کد خبر : 16714

polyastairen

پتروتحلیل- قیمت پایه محصولات پتروشیمی بالاخره پس از کش و قوس های فراوان روز گذشته اعلام شد. گر چه اعلام قیمت ها همانند ماههای پیش با حاشیه هایی همراه بود و بازار را دستخوش تنش کرد، اما بالاخره افزایش قیمت های پایه اعمال شد و بازار محصولات پتروشیمی به پیشواز نرخ های جدید در نیمه دوم اردیبهشت ماه رفت.

به گزارش «پتروتحلیل» البته بازار داخل یک روز قبل از اعمال نرخ های پایه افزایشی شد و به این ترتیب اکثر معامله گران پیش از رسمیت یافتن قیمت های جدید، اقدام به افزایش نرخ محصولات پتروشیمی کردند، به طوری که پیش از اعلام شرکت ملی صنایع پتروشیمی، بازار آزاد محصولات پتروشیمی با افزایش قیمت ها روبه رو شد.

در همین حال در نیمه دوم اردیبهشت ماه نیز همانند ابتدای ماه، اکثر کالاها با توجه به افزایش قیمت ها در بازارهای جهانی، روندی صعودی داشتند. پلی اتیلن های سبک فیلم و خطی، پلی اتیلن های سنگین بادی، ایکس تری و ایکس فایو، پلی استایرن های معمولی و مقاوم و انبساطی ها، همچنین پلی پروپیلن ها و «اس بی آر» های بندرامام در لیست افزایش قیمت ها بودند.

به این ترتیب پلی اتیلن های سبک فیلم بندرامام و لاله نسبت به نیمه نخست اردیبهشت ۳۱۲ تومان در هر کیلو افزایش قیمت را تجربه کردند که تقریبا معادل ۷ درصد می شود، پلی اتیلن های سبک خطی هم ۳۳۱ تومان نسبت به ابتدای ماه گران تر شدند.

در گروه پلی اتیلن های سنگین؛ بادی ها ۲۰۹ تومان، پلی اتیلن سنگین ۵۲۵۱۸ جم ۲۰۸ تومان، ایکس تری ۸۱ تومان، پلی اتیلن سنگین ۷۰۰۰ F مهر و پلی اتیلن سنگین EX5 هم ۲۲۵ تومان نسبت به ابتدای ماه اردیبهشت افزایش قیمت داشتند.

اما گروه پلی استایرن ها بیشترین افزایش قیمت ها را در ماه اردیبهشت تجربه کردند، به طوری که پلی استایرن مقاوم«هایمپک» تبریز ۷۷۴ تومان و پلی استایرن معمولی«کریستال» نیز ۶۵۶ تومان نسبت به ابتدای ماه گران تر شدند. همچنین پلی استایرن انبساطی «EPS» گرید ۳۰۰ نیز نسبت به ابتدای ماه اردیبهشت ۴۵۰ تومان افزایش قیمت داشت. نرخ جهانی پلی استایرن های معمولی و مقاوم هم در تاریخ ۲۶ آوریل نسبت به هفته ماقبل آن به ترتیب با ۶۰ و ۵۰ دلار در هر تن روبه رو شده بودند. پلی استایرن انبساطی هم در مدت یاد شده ۹۵ دلار در هر تن گران تر شده بود.

«اس بی آر» های بندرامام هم ۳۲۶ و ۳۲۴ تومان افزایش قیمت داشتند، از سوی دیگر برخی از گریدهای پلی پروپیلن های مارون مانند Z30S و C30S هم ۳۵۸ تومان نسبت به ابتدای ماه رشد قیمت را تجربه کردند. در گروه «پت» ها نیز گرید ۸۲۱ نسبت به ابتدای ماه ۴۰۶ تومان گران تر شد، یعنی ۱۲ درصد نسبت به آخرین عرضه رشد قیمت را تجربه کرد.

اما پی وی سی ها نسبت به ابتدای ماه افت قیمت داشتند و در گروه کالاهایی قرار گرفتند که روند نزولی آن بازار این کالا را همچنان در آرامش فرو برده است. این در حالی است که برخی از آگاهان بازار به انباشت کالا در شرکت های پتروشیمی تولیدکننده پی وی سی اشاره می کنند.

قیمت پایه پی وی سی گرید ۷۰ در ابتدای ماه ۳ هزار و ۱۱۶ تومان بود که به رقم ۳ هزار و ۹۳ تومان در جدیدترین اعلام قیمت پایه توسط شرکت ملی صنایع پتروشیمی رسید.

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار