننده پلی اولفین در چین اظهار داشت: «رویکرد به بازار نامناسب است چراکه خریداران با افت ارزش پلی پروپیلن و پلی اتیلن سبک خطی در بازار معاملات آتی علاقه‌ای به ذخیره‌سازی اضافی ندارند. عقیده داریم تشدید جنگ تجاری با آمریکا همچنان در آینده‌ی نزدیک سایه سنگینی برای بازارهای پلیمر چین داشته باشد.»

چند تاجر چینی گزارش دادند قیمت‌های داخلی تعدادی از محصولات پلیمری، ازجمله پلی پروپیلن، پلی اتیلن، پی وی سی، پلی استایرن و آکریلونیتریل بوتادین استایرن، به علت رویکرد نامناسب به بازار، نسبت به هفته‌ی گذشته با کاهشی جزئی همراه شدند. فروشنده‌ای اظهار داشت: «با وجود نشانه‌های فعلی کاهش قیمت‌ها، ما نسبت به دورنمای قیمت‌ها در آینده‌ی نزدیک چندان امیدوار نیستیم. بازارهای پلیمر چین با نگرانی‌های روزافزونی نسبت به چگونگی تاثیر احتمالی جنگ تجاری با آمریکا در میزان تقاضا روبه‌رو هستند.»

تاجری از کره‌ی جنوبی هفته‌ی گذشته قیمت‌های پلی پروپیلن و پلی اتیلن 10 تا 20 دلار در هر تن پایین آورد و اظهار داشت: «تقاضا از جانب چین این روزها بسیار کم است چراکه کاهش ارزش یوان و همچنین افت در بازار معاملات آتی باعث پایین آمدن رغبت خریداران چینی برای خرید شده است.»

تاجری ویتنامی اظهار داشت: «مشتریان چینی ما دیگر قیمت‌های پیشنهادی پایین‌ترین برای پلی اتیلن ارائه می‌دهند چراکه در پی تشدید تنش‌های تجاری بین چین و آمریکا، نسبت به پرکردن انبارهای خود با تردید مواجه هستند.»

یک تولیدکننده تایوانی هفته‌ی گذشته قیمت‌های پلی استایرن و آکریلونیتریل بوتادین استایرن برای چین را 70 تا 100 دلار کاهش داد و نماینده این تولیدکننده نیز اظهار داشت: «قیمت‌های وارداتی در چین، به علت کاهش ارزش یوان در برابر دلار آمریکا، برتری ارزشی و رقابتی خود را از دست داده‌اند. مصرف کلی در حال کاهش است و کاهش قیمت‌های صنایع بالادستی نیز بر روند بازار تاثیر گذاشته است.»

 

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار