کد خبر : 11725

این در حالی است که در پی موافقت اغلب نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی با برنامه افزایش نرخ خوراک مجموعه های پتروشیمی به ۱۵ سنت، سرمایه گذاران خارجی نیز از تصمیم خود صرف نظر کردند و در نهایت مذاکرات انجام شده به نتیجه ای منجر نشد.

در پی حصول نتیجه مثبت از مذاکرات هسته ای ایران با گروه ۱+۵ و حضور هیأت اروپایی در ایران، برخی مدیران شرکت های خارجی فعال در حوزه های مختلف همچون پتروشیمی، خودرو، سیمان و فلزات اساسی نسبت به سرمایه گذاری در حوزه های مذکور به ویژه صنعت پتروشیمی اعلام آمادگی کردند، به گونه ای که انتظار می رفت تا با مشارکت سرمایه گذاران خارجی وضعیت صنعت، تولید، اشتغال و در نهایت شرایط اقتصادی کشور نسبت به گذشته رو به بهبودی پیش رود. براساس گزارش بورس نیوز، برخی اخبار حاکی از آن است که هیأت نروژی نسبت به تزریق نقدینگی در صنعت پتروشیمی کشور و مشارکت در اجرای طرح های توسعه ای این واحدها تمایل و رغیب از خود نشان دادند و به عنوان یکی از متقاضیان خرید بلوک "پارسان" ظاهر شدند، تا جایی که مذاکراتی نیز در این ارتباط میان مقامات مسئول دو طرف انجام شده بود. این در حالی است که در پی موافقت اغلب نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی با برنامه افزایش نرخ خوراک مجموعه های پتروشیمی به ۱۵ سنت، سرمایه گذاران خارجی نیز از تصمیم خود صرفنظر کردند و در نهایت مذاکرات انجام شده به نتیجه ای منجر نشد.

دو مینویی که از مجلس و دولت به بورس رسید براساس این گزارش، یکی از بزرگترین شرکت های هلدینگ صنعت پتروشیمی یعنی شرکت سرمایه گذاری غدیر برنامه هایی جهت واگذاری برخی از شرکت های زیرمجموعه خود که از وضعیت سودآوری مناسبی برخوردارند، در نظر دارد تا با فروش بلوک سهام شرکت ها در بورس و کسب درآمد از این محل، نقدینگی های حاصل را در صنایع دیگر سرمایه گذاری کند و در راستای بهبود وضعیت سایر صنایع بکوشد که این امر نیز بسیار پسندیده و مناسب به نظر می رسد. در این شرایط اما، تحقق این برنامه ها منوط به موفقیت "وغدیر" در فروش درصدی از سهام شرکت های تحت تملک خود همچون فروش بلوک "پارسان" است، چراکه تنها در این صورت می تواند منابع مالی لازم جهت سرمایه گذاری در صنایع دیگر را تأمین کند و در نهایت به اهداف خود دست یابد. حال آنکه با تصویب برنامه رشد حدود پنج برابری نرخ خوراک شرکت های پتروشیمی و در نهایت پا پس کشیدن سرمایه گذاران اعم از داخلی و خارجی جهت سرمایه گذاری در این صنعت، به طور قطع سرمایه گذاری غدیر نیز نمی تواند به اهداف و برنامه های خود دست یابد. برهمین اساس می توان گفت به فروش نرسیدن بلوک "پارسان" به نوعی سنگ اندازی بر سر راه تحقق اهداف شرکت سرمایه گذاری غدیر به شمار می رود و تبعات منفی نیز در پی خواهد داشت. علاوه بر این، شنیده ها حاکی از انجام مذاکراتی میان انجمن صنفی صنعت پتروشیمی و مدیران شرکت های خارجی همچون عمان، روسیه و هند به منظور سرمایه گذاری در طرح های توسعه ای مجموعه های پتروشیمی و تأمین منابع مالی لازم جهت اجرای آنهاست، حال آنکه سرمایه گذاران خارجی به دلیل عدم شفافیت بحث نرخ خوراک مصرفی شرکت های پتروشیمی از ادامه مذاکرات سرباز زدند و بدین ترتیب با تلاش و همت دولتمردان و نمایندگان خانه ملت پتانسیل ها و فرصت های به وجود آمده در صنعت پتروشیمی جهت رشد و بالندگی آن و نیز ورود نقدینگی و سرمایه به این صنعت از سوی سرمایه گذاران خارجی از دست رفت. در پایان این گزارش می افزاید، به نظر می رسد نمایندگان مجلس در حالی موافقت خود را با رشد نرخ گاز مصرفی مجموعه های پتروشیمی اعلام کردند که این برنامه پیشتر در لایحه بودجه سال آینده لحاظ شده بود و نمایندگان مردم نیز بدون اظهار گلایه و شکایت نسبت به این مصوبه، تنها با آن موافقت کردند. بطوریکه به نظر می رسد دولتمردان و نمایندگان مجلس دست به دست هم دادند تا صنعت پتروشیمی یکی از بهترین فرصت های طلایی به وجود آمده جهت شکوفایی این صنعت و تداوم توانایی رقابت با شرکت های خارجی رقیب هم گروه را از دست بدهد.

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار