کد خبر : 18135

khorak

پتروتحلیل- مدیر طرح‌های شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران از راه اندازی ٣ مجتمع پتروشیمی تا پایان امسال در غرب کشور خبر داد.

به گزارش روابط عمومی وزارت نفت، مرضیه شاهدایی، سه طرح پتروشیمی موجود در مسیر خط لوله اتیلن غرب را از جمله طرحهای آماده افتتاح در سال ٩۴ اعلام کرد و گفت: با راه اندازی این طرحها، تولید پلی اتیلن سبک و سنگین کشور حدود ٩٠٠ هزار تن افزایش می یابد.

وی ابراز امیدواری کرد که واحد اوره و آمونیاک پتروشیمی شهدای مرودشت استان فارس نیز با ظرفیت یک میلیون تن امسال وارد سرویس شود، از دیگر پروژه های نزدیک به بهره برداری هم اکنون پروژه MEG پتروشیمی مروارید به ظرفیت ۵۵٠ هزار تن است که مرحله پیش راه اندازی ها آن آغاز شده است و پیش بینی می شود ظرف ۶ ماه آینده آغاز به کار کند.

مدیر امور طرحهای شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران افزود: خوراک این مجتمع های پتروشیمی با توجه به پیشرفت و بهره برداری از فازهای میدان گازی پارس جنوبی، تامین خواهد شد و مشکلی وجود ندارد.

گفتنی است، مرضیه شاهدایی پیش از این با بیان اینکه ۶٠ طرح پتروشیمی در دست اجرا در کشور وجود دارد که از یک تا ٩٩ درصد پیشرفت دارند، گفته بود: با توجه به تعداد بالای این طرحها و پیشرفت فیزیکی متفاوت آنها شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران طرحها را اولویت بندی کرده است، ضمن آنکه طرحهای ۶٠ تا صد درصد را در اولویت نخست قرار داده ایم تا نظارت، همیاری و کمک به آنها پیش از بقیه طرحها انجام شود.

طرحهای پتروشیمی با پیشرفت ٢٠ تا ۶٠ درصد در اولویت دوم و طرحهایی با یک تا ٢٠ درصد در اولویت سوم قرار دارند.

وی با اشاره به نیاز ٣٠ میلیارد دلاری سرمایه گذاری در ۶٠ طرح نیمه کاره صنعت پتروشیمی، گفته بود: با بهره برداری کامل از این طرحها ظرفیت کنونی ۶٠ میلیون تنی کشور به ١٢٠ میلیون تن در سال می رسد؛ تا پایان سال ٩۴ چند طرح جدید به ظرفیت حدود ٢,٧میلیون تن و در پایان سال ٩۵ نیز چند طرح دیگر به ظرفیت ۵.٨ میلیون تن راه اندازی می شوند.

مدیر طرحهای شرکت ملی پتروشیمی با بیان اینکه ۶ طرح پتروشیمی در اولویت دوم و ٣٩ طرح در اولویت سوم قرار دارند، افزوده بود: طرحهای اولویت دوم از سال ٩۶ به مرحله تولید می رسند، ضمن آنکه فاینانس بیشتر این طرحها فعال شده است، اما طرحهای اولویت سوم با مشکلات اجرایی روبرو هستند.

وی با اشاره به احداث ٣۶ طرح جدید در چابهار، جاسک، قشم و پارسیان گفته بود: این طرحها ۶٠ میلیون تن ظرفیت جدید به صنعت پتروشیمی اضافه می کنند و طرحهای پتروشیمی مکران نیز از جمله این طرحها هستند.

شاهدایی ادامه داده بود: بیشترین مشکل طرحهای پتروشیمی در دست اجرا تأمین فاینانس است، اما مشکلات دیگری از جمله آورده سرمایه گذاران، تأمین خوراک در بالادست، تأمین دانش فنی، تأمین تجهیزات و اقلام و گرفتن خدمات از شرکتهای معتبر خارجی از دیگر مشکلات این پروژه هاست که امید است با رفع تحریمها روند رو به رشد توسعه صنعت پتروشیمی ایران شتاب بیشتری گرفته و سهم این صنعت در صادرات غیر نفتی نیز افزایش یابد.

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار