کد خبر : 11722

با تصویب هیئت مدیره سازمان بورس، ضوابط معاملاتی جدید در راستای صیانت از حقوق سهامداران خرد از فردا در بازار سرمایه اجرا می شود.

به گزارش سنا، براساس ضوابط جدید که از شنبه، ۲۶ بهمن در بازار سرمایه و با هدف حمایت از سهامداران خرد، جلب حمایت بیشتر سهامداران حقوقی، تسهیل و افزایش مبادلات سهامداران بزرگ و فراهم ساختن امکان حمایت مستمر و مداوم از بازار سرمایه به اجرا گذاشته می شود، بین ساعت ۸:۳۰ الی ۱۲ هر روز، حداکثر حجم سفارش های فروش وارده توسط هر کد معاملاتی (اعم از حقیقی و حقوقی) در هر نماد معادل ۲ درصد حجم مبنا یا ۵۰ هزار سهم (هرکدام بیشتر باشد) خواهد بود.

براین اساس، از ساعت ۱۲ الی ۱۲:۳۰، سقف مذکور اعمال نشده و کلیه سهامداران (اعم از حقیقی و حقوقی) می توانند به میزان موردنظر، سفارش فروش وارد کنند.

لازم به ذکر است در دوره زمانی ۱۲ الی ۱۲:۳۰، سفارش های خرید و فروش، برمبنای قیمت پایانی بازار در ساعت ۱۲ وارد سامانه معاملات خواهد شد.

همچنین سفارش های فروش در دوره زمانی ۱۲ الی ۱۲:۳۰ بصورت انجام و ابطال (Fill & Kill) قابل ارسال خواهد بود.

لازم به است سفارش های خرید در بازار کما فی السابق و بدون سقف انجام خواهد شد.

در همین رابطه، مدیر نظارت بر بورس ها و بازارهای سازمان بورس با تشریح جزئیات این مصوبه گفت: در حال حاضر تعداد بسیاری زیادی از سرمایه گذاران حقوقی با اعتقاد به ارزنده بودن سهام، تمایل به حمایت از سهامداران خرد دارند، اما در عین حال تأکید دارند که این حمایت صرفا در قالب خرید سهام از سهامداران خرد صورت گیرد و نه سهامداران عمده که با این مصوبه، این انتظار مرتفع خواهد شد.

خواجه نصیری همچنین افزود: معمولا در ابتدای ساعت معاملات، ایجاد صف های فروش منجر به تشدید جو روانی در بورس میشود، اما انتظار داریم اجرای این طرح، پدیده صف نشینی در ابتدای روز را کاهش داده و در با توجه به متوازن کردن بازار، زمینه تصمیم گیری درخصوص کاهش حجم مبنا و افزایش دامنه نوسان در بلندمدت را در بازار سرمایه فراهم کند.

وی تأکید کرد این طرح، هیچگونه محدودیتی را درخصوص فروش سهام در حجم های بالاتر ایجاد نمیکند و سهامداران می توانند بیش از سقف های فروش درنظرگرفته شده، در بازه زمانی ۱۲ الی ۱۲:۳۰ در هر روز اقدام به ارائه سفارش فروش نمایند.

بگفته مدیر نظارت بر بورس ها و بازارهای سازمان بورس، با اجرای این مصوبه، برای نخستین بارtrading at lastکه در بسیاری از بورس های دنیا نیز اجرا میشود، در بورس کشور به اجرا گذاشته خواهد شد.

خواجه نصیری خاطرنشان کرد براساس آمارها، با اجرای این تصمیم، در بیش از ۹۰ درصد سفارش های فروش خرد (از نظر تعداد سفارش ها) تغییری ایجاد نخواهد شد و تنها ۱۰ درصد سفارش ها که از حجم سقف شده در ساعت ۸:۳۰ الی ۱۲ بیشتر هستند، به نیم ساعت پایانی، یعنی ساعت ۱۲ الی ۱۲:۳۰ منتقل خواهند شد.

وی افزود: با اجرای این مصوبه، زمینه حمایت مستمر و طولانی مدت از سهامداران فراهم شده و سهامدارن می توانند از تداوم حمایت از سهام خود اطمینان حاصل کنند.

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار