کد خبر 3838

پتروتحلیل- حبیب خلج *: در روزهای آتی احتمال شوک های تورمی می رود و بهتر است از خطری بگویم که فعلا چندان پررنگ و برجسته دیده نمی شود. این روزها بازار ارز و سکه و طلا راکد است. مسکن هم در رکود به سر می برد، شرکت های تولیدی هم چندان حال و روز خوبی ندارند. اما در این میان بورس اوراق بهادار تا چند روز پیش هرروز رکورد می شکست، به گونه ای که حتی از مرز ۵۴۰۰۰ واحد هم عبور کرد که می شود گفت رکورد خوبی است.

خطری که از آن یاد می کنم دقیقا در همین نکته متمرکز است چون این افزایش قیمت معمولا در بازار ثانویه اتفاق می افتد و ربط چندانی به افزایش سود شرکت ها و یا افزایش سرمایه شرکت ها ندارد. بخش قابل توجهی از این خرید و فروش ها فرق چندانی با واسطه گری در سایر بازارهای کاذب اقتصادی ندارد.

به این معنا که برگه هایی که دست افراد است مانند برخی از حواله های محصولات پتروشیمی در بورس کالا جلوی تالار خرید و فروش می شود و افزایش قیمت آنها توجیه و جایگاه اقتصادی و تولیدی چندانی ندارد و اگر این جو روانی یک مرتبه فروکش کند، افت شاخص ها و افت قیمت سهام بسیاری از سرمایه گذاران خرد و درشت را ورشکسته می کند و این موضوع باعث آسیب پذیری شدید آنها خواهد شد و این اتفاق به خودی خود می تواند باعث سرخوردگی و رکود چندماهه در بازار سرمایه شود و اینجا جای نگرانی است که بسیاری از همین سرمایه ها از این بخش به سایر بخش ها هدایت می شوند. لذا چون تولید جاذبه قابل اعتنایی برای جذب نقدینگی های سرگردان و رها شده از این بخش ندارد و احتمال اینکه مجددا در بازار دلالی زمین و مسکن شب زنده داری کرده و تورم شدیدی را در این بخش واسطه گری دامن زند بسیار زیاد است.

در هرصورت در حال حاضر یکی از مشکلات اساسی بازار کار و سرمایه این است که نقدینگی فراوانی داریم که با وجود همه نیاز بخش تولید به سرمایه ، مرتب راه کج کرده و به این طرف و آن طرف می رود. این تغییر و تحول در فضای کسب و کار کشور سال ها و به ویژه در چند سال اخیر موجب شده است تا فضای کسب و کار کشور متاسفانه به سمت توسعه یافتگی و اصلاح ساختارهای اقتصادی حرکت نکند. یعنی نقدینگی به بخش مولد و تولید راه نیاید و در بخش های دیگری ایجاد مشکل کند.

تا زمانی که این شیب انحرافی و مسیر نادرست وجود داشته باشد نمی توان حرف از توسعه و رفع مشکل بیکاری و اشتغال زد. در حال حاضر همه واقفیم که جامعه به صدها هزار شغل جدید نیازمند است و ما در سال های گذشته شوربختانه در ایجاد شغل جدید علی رغم منابع فراوان و در دسترس و دغدغه های مقام معظم رهبری در این خصوص ناکام بوده ایم.

شایان ذکر است دولت های نهم و دهم انصافا تلاش خود را در این زمینه کرده اند، نه اینکه کار نشده وشغلی ایجاد نگردیده، اما انتظار جامعه، مردم و به خصوص نظر رهبری فرزانه اقناع نشده است. در همین حال با توجه به رکودی که دربخش اقتصادی حاکم شده اگر درایت وتدبیر درستی به خرج ندهیم چه بسا شغل های بیشتری در معرض خطر قرار گیرند. بسیاری از این فرصت های شغلی که در بخش خدمات، تولید و یا ساختمان وجود داشته اند تا حدودی در معرض آسیب قرار گرفته اند.

افزایش شاخص ها دربورس کمک چندانی به واحدهای تولیدی و نقدینگی آنها نکرده است. می توان گفت حتی به اندازه یک سوم از سودی که واسطه ها از رونق بورس برده اند، نصیب شرکت های تولیدی نشده است. درمورد کشاورزان نیز این وضعیت حاکم است. گندم کاران هنوز رقبتی برای فروش گندم به دولت ندارند چرا که باوجود تاکید همه کارشناسان که حداقل قیمت تضمینی گندم باید نزدیک به ۱۰۰۰ تومان باشد همچنان صحبت از ۷۰۰ الی ۸۰۰ تومان است و این احتمال نیز وجود دارد که سال آینده سطح زیر کشت گندم به میزان قابل توجهی کاهش یابد.

اینها همه مشکلاتی است که انشاالله در دولت آینده باید مورد توجه جدی قرار گیرد و از هم اکنون به آنها اندیشید و نگذاشت که مشکلات پیش رو عرصه کار و تلاش را از بین ببرد. بنابراین باید مراقب بود که با تمام شدن ماه مبارک رمضان مشکلات اقتصادی فشار بیشتری به مردم نیاورد تا بعضی از صنوف بخواهند رکود حاصله را با افزایش قیمت ها جبران کنند.

اگر می خواهیم روزهای سخت آینده را به سلامت و سرخوشی بگذرانیم می بایستی گام های بعدی را با هوشمندی هرچه تمامتر برداریم و هرچه بی تدبیری که احیانا در این راستا وجود داشته از بین ببریم و از این پس گامهای موثرتری برداریم. دیگر ۳۵ سال از انقلاب می گذرد و دوران آزمون و خطا سپری شده است. همگی باید دست به دست هم بدهیم تا خطرات بیشتری بنیان اقتصاد جامعه را متزلزل نکند.

*مشاور مستقل ارشد طرح های صنعتی

ارسال نظر

نظرات کاربران

آخرین اخبار
ادامه اخبار