کد خبر 6029

در میان اهالی تالار شیشه ای احتمال به تعویق افتادن عرضه سهام پتروشیمی جم به روز چهارشنبه، در زمره شایعاتی است که بر سر زبان هاست حال آنکه باید دید این گمانه زنی ها تا چه حد صحت دارد؟ در همین ارتباط ناظر فرابورس در گفتگو با بورس نیوز عنوان کرد: تاکنون تصمیمی در خصوص تغییر روز عرضه سهام پتروشیمی جم به میان نیامده بنابراین سهامداران نیز مبنای تصمیمات خود طبق گفته های قبلی و براساس انجام عرضه مذکور در روز سه شنبه قرار دهند.

محسنی ادامه داد: چنانچه تغییری در زمان اجرای برنامه واگذاری پتروشیمی جم صورت گیرد به طور قطع تا پایان روز جاری از طریق پیغام ناظر به فعالان اعلام خواهد شد هرچند که تاکنون تصمیمی در این خصوص اتخاذ نشده است. وی در خصوص محدودیت های هر کد معاملاتی برای حضور در عرضه مذکور گفت: در واگذاری محدودیتی برای هر کد معاملاتی در نظر گرفته نشده بلکه از تعداد کل ۲۱۷ میلیون و ۹۲۰ هزار سهمی که جهت واگذاری عرضه می شود تعداد ۱۸۵ میلیون و ۹۲۰ هزار سهم به شرکت های کارگزاری و همچنین صندوق های سرمایه گذاری، که به اصلاح اساسنامه خود برای شرکت در معاملات بازار پایه اقدام کردند، اختصاص پیدا می کند و مابقی آن یعنی ۳۲ میلیون و ۲۰۰ هزار سهم به معامله گران برخط و کابران آنلاین تخصیص می یابد.

ناظر فرابورس اضافه کرد: توجه به این نکته حائز اهمیت است که کشف قیمت تنها توسط شرکت های کارگزاری و صندوق های سرمایه گذاری صورت می پذیرد و سپس معامله گران آنلاین در قیمت کشف شده به رقابت برای خرید "جم" می پردازند. وی در خاتمه اظهار داشت: خوشبختانه در عرضه پتروشیمی جم سهم کاربران برخط چه از منظر تعداد کاربران و چه از نظر تخصیص سهام مذکور به آنها افزایش یافته است.

در همین حال شرکت پتروشیمی جم با سرمایه ۴۸۰۰ هزار میلیارد ریال در حالی فردا پا به بازار سرمایه می گذارد که سود خالص هر سهم پس از کسر مالیات خود را برای سال مالی جاری با افزایش ۵۰ درصدی نسبت به سال قبل ۳۳۴۷ ریال اعلام نموده و توانسته در ۳ ماهه اول ۲۰ درصد از بودجه خود را معادل ۶۵۷ ریال پوشش دهد.

این شرکت در حالی در بودجه خود ۶۰ درصد از فروش خود را به صادرات با نرخ تسعیر به ازای هر دلار ۳۲۰۰ تومان در نظر گرفته که اکثر شرکت های بورس در بودجه خود نرخ دلار را ۲۵۰۰ تومان فرض کرده اند. به نظر می رسد پتروشیمی جم تنها در صورتی می تواند رشد قیمتی مناسبی را پس از عرضه سهام تجربه نماید که P/E آن کمتر از متوسط صنعت پتروشیمی که هم اکنون در حدود ۴ واحد است صورت پذیرد.

ارسال نظر

نظرات کاربران

آخرین اخبار
ادامه اخبار