کد خبر 4161

برای چندمین بار متوالی در طول چند سال اخیر برخورد بیل مکانیکی با شاه لوله‌های انتقال نفت و گاز کشور منجر به حادثه و ایجاد خسارت مالی و جانی در صنعت نفت کشور شده است.
به گزارش مهر،بر اساس قانون بادی تمامی فعالیت‌های حفاری و خاک برداری در حریم ۲۰۰ تا ۲۵۰ متری خطوط انتقال نفت و گاز کشور با مجوز شرکت‌های نفتی و گازی انجام شود اما عدم هماهنگی شرکت های نفت و گاز با پیمانکاران در چند سال گذشته منجر به کشته و زخمی شدن چندین نفر در کشور شده است.
در ادامه این حوادث زنجیره ای، برخورد یک دستگاه بیل مکانیکی با خط لوله ۴۰ اینجی انتقال گاز طبیعی اهواز - بیدبلند در منطقه آغاجاری خوزستان یک نفر در دم کشته و دو نفر دچار سوختگی شدید شدند. مجید بوجارزاده در تشریح دلیل ایجاد این حادثه گازی در آغاجاری خوزستان، گفت: به دلیل عدم هماهنگی یکی از پیمانکاران با مجموعه شرکت ملی گاز خط لوله پالایشگاه بیدبلند اهواز دچار حادثه شده است، گفت: این حادثه گازی به دلیل برخورد بیل مکانیکی به وقوع پیوسته است.
سخنگوی شرکت ملی گاز با تاکید بر اینکه هم اکنون گاز تمامی شهرها و نیروگاه‌های استان خوزستان وصل بوده و محدودیتی اعمال نشده است، تصریح کرد: در ساعات اولیه بروز حادثه با حضور تیم‌های آتش نشانی و امدادی بلافاصله آتش سوزی خط لوله گاز آسیب دیده مهار شده است.
این مقام مسئول با یادآوری اینکه این حادثه گازی در منطقه‌ای غیر مسکونی به وقوع پیوسته است، اظهار داشت: در انجام حفاری، خاک برداری و گود برداری در حریم خطوط لوله گاز باید با شرکت‌ها و مناطق عملیاتی تابع شرکت ملی گاز ایران در استان‌های مختلف هماهنگی شود که در این حادثه پیمانکار هماهنگی لازم را انجام نداده است.
همزمان با افزایش حوادث گازی ناشی از برخورد بیل مکانیکی و یا حفاری در حریم خطوط لوله گاز، اخیرا شناسنامه حریم خطوط لوله به عنوان ابزاری نظارتی و کاهش ساخت و سازهای غیرمجاز در حریم خطوط لوله و تاسیسات تقویت فشار گاز تدوین و در برخی از مناطق عملیاتی انتقال گاز ایران اجرایی شده است.
در حال حاضر ایران با در اختیار داشتن بیش از ۳۳ هزار کیلومتر شبکه انتقال خط لوله لوله فشار قوی گاز طبیعی پس از روسیه، آمریکا و کانادا وسیع ترین شبکه انتقال گاز جهان را در اختیار دارد که از ظرفیت انتقال روزانه بیش از ۷۰۰ میلیون مترمکعب گاز طبیعی برخوردار است.
ارسال نظر

نظرات کاربران

آخرین اخبار
ادامه اخبار