کد خبر 8264

در حالی قطری‌ها بدون نگرانی در حال برداشت نفت از میدان مشترک پارس جنوبی هستند که ایران برای تولید از لایه نفتی میدان پارس جنوبی تنها نیازمند یک شناور FPSO است. در همین زمینه یکی از مدیران نفتی معتقد است که شرکت نفت و گاز پارس در خرید شناور FPSO کم کاری کرده است.

این مدیر نفتی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به این که طرح توسعه لایه نفتی در بخش حفاری و ساخت سکو به پیشرفت ۹۷ درصدی رسیده است گفت: برای تولید از این لایه نفتی تنها نیاز است که شرکت نفت وگاز پارس یک شناور FPSO تهیه کند.

وی افزود : تهیه FPSO در ابتدا طبق قرارداد بر عهده پیمانکار طرح - شرکت توسعه‌ای پترو ایران - بود اما این بند سال گذشته از قرارداد به طور یک طرفه از سوی شرکت نفت و گاز پارس حذف شد و این شرکت خود مسوولیت خرید FPSO را عهده‌دار شد. اما متاسفانه تاکنون شرکت نفت و گاز پارس هیچ اقدامی برای خرید این شناور در یک سال گذشته صورت نداده است.

این مسوول اظهار کرد: این در حالی است که شرکت پترو ایران در سال ۱۳۸۷ با یک شرکت نروژی قراردادی برای خرید FPSO امضا کرده بود که باید شرکت نفت وگاز پارس تنها منابع مالی آن را تهیه می کرد که متاسفانه این کار در آن زمان صورت نگرفت و خرید شناور متوقف شد.

او افزود: با وجود عدم همکاری شرکت نفت وگاز پارس برای تامین منابع مالی، اقدامات شرکت پیمانکار برای خرید FPSO ادامه یافت به طوری که بعد از آن نیز شرکت پترو ایران دو قرارداد خرید شناور را نهایی کرد اما به دلیل نامعلوم و مبهم شرکت کارفرما با این قراردادها مخالفت کرد. وی در پاسخ به این سوال که برخی افراد قیمت بالای اعلام شده از سوی شرکت پترو ایران را یکی از دلایل عدم اجازه شرکت نفت و گاز پارس برای خرید FPSO اعلام کرده‌اند با رد این موضوع تاکید کرد: دلایل کارفرما مبهم بود.

به گفته این مدیر نفتی قیمت خرید یک شناور FPSO معادل ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیون دلار است نه ۹۰۰ میلیون دلاری که برخی از افراد مطرح می‌کنند. وی با اشاره به توقف دو ساله برداشت نفت خام از لایه پارس جنوبی درمورد خسارت ناشی از عدم برداشت از این لایه گفت: در صورت صحت این خبر روزانه معادل ارزش ۳۵ هزار بشکه نفت خام که می‌توانست از این لایه تولید شود، کشور متضرر خواهد شد.

با دستور رکن الدین جوادی - مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران- توسعه لایه نفتی پارس جنوبی از اولویت شرکت ملی نفت ایران خارج شد و بر اساس این تصمیم تا دوسال آینده هیچ گونه اعتباری به این طرح اختصاص نخواهد یافت. توقف طرح تولید نفت خام از لایه نفتی پارس جنوبی در حالیست که ۲۹ فروردین امسال حفاری هفت حلقه چاه این طرح تکمیل شد و در حال حاضر علاوه بر حفاری چاه‌های این طرح، جکت آن نیز نصب شده است و سکوی فرآورش سر چاهی آن نیز تا کنون با ۹۶ درصد پیشرفت در حال ساخت است.

با وجود این که طرح موردنظر در مراحل پایانی است اما تاکنون برای انتقال نفت خام تولید از این لایه روشی انتخاب نشده است. در واقع دلیل تاخیر در تولید از لایه نفتی میدان مشترک پارس جنوبی مشکل در انتقال نفت خام تولیدی آن است. البته شرکت نفت وگاز پارس برای انجام این کار چهار گزینه دارد که انگار تمام این گزینه‌ها فعلا قابلیت اجرا ندارد.

خرید یک فروند شناور FPSO ( شناوری که توانایی انجام مراحل فرآورش، تفکیک و جداسازی آب از نفت را داشته و ظرفیت ذخیره سازی نفت‌خام را برای حمل به کشتی‌های صادراتی داراست)، ساخت یک فروند شناور FPSO، تغییر در یکی از شناورهای ذخیره‌سازی نفت خام شرکت نفت فلات قاره برای ذخیره‌سازی نفت میدان پارس جنوبی و انتقال نفت از طریق خط لوله گزینه‌های تولید نفت از لایه نفتی میدان پارس جنوبی است.

اما گزینه اول به دلیل تحریم و قیمت بالای FPSO، گزینه دوم به دلیل زمان گیر بودن و ‌گزینه سوم به علت غیر فنی بودن اجرایی نشد. برای گزینه چهارم نیز شرکت نفت و گاز پارس فراخوانی مبنی بر واگذاری خدمات مشاوره به منظور انتقال نفت خام لایه نفتی پارس جنوبی به سکوی بلال و یا جزیره لاوان داد که بعد از گذشت حدود شش ماه ارزیابی شرکت‌ها در کمیسیون مناقصات همچنان در حال بررسی است.

در حالی این طرح در مراحل پایانی است که وزیر نفت بعد از اولین بازدید خود از پارس جنوبی بعد از انتصاب به این سمت اولویت کاری را توسعه فازهای ١٢، ١۵ و ١۶ و ١٧ و ١٨ پارس جنوبی اعلام کرد و در‌باره توسعه لایه نفتی پارس جنوبی گفت: اولویت نخست کاری در پارس جنوبی، به نتیجه رساندن این سه طرح بزرگ گازی است و لایه نفتی در مرحله بعد قرار دارد.

در حالی توسعه لایه‌نفتی پارس جنوبی در اولویت میان مدت وزارت نفت قرار گرفته است که قطر با برداشت ۴۵۰ هزاربشکه در روز از لایه‌های مشترک این میدان- با احساب هر بشکه نفت ۱۰۰ دلاری- سالانه ۱۶ میلیارد دلار درآمد دارد. این در حالیست که ایران بعد از گذشت حدود ده سال از اجرای طرح توسعه‌ لایه‌ نفتی‌ میدان‌ مشترک پارس‌ جنوبی هنوز موفق به برداشت نفت از این میدان نشده است.

ارسال نظر

نظرات کاربران

آخرین اخبار
ادامه اخبار