کد خبر 677

مدیر برنامه ریزی شرکت ملی صنایع پتروشیمی از تولید بیش از ۴٫۱ میلیارد لیتر بنزین و گازوئیل در پتروشیمی ها در سال ۹۱ خبر داد و اعلام کرد: پیش بینی می شود امسال ۱۷ میلیون تن محصول پتروشیمی و پلیمری از ایران صادر شود.

به گزارش پترو تحلیل ، رمضان اولادی در جمع خبرنگاران درباره آخرین وضعیت توسعه صنعت پتروشیمی، گفت: سال گذشته بیش از ۱۱ میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار انواع محصولات پتروشیمی و پلیمری از ایران به بازارهای جهانی صادر شده است.

مدیر برنامه ریزی و توسعه شرکت ملی صنایع پتروشیمی حجم وزنی صادرات پتروشیمی در سال گذشته را بالغ بر ۱۵٫۸ میلیون تن عنوان کرد و افزود: سال گذشته حدود ۴۱ میلیون تن انواع محصولات پتروشیمی در یاران تولید شده که بیش از ۳۰ درصد آن صادر شده است.

به گفته این مقام مسئول از کل تولید پتروشیمی ایران حدود ۲۸ میلیون تن محصول قابل فروش بوده که ۱۲٫۲ میلیون تن محصول پتروشیمی به بازارهای داخلی و برای تامین نیاز صنایع تکمیلی ارسال شده است.

این عضو هیات مدیره شرکت ملی صنایع پتروشیمی همچنین از افزایش ظرفیت تولید پتروشیمی کشور به بیش از ۵۷ میلیون تن خبر داد و یادآور شد: کل حجم محصولات پتروشیمی عرضه شده به بازارهای داخلی در سال ۹۱ حدود ۱۵۶ هزار و ۹۳۳ میلیارد ریال ارزش داشته است.

وی با اشاره به اینکه پیش بینی می شود سالجاری تولید واقعی پتروشیمی کشور به ۵۰ میلیون تن افزایش یابد، تبیین کرد: بر این اساس پیش بینی می شود میزان محصولات قابل فروش در سالجاری به ۳۶ میلیون تن برسد.

اولادی با بیان اینکه در سالجاری میزان فروش پتروشیمی به بازارهای داخلی به ۱۹ میلیون تن و میزان صادرات تا مرز ۱۷٫۴ میلیون تن افزایش یابد، اظهار داشت: همچنین سال گذشته ۹ طرح همچون پی.وی.سی اروند، پلی اتیلن سنگین کرمانشاه، فاز اول اتیلن کاویان، بوتن-۱ جم و فاز اول خط لوله اتیلن غرب در مدار بهره بردایر قرار گرفت.

مدیر برنامه ریزی و توسعه شرکت ملی صنایع پتروشیمی با تاکید بر اینکه سال گذشته بیش از ۴٫۱ میلیارد لیتر بنزین و گازوئیل در مجتمع های پتروشیمی تولید شده است، اعلام کرد: مواد تولیدی اکتان افزای بنزین و برش سنگین به منظور تولید گازوئیل به شرکت ملی پالایش و پخش نفتی تحویل شده است.

به گفتاه این عضو هیات مدیره شرکت ملی صنایع پتروشیمی سال گذشته یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون لیتر اکتان افزا برای تولید بنزین و ۲،۳ میلیارد لیتر برش سنگین برای تولید گازوئیل تولید شده است.

این مقام مسئول با اشاره به توزیع بیش از ۱٫۶ میلیون تن کود اوره پتروشیمیایی در بین کشاورزان در سال ۱۳۹۱، بیان کرد: همچنین در این مدت سال ۹۱ سه شرکت بیستون، باختر و کالای پتروشیمی با یک هزار و ۱۶۴ سهم به ارزش ۱۷ هزار و ۸۶۰ میلیارد ریال به بخص خصوصی واگذار شد.

وی در خصوص تامین خوراک مورد نیاز خط لوله اتیلن غرب و مجتمع های پتروشیمی مسیر این خط لوله توضیح داد: با بهره برداری از چهار فاز ۱۵ ، ۱۶ و ۱۷ ، ۱۸ پارس جنوبی مشکل خوراک در این بخش مرتفع خواهد شد.

ارسال نظر

نظرات کاربران

آخرین اخبار
ادامه اخبار