کد خبر : 42348

پتروتحلیل-واردات نفت خام ایران توسط چهار خریدار برتر آسیا در بحبوحه تحریم‌های آمریکا علیه ایران به پایین‌ترین حد طی 3 سال در 2018 رسید ولی چین و هند در دسامبر پس از گرفتن معافیت از واشنگتن واردات از ایران را از سر گرفتند . 
4 خریدار برتر نفت ایران در آسیا_چین، هند، ژاپن و کره‌جنوبی_ در کل 1.31 میلیون بشکه در روز در 2018 از ایران نفت وارد کردند که 21 درصد نسبت به سال قبل پایین تر بود . 
این مقدار پایین ترین حد از یک میلیون بشکه سال 2015 بود ، زمانی که دور قبلی تحریم ها علیه ایران باعث سقوط خرید نفت از ایران شده بود . 
آمریکا نوامبر گذشته تحریم‌ها علیه ایران را دوباره وضع کرد و هدفش  مذاکره در مورد یک قرارداد اتمی جدید با ایران است. آمریکا قصد دارد صادرات نفت خام ایران را به صفر برساند . 
واردات نفت ایران توسط آسیا به صورت ماهانه در ماه دسامبر با آغاز خرید چین و هند پس از دریافت معافیت از آمریکا ، بعد از سه ماه افزایش یافت و به 761593 بشکه در روز رسید. مهلت این معافیت‌ها 180 روز است . 
ریکاردو فابیانی تحلیلگر انرژی گفت:« ما انتظار داریم صادرات نفت ایران به آسیا در حدود 800 هزار بشکه در روز تا انتهای مهلت معافیتها در ماه مه ثابت بماند» . 
در دسامبر، واردات چین از ایران برای اولین بار طی سه ماه به 500 هزار بشکه در روز رسید در حالی که واردات هند به بیش از 22 هزار بشکه در روز رسیده بود . 
ژاپن و کره جنوبی هیچ نفتی از ایران در دسامبر وارد نکردند چون هنوز در حال حل و فصل مشکلات مربوط به پرداخت و کشتیرانی بودند. این کشورها در ماه جاری خرید نفت از ایران را آغاز کردند . 

 

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار