کد خبر 40324

گفت و گوی اختصاصی «پتروتحلیل» با مدیرعامل هلدینگ گروه پتروشیمی ایرانیان:

گروه پتروشیمی سرمایه گذاری ایرانیان با داشتن 8 طرح با سرمایه گذاری حدود 4.5 میلیارد دلار دارای طرحهای متنوعی در زنجیره تولید محصولات پتروشیمی از اتان در پتروشیمی ایلام و پتروایرانیان تا پلی اتیلن در مجموعه پتروشیمی گچساران، پلیمر گچساران و خط دنا، همچنین اوره-آمونیاک در شرکت کود شیمیایی اوره لردگان و تولید لاستیک مصنوعی در شرکت صدف عسلویه در پرتفوی سرمایه گذاری خود دارد که تمامی این طرح ها موجب خلق ارزش افزوده و افزایش حقوق صاحبان سهام خواهد بود

پتروتحلیل-هلدینگ گروه پتروشیمی ایرانیان یا پترول از جمله شرکتهای جوان و آینده دار صنعت پتروشیمی کشور به شمار می رود که با داشتن پرتفوی متنوع از طرحهای پتروشیمی بار توسعه و نوزایی دراین صنعت را بر عهده دارد.

این شرکت در دوره جدید حیات خود و پس از انتقال سهام از بازرگانی پتروشیمی به شرکت هلدینگ خلیج فارس نقش پر رنگ تری را در برنامه های توسعه ای هلدینگ خلیج فارس ایفا کرده است که در این راستا سرعت دهی به اجرا پروژه های آن در دستور کار قرار گرفته است.این شرکت که اخیرا با معاملات پر حجمی مواجه شده است می تواند در رده بندی شرکتهای بازار سرمایه در رده شرکتهای رشدی و آینده دار قرار گیرد. هفته گذشته فرصتی دست داد تا با مهندس سید ابوالحسن سید خاموشی مدیرعامل این شرکت گفت وگوی داشته باشیم. این مصاحبه که به بحثهای کلان شرکت اختصاص یافت را اینک با هم می خوانیم:

 نقش صنعت پتروشیمی کشور در اجرای اقتصاد مقاومتی از نظر شما چیست؟

صنعت پتروشیمی در طول عمر خود، گام های بلندی را برای خودکفایی برداشته که در اقتصاد مقاومتی با در نظر گرفتن اقتصاد متکی بر دانش و فناوری پویا و پیشرو، این صنعت بیش از پیش خودنمایی می کند. سیاست های کلان اقتصاد مقاومتی مقام معظم رهبری، اصول اساسی اقتصادی در راستای رسیدن به اهداف بلندمدت نظام جمهوری اسلامی ایران است، اصولی که تماماً لزوم استفاده از حداکثر توان داخلی با اتکا به تولید ملی و استفاده مفید از فرصت های بین المللی است. صنعت پتروشیمی به توسعه کارآفرینی با در نظر گرفتن شرایط، امکانات، منابع مالی، انسانی و علمی می پردازد و در این راستا به حداکثرسازی توان مشترک آحاد جامعه در فعالیت های اقتصادی با تاکید بر همکاری جمعی و ارتقا نقش طبقات کم درآمد و متوسط در اقتصاد پرداخته است.  

رشد بهره وری با تقویت عوامل تولید، توانمندسازی نیروی کار و همچنین افزایش میزان رقابت پذیری در اقتصاد، به کارگیری ظرفیت های مختلف جغرافیایی کشور قابلیت اجرایی دارد و افزایش ارزش افزوده از طریق تکمیل زنجیره ارزش صنعت نفت و گاز و توسعه تولید کالاهای دارای بازدهی بهینه انجام پذیر است.

صنعت پتروشیمی در راستای تحقق شعار "اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال"، سیاست هایی از قبیل افزایش تولید، اشتغال و بهره وری، توسعه کارآفرینی، محوریت رشد بهره وری در اقتصاد کشور، ایجاد ارزش افزوده از طریق تکمیل زنجیره ارزش، توسعه مشارکت ها، ایجاد و جلوگیری از خام فروشی، مدیریت انرژی، ارتقای کیفیت و رقابت پذیری در تولید، گسترش پایدار سهم ایران در بازارهای هدف را سرلوحه خود قرار داده است.  از طرف دیگر ثبات و تضمین خوراک صنعت پتروشیمی در کشور زمینه مناسبی برای حضور سرمایه گذاران داخلی و بین المللی فراهم کرده است. 

  چشم انداز صنعت پتروشیمی در دولت دوازدهم از نظر شما چگونه خواهد بود ؟ 

جهش دوم پتروشیمی با پسا تحریم آغاز گردید ، برداشته شدن تحریمها و حضور سرمایه گذاران خارجی جهت فاینانس پروژه ها، جهش بزرگ در  توسعه پتروشیمی محسوب می شود. در دولت یازدهم پس از به ثمر رسیدن توافق برجام، تمرکز بر افزایش تولید نفت و بازپسگیری سهم فروش آن در دستور کار قرار گرفت که این مهم حاصل گردید. با توجه به تحقق این امر و برداشت خوراک های همراه نفت و گاز، تحقق اهداف برنامه های توسعه ای کشور در صنعت پتروشیمی و محصولات پایین دست در جهت اجرای فرمایشات مقام معظم رهبری و اجرای سیاستهای کلان اقتصاد مقاومتی، یکی از بنیان های اصلی و مهم در دستور کار این دولت است. 

  چشم انداز گروه پتروشیمی سرمایه گذاری ایرانیان را چگونه می بینید؟ 

جایگاه این هلدینگ در افق 1404 کسب مالکیت قریب به 20 درصد سهام کلیه مجتمع های تولیدکننده محصولات پتروشیمی در کشور برنامه ریزی شده است تا به چشم انداز گروه "تبدیل گروه به بازیگر اصلی بخش خصوصی در صنایع پتروشیمی کشور و یکی از بازیگران مطرح در سطح منطقه با هدف تحصیل نام تجاری" دست یابد. 

وضعیت پروژه های گروه پتروشیمی سرمایه گذاری ایرانیان به چه صورت است؟ 

گروه پتروشیمی سرمایه گذاری ایرانیان با داشتن 8 طرح با سرمایه گذاری حدود 4.5 میلیارد دلار دارای طرحهای متنوعی در زنجیره تولید محصولات پتروشیمی از اتان در پتروشیمی ایلام و پتروایرانیان تا پلی اتیلن در مجموعه پتروشیمی گچساران، پلیمر گچساران و خط دنا، همچنین اوره-آمونیاک در شرکت کود شیمیایی اوره لردگان و تولید لاستیک مصنوعی در شرکت صدف عسلویه در پرتفوی سرمایه گذاری خود دارد که تمامی این طرح ها موجب خلق ارزش افزوده و افزایش حقوق صاحبان سهام خواهد بود. 

زمان راه اندازی طرحها و تاثیر آن بر سودآوری گروه پتروشیمی سرمایه گذاری ایرانیان به چه صورت خواهد بود؟ 

 پتروشیمی ایلام یکی از طرح های مهم گروه است که فاز اول آن شامل تولید پلی اتیلن سنگین به ظرفیت اسمی 300 هزارتن و یوتیلیتی مورد نیاز در اواسط سال 94 در مدار تولید قرار گرفت و فاز دوم آن شامل واحدهای سولفور زدایی و تولید الفین با سرمایه گذاری بالغ بر 1.1 میلیارد دلار تا پایان سال 96 به بهره برداری می رسد که ظرفیت تولیدی این طرح معادل یک سوم پتروشیمی جم است.

بر اساس مصوبه شورای اقتصاد شرکت پتروشیمی ایلام به مدت 10 سال از تخفیف30 درصدی در دریافت خوراک بهره مند گردیده است که با لحاظ نمودن این تخفیف و ثبات شرایط کنونی سودآوری این طرح حدود 150 میلیون دلار برآورد می گردد که به سود هر سهم پترول حدود 200 تا 300 ریال می افزاید. 

پتروشیمی گچساران یکی از بزرگترین مجتمع های پتروشیمی کشور است که به همراه طرح های زیر مجموعه آن (مجموعه خط دنا) تکمیل کننده زنجیره ارزش پروژه ملی پالایشگاه گازی بیدبلند خلیج فارس است؛ این شرکت خوراک اتان مورد نیاز خود را از پالایشگاه گازی بیدبلند خلیج فارس تامین خواهد کرد که پیشرفت فیزیکی آن در حال حاضر حدود 40 درصد است و در اوایل سال98 به بهره برداری خواهد رسید.

اعتبار اسنادی پتروشیمی گچساران از طریق منابع صندوق توسعه ملی با عاملیت بانک توسعه صادرات به مبلغ 220 میلیون یورو در سال 95 موثر گردیده است.

سودآوری این طرح با ظرفیت اسمی تولید یک میلیون تن اتیلن و در نهایت تولید 1.2 میلیون پلی اتیلن از طریق شرکت های مجموعه خط دنا با سرمایه گذاری 2.1 میلیارد دلار تقریبا برابر با سودآوری پتروشیمی مارون خواهد بود. 

پتروشیمی لردگان در حدود 75 درصد پیشرفت داشته و برآورد ما این است که در نیمه اول سال 97 راه اندازی خواهد شد که بهره برداری از این طرح بالغ بر یک میلیون تن اوره به ظرفیت فعلی تولید اوره کشور افزوده خواهد شد.  برآورد مبلغ سرمایه گذاری نزدیک به 600 میلیون دلار است که در سال از طریق 93 خط اعتباری سایناشور چین به مبلغ 502 میلیون یورو با عاملیت بانک سپه گشایش یافته است.به صورت تقریبی ظرفیت این طرح دو برابر ظرفیت پتروشیمی کرمانشاه است. 

برنامه شما برای فعالیت در بازار سرمایه چیست؟

با توجه به ارزشمند بودن پروژههای سرمایه گذاری این شرکت و همچنین بهره برداری قریب الوقوع اکثریت آنها، سیاست حمایت از روند قیمتی سهم و در نتیجه آن سرمایه سهامداران خرد از سیاستهای حمایتی سهامدار عمده در حوزه بازار سرمایه است، همچنین در صورت مهیا بودن شرایط نقدینگی وکشش بازار، برنامه عرضه شرکت سرمایه گذاری مدبران اقتصاد که شرکتی با نیروهای کارآمد و سرمایه فکری بالا است در دستور کار قرار دارد؛ در حال حاضر ارزش فعلی پرتفوی سرمایه گذاری این شرکت حدود پانزده هزار میلیارد ریال است. 

 

ارسال نظر

نظرات کاربران

آخرین اخبار
ادامه اخبار