کد خبر 807

38479_814

درحالی‌که دو نرخ ۷۰۰تومان و ۹۰۰تومان برای بنزین یارانه‌ای و آزاد در کمیسیون تلفیق مجلس درحال بررسی است، متولیان تولید و توزیع بنزین معتقدند که بهتراست بنزین تک نرخی شود. مدیرعامل شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی با تاکید بر اینکه در صورت تک نرخی‌ شدن بنزین و گازوئیل اشراف بیشتری در مدیریت سامانه خواهیم داشت، گفت: در حال حاضر برای تسویه‌‌حساب با خزانه به خاطر چند نرخی‌بودن قیمت بنزین و گازوئیل مشکلات زیادی داریم. به گفته وی، تک نرخی شدن قیمت بنزین و حتی گازوئیل منجر به کاهش زمان حساب و کتاب واریز مبالغ حاصل از فروش بنزین و گازوئیل در جایگاه‌ها و واریز آن به خزانه یا حتی پرداخت کارمزد جایگاه‌ها خواهد شد. وی با اشاره به اینکه قیمت تمام‌ شده بنزین معمولی در حال حاضر بین ۱۲۰۰ تا ۱۳۰۰ تومان است، گفت: قیمت تمام ‌شده بنزین در هر پالایشگاه با پالایشگاه‌های دیگر متفاوت است. به گفته وی، قیمت تمام‌شده بنزین سوپر نیز از ۱۵۰۰-۱۴۰۰ تومان کمتر نیست. هم اکنون متوسط فروش روزانه بنزین در جایگاه‌ها با قیمت آزاد حدود ۱۰ تا ۱۲ میلیون لیتر است و مابقی با قیمت نیمه یارانه‌ای ۴۰۰ تومان به فروش می‌رسد.

قیمت تمام شده بنزین سوپر؛ ۱۴۰۰ تا ۱۵۰۰ تومان

در حالی که تلاش نمایندگان مجلس بر این است که فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها اجرا نشود، وزارت نفت از پیشنهاد دولت به کمیسیون تلفیق مبنی بر افزایش قیمت بنزین یارانه‌ای و آزاد به ترتیب به ۷۰۰ و ۹۰۰ تومان برای هر لیتر خبر می‌دهد. در عین حال، مقامات مسوول در شرکت پالایش و پخش پیشنهاد عرضه بنزین تک نرخی را به دولت ارائه کرده و اعلام می‌کنند: «یکی از راهکارهای مدیریت مصرف بنزین و گازوئیل افزایش قیمت این دو فرآورده نفتی است.»

با توجه به سهم بالای یارانه پرداختی بر مصرف بنزین، استفاده از مکانیزم قیمت و افزایش آن، مدت‌ها است که از نظر مسوولان به عنوان ساده‌ترین راه برای کنترل مصرف این فرآورده مطرح می‌شود؛ با این حال کارشناسان نیز همواره نسبت به تاثیرات تورمی افزایش قیمت بنزین هشدار می‌دهند. اینکه دولت مجوز افزایش قیمت حامل‌های انرژی را از مجلس می‌گیرد یا نه، موضوعی است که تا نیمه اردیبهشت ماه، یعنی زمان بررسی جزئیات لایحه بودجه سال ۹۲، باید منتظر آن بمانیم، اما اظهارنظرهای نمایندگان مجلس نشان می‌دهد که تمایلی در رابطه با افزایش قیمت‌ها به ویژه در مورد بنزین وجود ندارد.

تاثیر تورمی افزایش قیمت بنزین

در این میان، هفته گذشته سخنگوی کمیسیون تلفیق با تاکید بر اینکه تلاش مجلس بر این است که فاز دوم هدفمندسازی یارانه‌ها اجرا نشود و یک ترمیم جزئی در قیمت برخی کالاهای اساسی صورت بگیرد، گفته بود: کمیسیون تلفیق معتقد است که قیمت گازوئیل باید افزایش پیدا کند نه بنزین؛ چرا که تاثیر تورمی افزایش قیمت بنزین بیشتر از گازوئیل است. به گفته جعفر قادری، بررسی مجلس و دولت نشان می‌دهد با توجه به نرخ بالای تورم، تحریم‌ها و شرایط اقتصادی کشور، شرایط برای اجرای مرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها مناسب نیست.

این اظهارات در حالی اعلام شده است که مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی می‌گوید: ما با افزایش درصدی از قیمت تا حدی که فشار زیادی به مردم نیاید، موافقیم و به دنبال تک‌نرخی شدن بنزین و گازوئیل هستیم.

علیرضا ضیغمی در نشست خبری در حاشیه هجدهمین نمایشگاه نفت در جمع خبرنگاران، گفت: قیمت و مصرف بنزین و گازوئیل باید اصلاح شود، اما هر نوع تغییر قیمتی باید در مجلس مصوب شود.

ارسال نظر

نظرات کاربران

آخرین اخبار
ادامه اخبار