کد خبر : 1720

یکی از شرکت های پتروشیمی ایران از شرکت " نکست کمیکال ترکیه" به دلیل عدم وصول مطالبات معوق و پرداخت منابع مالی خرید محصولات پتروشیمی به یک دادگاه بین المللی شکایت کرده است.

در حال حاضر ترکیه یکی از بزرگترین هاب تولید پلیمرهای مهندسی در سطح جهان است و با توجه به نزدیکی به بازارهای بزرگ مصرفی همچون اتحادیه اروپا، خاورمیانه و منطقه اسیای میانه و حوزه قفقاز میزان صادرات پلیمرهای مهندسی پتروشیمیایی توسط این کشور افزایش یافته است.
یکی از بزرگترین صادرکنندگان محوصلات پتروشیمی و فرآورده های پلیمری خام به ترکیه، شرکت های پتروشیمی ایران هستند به طوری که درش رایط فعلی حدود ۴۰ نوع انواع محصولات پتروشیمی و پلیمری ایران به این کشور همسایه صادر می شود.
آمارهای نشان می دهد که در چند سال گذشته به طور متوسط سالانه بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار تن فرآورده های پلیمری ایران به شرکت های مختلف ترکیه صادر شده است و در این بین رقابتی بین ایران و عربستان سعودی برای حضور پایدار در بازار پتروشیمی ترکیه ایجاد شده است.
با این وجود، پس از افزایش تحریم های بین المللی پولی و بانکی تبادل منابع مالی حاصل از فروش محصولات پتروشیمی و حتی نفت و گاز طبیعی به این کشور همسایه با مشکلاتی روبرو شده است اما با اتخاذ راهکارهایی همچون تهاتر شمش طلا و سایر کالاهای اساسی تا حدودی این محدودیت های بین المللی خنثی شده است.
از سوی دیگر اخیر یک شرکت پتروشیمی ایران چندین محموله محصولات پلیمری به شرکت " نکست کمیکال ترکیه" ارسال کرده که طرف ترکیه تاکنون حاضر به پرداخت منابع مالی حاصل از خرید این محصولات پتروشیمیایی نشده است.
این شرکت پتروشیمی از این شرکت ترکیه ای به یک دادگاه بین المللی شکایت کرده است که اقدامات حقوقی برای وصول مطالبات معوق از این شرکت خارجی ادامه دارد.
پیگیری های نشان می دهد حجم مطالبات معوق شرکت "نکست کمیکال ترکیه" به شرکت ایرانی نزدیک به ۱۱ میلیون دلار است.
ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار