کد خبر : 15345

bourse4

پتروتحلیل- امروز شاخص بورس کشور با رشد ۱۱ واحدی تا حدودی متعادل تر از دیروز بود. اما آثار شک و تردید در معاملات به وضوح قابل مشاهده بود. به گزارش«پتروتحلیل»، ارزش معاملات نیز نسبت به دیروز ۱۲ درصد افت داشت . مهمترین خبرهای امروز تعیین تکلیف نرخ سود بانکی در جلسه آتی شورای پول و اعتبار و همچنین تشکیل جلسه کمیته روابط خارجی سنا برای به رای گذاشتن اختیار بازبینی توافق هسته ای با ایران است. این قانون که از سوی «باب کورکر» رئیس کمیته روابط خارجی سنا طراحی شده، به کنگره اجازه می‌دهد که توافق نهایی را بازبینی و احتمالا رد کند.

کاخ سفید مخالف لایحه کورکر است؛ این لایحه به مدت ۶۰ روز باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا را از لغو تحریم های کنگره علیه ایران منع می‌کند تا طی آن قانونگذاران به بازبینی توافق نهایی در مورد برنامه هسته‌ای ایران بپردازند و احتمالا آن را به رای بگذارند. اما دموکرات‌ها به دنبال اعمال اصلاحاتی بر این لایحه هستند که می‌تواند آن را برای دولت اوباما رضایت بخش‌تر کند.احتمال رای آوردن این قانون زیاد است و حداقل اثرات روانی را می تواند در صورت تصویب بر بازار فردا داشته باشد.

اما در معاملات امروز بورس اکثر نمادها به سمت اصلاح بیشتر حرکت کردند. این گروه فعلا به دلیل رشد بی دلیل و پر ابهام پیشنهاد نمی شود. خبرها حاکی از این نکته است که تعدیل منفی دیگری در سال ۹۴ در برخی از نمادهای این گروه رخ خواهد داد. شبندر امروز با حجم معاملات حدود ۱۵ میلیونی در منفی کامل در قیمت ۶۵۵ تومان بسته شد. شاوان نیز در قیمت ۱۲۸۱ و حداقل تقاضا به معاملات خود پایان داد. شپنا باز هم کم عرضه بود؛ علت اصلی این امر شاید مشکل بهای تمام شده سهامداران بزرگ این سهم باشد , در غیر این صورت به نظر این سهم نیز تغییر مثبت و بنیادینی را پیش رو نداشته باشد. پالایش نفت تهران که از جنبه بنیادی یک سر و گردن بالاتر از دیگر نمادهای گروه است، باز هم با صف خرید بسته شد. شایعات زیادی حول این شرکت شنیده می شوند؛ افزایش سرمایه بالاتر از ۱۰۰ درصد در سال ۹۴ , سرمایه گذاری در طرح های جدید توسعه و تعدیل مثبت عایدی سال ۹۴ از این دست اخبار هستند.

در گروه محصولات شمیایی، تاپیکو امروز در محدوده دو درصد مثبت در قیمت های ۲۴۴ تومان معامله شد. شازند ۵۶۰ هزار برگ سهم معامله شد و باز هم با صف خرید در قیمت های ۶۲۰ تومان به کار امروز خود پایان داد. نماد شپاکسا طبق پیش بینی های قبلی «پتروتحلیل» در حداکثر تقاضا در قیمت ۳۱۴ تومان بسته شد و پتروشیمی زاگرس در قیمت ۱۶۴۷ در صف خرید به کار خود پایان داد. گفته می شود که قیمت های متانول در چین رو به افزایش است و خبرهای لحظه ای در این مورد را می توانید از بخش بازارهای جهانی «پتروتحلیل» دنبال کنید. البته به نظر می رسد که زاگرس فردا متعادل تر معامله شود. در نماد پتروشیمی خراسان حدود ۱۷۴ هزار برگ سهم معامله شد و سهم در قیمت ۷۵۰ تومان قرار گرفت. کربن نیز مثبت معامله شد اما در اواخر بازار فشار فروش زیاد شد.

این گزارش همچنین حاکی است، در خبرها مشاور وزیر نفت عربستان صعودی از بالا رفتن تقاضا برای نفت به میزان یک میلیون تن در سال آینده خبر داد. خبرها از افزایش هفت و نیم درصدی واردات نفت چین نسبت به مدت مشابه سال قبل حکایت دارند. وزیر نفت در نشستی درباره رقابت شیل اویل با نفت متعارف و این که کاهش قیمت نفت چه میزان باعث کاهش تولید شیل اویل در دنیا شده است، تصریح کرد: هزینه تولید شیل اویل از ۳۵ تا ۹۰ دلار در دنیا متغیر است و در شرایطی که قیمت نفت متعارف بالا باشد، تولید شیل اویل‌ها برای تولیدکنندگان دارای صرفه اقتصادی خواهد بود. وی افزود: در شرایطی که قیمت نفت کاهش یافته تعدادی از تولیدکنندگان شیل اویل تولید را متوقف کرده‌اند اما این میزان به اندازه‌ای نبوده که بر میزان عرضه بازار اثرگذار باشد و همچنان فشار بر قیمت نفت ادامه دارد.به طور کلی کارشناسان خبر از افزایش مقطعی قیمت نفت به دنبال افزایش تقاضا و عدم اطمینان در پرونده هسته ای ایران و بحث جنگ یمن می دهند. باید دید که تا چه حد این پیش بینی ها درست از آب درآمده و چه میزان بر بازار ما اثر می گذارند. در یادداشتهای بعدی تحلیل های بیشتری را از نفت و تاثیرات بلند و کوتاه مدت آن بر بازار سرمایه , شرکتهای پتروشیمی و پالایشی خواهیم داشت.

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار